• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-3387-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

استان مرکزی درصدد معرفی توانمندی‌های خود به کنیاست

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: به دنبال فراهم کردن شرایط جهت اعزام هیاتی از استان مرکزی با رویکرد معرفی توانمندی‌ها و نیازمندی‌ها به کنیا جهت حضور موثرتر در بازار کنیا هستیم.

 به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمدرضا حاجی‌پور در همایش فرصت‌های اقتصادی و تجاری با کشور کنیا افزود: حدود سه هزار واحد صنعتی در در مجموعه صنایع استان مرکزی موجود است که از این تعداد 33درصد فلزی، 26درصد کانی‌های غیرفلزی، 21درصد شیمیایی و 6درصد غذایی و سایر اقلام هستند.

وی تصریح کرد: این ظرفیت‌ها استان مرکزی را به دومین قطب صنایع مادر تبدیل کرده و تولید محصولات شاخص که امکان صادرات دارند را زمینه سازی کرده است.

حاجی‌پور بیان کرد: در راستای توسعه صادرات، توسعه ماشین آلات، کمباین، شیشه و مصالح ساختمانی، محصولات پتروشیمی، ساخت مخازن و... در شرایط کنونی امکان حضور موثرتر را در بازار کنیا خواهیم داشت.

وی افزود: استان مرکزی قطب معدنی نیز هست و با دارا بودن این قابلیت‌های منحصر به فرد در کشور، از 24 کالای منتخبی که در دستور کار دولت بوده است، 262 واحد توانسته در قالب کالای منتخب فعالیت کند که استان از این لحاظ رتبه چهارم کشوری را به خود اختصاص داده است.

حاجی‌پور با بیان اینکه حضور در بازار کنیا امکان پذیر است، گفت: صادرات سالانه 730 میلیون دلار اقلام غیرنفتی به 74 کشور از جمله توانمندی‌ها در پسابرجام است، اما سهم صادرات به کشور کنیا هنوز بسیار پایین و برابر 42 میلیون دلار است.

وی اضافه کرد: در بخش صنعت و معدن امکان سرمایه‌گذاری و فعالیت در کنیا وجود دارد. کنیا را می‌توان پل تجاری ایران در آفریقا در نظر گرفت. همچنین با توجه به وجود تجهیزات دارویی، شیمیایی، پلیمری، ساختمانی و ... در کشور امکان حضور در بازار این کشور را خواهیم داشت.

زئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی ادامه داد: انتقال دانش فنی که استان از این حیث رتبه دوم را دارد، همچنین مکانیزه کردن کشاورزی، ساخت کارخانجات و سرمایه‌گذاری و شناسایی بازارهای جدید از جمله زمینه‌های تبادل با کنیا است.

وی تصریح کرد: به دنبال فراهم کردن شرایط جهت اعزام هیاتی از استان با رویکرد معرفی توانمندی‌ها و نیازمندی‌ها به کنیا جهت حضور موثرتر در بازار کنیا هستیم. 

 


انتهای پیام