• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-14684-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

در استان مرکزی؛

پروتکل توسعه نقش اجتماعی شهرداری‌ها اجرایی می‌شود/ارزیابی دو هزار مدرسه در سال 96

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی گفت: برنامه راهبردی و پروتکل اجرایی برای توسعه نقش اجتماعی شهرداری‌ها تعریف شده است که در سال جاری اجرای این برنامه مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، غلامرضا فتح‌آبادی در اولین جلسه کارگروه اجتماعی استان در سال 96، به بررسی اقدامات انجام شده سال گذشته در بخش اجتماعی استان پرداخت و گفت: سال گذشته سند کنترل و کاهش طلاق تدوین و وارد فاز اجرایی شد و در این خصوص اقدامات گسترده‌ای با همکاری سازمان‌ها انجام شد.

وی ادامه داد: در این راستا کانون زندگی پایدار با مسئولیت نظام روانشناسی استان تشکیل شد که از این طریق زوج‌هایی که قصد ازدواج داشتند تحت آموزش‌های مورد نیاز در این مرکز قرار می‌گیرند.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی بیان کرد: در راستای اجرای سند مذکور و نیز سند کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی استان با 45 دستگاه اجرایی استان تفاهم نامه منعقد شد.

فتح‌آبادی با بیان اینکه اقدامات موثری در بخش سلامت استان در سال گذشته انجام شد، افزود: به عنوان نمونه تمامی ضعف‌های بخش دیالیز استان سال گذشته رفع شد و فاز دوم بیمارستان تخصصی آیت‌الله خوانساری که به بخش سرطان اختصاص دارد راه‌اندازی شد که این موضوع یکی از نیازهای مهم استان بود.

وی عنوان کرد: سال گذشته 80 درصد جلسه‌های کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان طبق برنامه‌ریزی انجام شده تحقق یافت که انتظار داشتیم بیش از این محقق شود. برای تحقق تمامی جلسه‌های پیش‌بینی شده در سال جاری باید برنامه‌ریزی شود.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با بیان اینکه کار مطالعه تدوین سند تحول آموزش و پرورش 10 سال به طول انجامید عنوان کرد: با توجه به تدوین این سند امیدواریم امسال وارد فاز اجرایی شویم و این سند در استان مرکزی به عنوان پایلوت کشوری اجرا شود.  

فتح‌آبادی بیان کرد: با توجه به پیگیری و تلاش‌های صورت گرفته سال گذشته شهر اراک جزو 100 شهر آموزش‌پذیر دنیا شناخته شد که در سال جاری طبق پروتکل‌های جهانی مختص شهرهای آموزش‌پذیر دنیا برنامه‌های مرتبط در اراک اجرا می‌شود و در این خصوص با شهرداری نیز مکاتبات لازم انجام شده است.

وی ادامه داد: طبق آمار آخرین سرشماری که در سال گذشته انجام شد رتبه سوادآموزی استان مرکزی ارتقاء یافته و به رقم 87 درصد رسیده است و فاصله یک درصدی با میانگین کشوری به 6 دهم درصد کاهش یافته که باید برای رفع کامل این اختلاف تلاش کنیم.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی بیان کرد: همچنین سال گذشته بیش از 100 سازمان مردم نهاد به ثبت رسیدند و تعداد سازمان های مردم نهاد استان بیش از 400 سمن است. با توجه به اینکه در کشور ما برخلاف اغلب کشورها بخش اجتماعی تحت مدیریت دولت است باید با تقویت سازمان‌های مردم نهاد به سمت مردمی شدن بخش اجتماعی کشور حرکت کنیم.

فتح‌آبادی عنوان کرد: سال گذشته بحث مشاورین داوطلب دستگاه‌ها مورد پیگیری قرار گرفت که در سال جاری بتوانیم شاهد فعالیت داوطلبین به عنوان مشاور در کنار دستگاه‌ها باشیم.

وی در خصوص ارزیابی و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های دولتی، با اشاره به اقداماتی که در این بخش برای اولین بار در استان مرکزی انجام شده است، افزود: 400 مطب پزشک در سال گذشته با همکاری سازمان‌های مردم نهاد مورد ارزیابی قرار گرفت، نقاط قوت و ضعف در این بخش احصاء و موارد به دستگاه مربوطه ارجاع داده شد که در جهت رفع نواقص حرکت کنیم.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با اشاره به ارزیابی تعدادی از مدارس در سال گذشته عنوان کرد: در سال جاری ارزیابی حدود دو هزار مدرسه در دستور کار قرار گرفته که مانند سال قبل با همکاری سازمان‌های مردم نهاد انجام می‌شود.

فتح‌آبادی عنوان کرد: همچنین در سال جاری تمامی درمانگاه‌های استان مورد بررسی قرار می‌گیرند و برای این منظور برای 30 نفر از داوطلبین حکم صادر شده است.

وی ادامه داد: بازدید و بازرسی از سراهای سالمندان نیز در سال جاری با همکاری بهزیستی انجام خواهد شد تا به این طریق موارد و نقاط ضعف شناسایی و در راستای بهبود شرایط حرکت کنیم.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی افزود: همچنین امسال برای اولین بار در کشور تیم‌های ارزیابی و بازرسی، عملکرد شهرداری‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.

فتح‌آبادی بیان کرد: در ایام نوروز اقامتگاه‌های نوروزی استان توسط تیم مردمی مورد بازرسی قرار گرفت و نقاط ضعف نیز گزارش و بخشی از موارد اصلاح شد.

وی با بیان اینکه ارزیابی عملکرد فرمانداران برای اولین بار در کشور در استان مرکزی انجام شده است، عنوان کرد: این اقدام هشت دوره انجام شده است و 100 شاخص برای این ارزیابی‌ها مورد توجه بود.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی بیان کرد: کتاب قوانین و مقررات سازمان‌های مردم نهاد در استان تدوین شده است و در سال جاری به چاپ می‌رسد. این کتاب می‌تواند منبع خوبی برای سازمان‌های مردم نهاد در کشور باشد.

فتح‌آبادی ادامه داد: در سال جاری نمایشگاهی از دستاوردهای سازمان‌های مردم نهاد استان و کارگاه توانمندسازی برای مدیران عامل این سازمان‌ها برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت تحقیقات و بررسی‌های علمی در رابطه با مباحث اجتماعی عنوان کرد: پروتکل اجرایی برای ساماندهی و هدایت پایان‌نامه‌های دانشجویی به سمت بررسی مباحث اجتماعی تدوین شده است که در سال جاری اجرا خواهد شد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با بیان اینکه در خصوص کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی طبق دستور و تاکید مقام معظم رهبری اقدامات موثری در استان تعریف شد، عنوان کرد: از جمله این اقدامات تدوین دو سند در رابطه با کنترل و کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی بوده است.

فتح‌آبادی با اشاره به جمعیت 10 درصدی سکونتگاه‌های غیر رسمی ادامه داد: ایجاد سراهای محله در سکونتگاه‌های غیر رسمی تعریف شده است که در سال جاری با همکاری شهرداری‌ها پیگیری و وارد فاز اجرایی می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت افزایش سرمایه‌های اجتماعی در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز با اشاره به پایین بودن سرمایه اجتماعی در کشور عنوان کرد: طی چند سال اخیر برای بهبود و افزایش این سرمایه اقدامات گسترده‌ای در استان پایه‌گذاری شد که از جمله این اقدامات راه‌اندازی کمپین‌های حوزه اجتماعی، هفته‌های فرهنگی استان و ایجاد خانه شهروند است، که اجرای این برنامه‌ها در سال جاری پیگیری می‌شود.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با انتقاد از عملکرد شهرداری‌ها در خصوص اجرای نقش اجتماعی این نهادها عنوان کرد: با بررسی اجمالی عملکرد شهرداری‌ها مشخص می‌شود که فعالیت این نهادها در بخش اجتماعی کمتر از پنج درصد است و این نقش باید تقویت شود.

فتح‌آبادی  بیان کرد: در این راستا برنامه راهبردی و پروتکل اجرایی برای توسعه نقش اجتماعی شهرداری‌ها تعریف شده است که در سال جاری اجرای این برنامه مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اهمیت نقش نخبگان در تعریف برنامه‌های موثر عنوان کرد: در این راستا همکاری با نخبگان را مورد پیگیری قرار می‌دهیم.

فتح‌آبادی با تاکید بر لزوم توجه به مباحث اجتماعی در تعریف پروژه‌ها و طرح‌ها عنوان کرد: به عنوان نمونه پروژه کتابخانه مرکزی اراک، در مکان مناسبی واقع نشده است و از طرفی کتابخانه‌ها امروز کارکرد خود را از دست داده‌اند، آنها در کشورهای پیشرفته به عنوان مجتمع‌های فرهنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: با این حال باید نسبت به اتمام این پروژه باتوجه به اینکه در محل پررفت‌وآمدی قرار گرفته اقدام کنیم.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی نیز، گفت: برای پیگیری اعتبارات ملی که مورد نیاز اجرای طرح‌ها و برنامه‌های بخش اجتماعی است باید ابتدای سال برنامه‌ها ارجاع داده شود که پیگیری‌های لازم صورت پذیرد.

رقیه یادگاری عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه اعتبار مناسبی برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیر رسمی در کشور دیده شده که برای بهره‌مندی استان از این اعتبارات باید طرح‌ها و برنامه‌های مرتبط و تمامی موارد و مشکلات احصاء و طبق برنامه ملی ارائه شود.

وی ادامه داد: برای تکمیل طرح تالار مرکزی 11 میلیارد تومان از محل اسناد خزانه در نظر گرفته شده است، براین اساس باید مدارک مورد نیاز ارجاع داده شود تا هشت میلیارد تومان برای سال جاری تخصیص داده شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی در رابطه با کتابخانه مرکزی اراک نیز گفت: با توجه به وسعت این پروژه و نیز با توجه به اینکه دولت به دلیل اتمام پروژه‌های نیمه تمام پروژه‌های جدید را نمی‌پذیرد تنها می‌توان از اعتبار استانی استفاده کرد که در این شرایط مراحل اتمام پروژه با کندی مواجه می‌شود. این پروژه را می‌توان طبق ماده 27 به شهرداری واگذار کرد.

 


انتهای پیام