• دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 952-3887-5
  • خبرنگار : 10007
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اولین کارگاه تدوین برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها در اراک آغاز بکار کرد

اولین کارگاه تدوین برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت‌های پزشکی کشور (EOP) قطب تهران در اراک آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی- دکتر حسن طاهر احمدی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در آیین آغاز بکار این کارگاه سه روزه که در سالن همایش هتل امیرکبیر اراک در حال برگزاری است، اظهار کرد: کشور ما یکی از کشورهایی است که در گذشته دچار بلایا و مصیبت‌های طبیعی شده است و زمینه دچار شدن به این بلایا در این کشور همیشه وجود داشته و دارد؛ بنابراین لازم است یک آمادگی کامل را در مواجهه و مقابله با بحران‌ها داشته باشیم.

وی ضمن اشاره به حضور شرکت‌کنندگان از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، قزوین، البرز، قم و ساوه در این کارگاه آموزشی، گفت: در این کارگاه برنامه‌های ملی برخورد با بحران‌ها و بلایای طبیعی و انسان‌ساخت که متاسفانه در کشور ما کم بروز نمی‌کند را بررسی و آمادگی کامل نسبت به مواجهه با این شرایط در افراد شرکت‌کننده در این کارگاه ایجاد می‌شود تا در مجموع نوعی آمادگی ملی برای مقابله با هر گونه بحرانی در سطح کشور ایجاد شود.

طاهر احمدی بیان کرد: در بین همه کشورهای دنیا ایران جزو 10 کشوری است که متاسفانه در طول تاریخ بشر مصیبت‌ها و بلایا و فجایع بسیاری را تجربه کرده است، بنابراین لازم است برای هر گونه بحرانی آمادگی کافی را داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی با مفاهیم بلایا، مبانی و مفاهیم پایه (EOP) و مشخص شدن وظیفه هر کدام از دانشگاه‌ها و قطب‌ها در قبال(EOP) عنوان کرد.

وی در ادامه یادآور شد: یکی از استان‌هایی که متاسفانه در معرض بلایا و حوادث و سوانح است استان مرکزی است که به دلیل قرار گرفتن در جغرافیایی خاص در معرض آسیب قرار دارد و از سویی به عنوان سومین قطب صنعتی کشور در معرض آسیب‌‌ها و بلایای بشرساخت است.

طاهر احمدی با بیان اینکه طی دهه گذشته بلایای بسیاری را به خاطر صنعتی بودن استان تجربه کرده‌ایم، به آتش‌سوزی‌ کارخانه تولید مواد شیمیایی در قطب صنعتی بازنه اشاره کرد و گفت: تعداد قابل توجهی از هموطنان در این سانحه آسیب دیدند و بیمارستان‌های استان ظرفیت پذیرش آن تعداد مصدوم را نداشت.

وی همچنین به دو فاجعه‌ای که در پالایشگاه شازند در سال گذشته اتفاق افتاد و منجر به فوت هشت نفر از جوانان استان شد اشاره کرد و افزود: این استان به دلیل موقعیت جغرافیایی و صنعتی بودن و مرکزیتی که دارد در معرض آسیب قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: در سال 94 بالغ بر 42 هزار و 405 مورد ماموریت توسط مرکز مدیریت و فوریت‌های پزشکی استان مرکزی انجام شده است که از این تعداد 29 هزار و 574مورد شهری، 11 هزار و 474 مورد جاده‌ای، 933 مورد بین مراکز و 424 مورد ایستگاه سلامت بوده است.

وی افزود: تعداد ماموریت‌های غیر تصادفی را 31 هزار و 982 مورد و تعداد ماموریت‌های تصادفی را 10 هزار و 423 مورد عنوان کرد.

طاهر احمدی گفت: وقتی یک بحران ایجاد می‌شود فقط آمادگی یک ایستگاه نمی‌تواند آن بحران را برطرف کند، بلکه همه متولیان دستگاه‌ها باید در آمادگی کامل به سر ببرند تا در موقع بحران با حداکثر سرعت وارد عمل شوند.

وی ضمن اشاره به اینکه اهداف ارتقای سلامت در 9 قطب كشوری تعريف شده است، بیان کرد: استان مركزی به عنوان سرتيم قطب تهران ميزبانی این کارگاه را پذیرفته است و به عنوان اولين تجربه كشوری، برنامه‌ها و راهكارهای بومی سازی اهداف با نگاه منطقه‌ای در این کارگاه دنبال می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمدجواد مرادیان در این کارگاه گفت: تاكنون الگوی ملی به منظور همسان‌سازی خدمات فوريت‌ها و بهترين و سريع‌ترين اقدامات به شكل واحد در دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور وجود نداشته است و این کارگاه گامی در جهت نظام‌مندی خدمات پيش بيمارستانی است.

وی افزود: برنامه ملي پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت ها در اول راه است و ممكن است كاستي‌ها و اصلاحاتي را بطلبد، اما براي نخستين بار در كشور به عنوان يك منشور و نقشه راه مطرح شده كه بايد توسط دانشگاه هاي علوم پزشكي و شرايط اقليمي، سخت افزاري و نرم افزاري هر استان، بومي سازي شود.

سرتيم مدرسان كارگاه آموزشی تدوين برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت‌های وزارت بهداشت افزود: در این کارگاه نمایندگان دانشگاه بر نحوه تدوین و نگارش کتاب (EOP) مسلط خواهند شد تا با مدیریت و نظارت شرکت کنندگان در این کارگاه این کتاب در سطوح مختلف دانشگاه‌ها تدوین بشود.

وی گفت: این کارگاه تمرینی به منظور بومی سازی این کتاب در سطوح مختلف دانشگاهی است.

اولین کارگاه سه روزه تدوین برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت‌های پزشکی کشور(EOP) قطب تهران در اراک در حال برگزاری است.

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: