• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-2587-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

شعبه انجمن مهندسی ساخت و تولید در استان مرکزی راه اندازی شد

شعبه انجمن مهندسی ساخت و تولید در استان مرکزی راه اندازی و عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اراک از سوی هیأت مدیره انجمن ساخت و تولید ایران به سمت دبیر شعبه این انجمن در استان مرکزی منصوب شد.

رضایی آشتیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، درباره اهمیت راه‌اندازی این انجمن در استان‌ها افزود: انجمن ساخت و تولید ایران تاکنون شعبه‌ای در استان‌ نداشته است. این انجمن اخیرا راه‌اندازی تعدادی شعب در استان‌های مختلف را در دستور کار خود قرار داده است تا شاهد فعالیت‌های مرتبط به صورت چابک‌تر باشیم.

وی تصریح کرد: این مهم مستلزم همکاری صنایع و اساتید و نخبگان ساخت و تولید و همراهی سیاست‌های استان است. در استان مرکزی با توجه به ظرفیت‌های موجود و تعدد کارخانه‌ها که درگیر ساخت و تولید هستند، این شعبه ایجاد شده است تا در این زمینه قویتر عمل شود.

دبیر شعبه انجمن ساخت و تولید در استان مرکزی ادامه داد: این اتفاق جدید موجب چابک سازی و بهره‌مندی از نظرات صاحبنظران و صنعتگران و دانشگاهیان برای تصمیم‌سازی هرچه بهتر در زمینه‌های ساخت و تولید می‌شود.  

وی با بیان اینکه اعتبارات براساس ثبت‌نام اعضا تامین می‌شود و در انجمن ابتدا فاقد بودجه است، افزود: کمبود اعتبارات از ضعف‌های انجمن‌ها به شمار می‌رود و برای پا گرفتن آن باید دولت و مجلس کمک کنند.

آشتیانی گفت: مشکل دیگر این است که در حال حاضر به تعداد بسیاری از شرکت‌ها مجوز تاسیس داده شده و از آنها حمایت می‌کنیم بدون اینکه بدانیم آیا به واقع زیرساخت‌های لازم را دارا هستند و امکانات لازم وجود دارد، یا اینکه این شرکت توانمند خواهد شد تا کارآفرین شده و چند نفر را استخدام کند؟ ظاهرا بررسی‌های تخصصی بر روی این موارد انجام نمی‌شود.

رضایی آشتیانی افزود: انجمن مذکور درصدد است که برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و صنعتی را در راستای حل مشکلات صنعت برگزار کند و اساتید و دانشجویان را با مشکلات صنایع آشنا کند و افرادی مفید را برای صنعت تربیت کند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: مقرر است طی جلساتی با سازمان صنعت و معدن و تجارت استان اقداماتی را به انجمن تنفیذ کنیم تا اقدامات تخصصی‌تر و علمی‌تر در راستای اهداف مذکور پیگیری و نیز موجب درآمدزایی برای انجمن شود.  

وی با بیان اینکه انجمن با چند چالش مواجه است، افزود: به دنبال این هستیم که با همکاری صنعت و معدن و نمایندگان مجلس نظام مهندسی ساخت و تولید همچون نظام مهندسی ساختمان، در داخل انجمن راه‌اندازی شود که امکان اعطای مجوز به شرکت‌ها جهت تاسیس را بدهد.

رضایی آشتیانی گفت: این انجمن می‌تواند شرکت‌هایی که فعالیت می‌کنند را مورد ارزیابی قرار دهد تا مشخص شود که آیا امکان ادامه فعالیت را دارند یا خیر و اگر ندارند اصلاحات لازم روی آنها صورت گیرد تا آنها دچار ورشکستگی نشوند.

دبیر شعبه انجمن ساخت و تولید در استان مرکزی بیان کرد: این انجمن می‌تواند علاوه بر فعالیت‌های تئوری با توجه به وجود صنایع بسیار در استان و شهر اراک که بسیاری نیز دچار مشکل هستند اقدمات مثمر ثمری را ترتیب دهد.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی نظام مهندسی ساخت و تولید در کنار انجمن مذکور، در اصل مشاوره علمی صنعتی به صنایع ارائه می‌شود تا مجوزهایی که اعطا می شود با توجه به توانایی افراد و شرکت‌ها باشد و حساب شده‌تر در این زمینه اقدام شود.

رضایی آشتیانی افزود: معمولا در ساخت یک کارخانه جدید هیچ کس نظر نمی‌دهد، اگر یک نظام قدرتمند ساختاری وجود داشته باشد، می‌تواند مشاوره خوبی در این زمینه ارائه دهد تا شاهد بهره‌وری حداکثری و هدایت آنها به مسیر صحیح‌تر باشیم.

استاد دانشگاه صنعتی اراک افزود: این انجمن متعلق به یک دانشگاه یا شرکت نیست بلکه یک موسسه غیرانتفاعی است که در زمینه‌های علمی، پژوهشی و فناوری فعالیت می‌کند بنابراین هیچ وابستگی به دانشگاه و صنعت ندارد.

وی اضافه کرد: بسیاری از اعضای هیات مدیره مرکزی انجمن از صنعتگران و تعدادی نیز از اعضای هیات علمی هستند بنابراین در این انجمن با تشکیل جلساتی مدون و منظم می توانیم با همکاری صنایع و دیگر ذیربطان به اهداف مشخص شده دست یابیم.

رضایی آشتیانی عنوان کرد: دفتر انجمن ساخت و تولید استان در حال حاضر به دلیل نبود امکانات در داخل دانشگاه صنعتی اراک مستقر است، اگر انجمن در استان مرکزی که دارای پتانسیل‌های صنعتی و دانشگاهی است قوی‌ نشود در استان‌های دیگر نیز موفق نخواهد بود.

وی ادامه داد: این مهم نیازمند همت همه‌جانبه از سوی همگان است. به دنبال تشکیل جلسه در سازمان صنعت و معدن هستیم. باید سیاست‌هایی را در آیین نامه‌ها و قوانین پیش بینی کنیم تا به انجمن اهمیت داده شود.

 

 


انتهای پیام