• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-3487-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

در سال گذشته انجام شد:

انجام بیش از 47 هزار آزمایش تشخیصی در دامپزشکی استان مرکزی

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: بیش از 47 هزار مورد آزمایش تشخیصی توسط دامپزشکی استان مرکزی به منظور حفظ سرمایه‌های دامی و تامین سلامت عموم جامعه انجام شد .

دکتر محمد فتاحی زرندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، افزود: جهت تشخیص انواع بیماری‌های دامی و مشترک و بررسی کیفیت فر آ ورده‌های خام دامی به منظور حفظ سرمایه‌های دامی و تامین سلامت عموم جامعه در سال 95 تعداد 47 هزار و 486 مورد آزمایش مختلف تشخیصی توسط کارشناسان آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان مرکزی صورت گرفته است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: بیشترین تعداد آزمایش در بخش سرولوژی طیور با 32 هزار و 923 مورد، سرولوژی دام با 9 هزار و 215 مورد و کشت میکروبی با یک هزار و 676 مورد بوده است.

فتاحی به تشریح بیشتر عملکرد این آزمایشگاه پرداخت و گفت: این آزمایشگاه دارای بخش‌های مختلف سرولوژی دام و طیور، PCR و الایزا، میکروب شناسی ، انگل شناسی و کنترل کیفی مواد غذایی است که هر کدام از این بخش ها اقدام به انجام آزمایشات تخصصی بر روی نمونه‌های ارسالی به آزمایشگاه کرده و نتایج به دست آمده را جهت انجام اقدامات بعدی به بخش مربوطه ارسال می‌کنند.

وی در خصوص نمونه‌ها افزود: به طور مرتب از نقاط مختلف استان نمونه‌های متفاوت بافتی، سرمی و یا فراورده‌های خام دامی و خوراک دام و طیور و آبزیان توسط کارشناسان ذیربط جمع آوری و جهت انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان ارسال می‌شود.

فتاحی لازمه کار در آزمایشگاه را داشتن تخصص لازم و دقت عمل بالا دانست و تصریح کرد: کار در آزمایشگاه به دلیل انجام آزمایشات بر روی نمونه‌های مشکوک به انواع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های مشترک یک کار تخصصی دقیق و در عین حال خطر ساز است که در صورت عدم رعایت استانداردهای بهداشتی می تواند زمینه ساز سرایت بیماری به فرد شود.

 


انتهای پیام