• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-6592-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

در جلسه شورای فرهنگ عمومی ساوه عنوان شد:

ساماندهی نقاط حاشیه نشین مستلزم اصلاح قوانین

در پنجاهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه دو دستور کار مهم مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، این جلسه با دو دستور ساماندهی نقاط حاشیه نشین ساوه و معضلات فرهنگی و اجتماعی آن و نیز ارائه راهکارهایی در زمینه کمک به ارتباط دانشگاه ها با صنعت در تحقق شعار سال برگزار شد که اصلاح قوانین و رفع موانع قانونی و نیز تخصیص اعتبارات به عنوان راهکار برای دستور اول و بر فراهم کردن زیرساخت های لازم برای ارتباط موثر صنعت و دانشگاه تاکید شد.

امام جمعه ساوه در این جلسه با یادآوری نامگذاری سال جدید گفت: شعار سال نباید صرفا به بنر و همایش تبدیل شود بلکه باید راهکارهای لازم برای تحقق آن ارائه شود که شورای فرهنگ عمومی این اقدام را به عنوان یک مرجع تصمیم ساز فرهنگی در دستور کار خود قرار داده است.

حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی با اشاره به حضور روسای برخی از مراکز آموزش عالی شهرستان در جلسه شورای فرهنگ عمومی اظهار کرد: یکی از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال کمک به ارتباط موثر صنعت با دانشگاه است تا در سایه تولید علم و فناوری بتوان به تقویت تولید ملی شتافت و اشتغال پایدار ایجاد کرد.

وی خواستار برگزاری مستمر جلسات کمیسیون دانشجویی و ارتباط واقعی و موثر صنعت و دانشگاه شد و افزود: باید کارآفرینان و صاحبان صنایع مقدمات و زیرساخت های حضور مراکز دانشگاهی را در صنایع فراهم کنند تا دانشگاهیان بتوانند در فضایی مطلوب به صنایع ورود پیدا کنند.

وی در ادامه با اشاره به در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: باید انتخابات را قدر دانست چرا که مهمترین دستاورد آن اقتدار نظام اسلامی است و حضور مردم موجب استحکام ارکان انقلاب خواهد شد.

وی بیان کرد: وظیفه همه آحاد ملت ایران است که با حضور حداکثری در این حماسه سیاسی موجب تقویت اقتدار ملی و امنیت کشور شوند.

امام جمعه ساوه همچنین با اشاره به ساماندهی نقاط حاشیه نشین شهر گفت: حاشیه نشینی زنجیره ای است که عدم ساماندهی آن تولید بزه می کند از این رو باید برای مقابله با بزه ارتکابی در این نقاط همه دستگاهها کمک کنند.

به گزارش ایسنا، معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز با اشاره به وجود برخی مشکلات خاص در نقاط حاشیه نشین ساوه گفت: بسیاری از معضلات اجتماعی ناشی از عدم ساماندهی نقاط حاشیه شهر است گرچه کنترل خوبی در این نقاط صورت می گیرد.

محمد بهاروند با تاکید بر اینکه برخی از بافت های شهری باید اصلاح شود، گفت: تغییر کاربری ها و نظارت بر ساخت و سازهای جدید موجب خواهد شد که مردم احساس هویت کنند.

وی با اشاره به اینکه ساوه از جمله شهرستانهایی است که کمترین معضلات حاشیه نشینی را دارد اظهار کرد: انتظار مدیریت شهرستان از اداره کل راه و شهرسازی این است که با تغییر کاربری ها برخی معضلاتی که گریبانگیر شهر است برطرف شود.

به گفته فرماندار ساوه برطرف کردن مشکلات حاشیه نشینی نیازمند تخصیص اعتبار و توسعه مراکز بازآفرینی است که رفع نابسمانی ها را نیز در بر خواهد داشت.

وی بیان کرد: عدم برخورداری حاشیه نشینان از امکانات خدمات شهری یک معضل بود که با یک تلاش جمعی خوب خدمات لازم ارائه و ساماندهی شدند.

به گزارش ایسنا، شارقی مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز با اشاره اینکه 18 دستگاه مسئول ساماندهی نقاط حاشیه نشین هستند افزود: شناسایی نقاط حاشیه نشین و محلات از جمله مهمترین وظایف این دستگاههاست که در شهرهای اراک و ساوه جلسات مستمر آن برگزار می شود.

وی بیان کرد: این دستگاههای ذیربط باید برنامه های خود را برای ساماندهی نقاط حاشیه نشین در کمیته برنامه ریزی شهرستان مطرح و گزارشی را نیز به راه و شهرسازی ارائه کنند تا اعتبار خاص منظور شود.

شارقی با اشاره به تشکیل ستاد بازآفرینی در سطح استان اظهار کرد: این ستاد در استان تشکیل و منتظر برنامه های شهرستان هستیم تا براساس طرح های اعلام شده برنامه ریزی کنیم.

شهردار شهر ساوه نیز گفت: ستاد بازآفرینی پایدار شهری در سه مقوله بافت فرسوده، بافت تاریخی و سکونتگاه های غیررسمی فعالیت می کند و اعتبار مورد نیاز ملی برای این ستاد منظور می شود.

کامران جوادی با اشاره به بروز مشکلاتی در سکونتگاه های غیرمجاز گفت: این مشکلات با اعتبارات قابل توجهی قابل برطرف شدن است.

وی با بیان اینکه در مقوله فرهنگی ساماندهی سکونتگاه های غیرمجاز نباید همواره شهرداری در خط مقدم قرار گیرد، افزود: همه دستگاهها باید به کمک شهرداری بیایند تا اتفاق خاص صورت گیرد.

جوادی با اشاره به تخصیص اعتبار لازم از سوی شهرداری در سال جاری برای ساماندهی نقاط حاشیه نشین گفت: مجموعه مدیریت شهری در ابعاد کالبدی اعتبار خاصی را برای ساماندهی این نقاط در نظر گرفته است.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری ساوه نیز با اشاره به جهش جمعیتی در شهرستان ساوه گفت: جمعیت ساوه در سال 76 براساس اعلام سازمان آمار بالغ بر 80 هزار نفر بود در حالیکه با گذشت دو دهه از آن به بیش از 230 هزار نفر رسیده است.

سید مهدی حسینی با اشاره به اینکه اکثر جمعیت شهرستان را جمعیت کارگری و مهاجر به دلیل جاذبه های صنعتی این شهرستان تشکیل می دهد گفت: توسعه شهر ساوه منجر به تشکیل 28 نقطه حاشیه ای شده است.

وی با اشاره به ساماندهی نقاط حاشیه ای شهر گفت: از سال 92 به بعد شاهد کاهش 70 درصدی ساخت و سازهای غیرمجاز به دلیل نظارت بیشتر در نقاط حاشیه ای بوده ایم.

به گفته وی با افزایش جمعیت ساوه و جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی باید سازوکارهایی تعریف شود تا مسکن مردم تامین شود.

رئیس دادگستری ساوه نیز از نبود طرح تفصیلی مناسب و مطلوب برای شهر ساوه انتقاد کرد.

هادی ملکی گفت: یکی از موضوعاتی که باید در طرح تفصیلی لحاظ شود موضوع حداقل تفکیک اراضی است که مشکل ساز شده است و باید در کمیسیون ماده پنج استان مورد بازنگری قرار گیرد.

در ادامه معمارنیا معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ساوه نیز به برگزاری جلسات مستمر کمیسیون دانشجویی شهرستان و راهکارهای ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه اشاره کرد.

وی گفت: اعزام دانشجویان به مراکز صنعتی و طراحی نرم افزارهای مورد نیاز واحدهای صنعتی توسط دانشجویان و برگزاری جلسات مستمر با کارآفرینان از جمله مصوبات اجرایی این کمیسیون بوده است.

به گزارش ایسنا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه و دبیر شورای فرهنگ عمومی نیز با قرائت دستور جلسه خواستار ارائه طرح ها و برنامه های شورای فرهنگ عمومی در خصوص حل مشکلات و معضلات فرهنگی و اجتماعی مناطق حاشیه نشین شد.

حسین محمودی فر افزود: علاوه بر اینکه باید دستگاههای مسئول در امر حاشیه نشینی به طور جد با ارائه راهکارهای قابل اجرا در تسریع ساماندهی نقاط حاشیه نشین کمک کنند می توان از ظرفیت مراکز دانشگاهی نیز در این حوزه استفاده کرد.

وی بیان کرد: انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی از سوی جامعه دانشگاهی کمک بسیار بزرگی به حل مشکلات نقاط حاشیه نشین خواهد کرد .

در ادامه این جلسه برخی از روسای دانشگاههای شهرستان ساوه و نمایندگان جامعه دانشگاهی به بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای موثر ارتباط صنعت و دانشگاه پرداختند.

 


انتهای پیام