• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 961-6892-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

استاندار تاکید کرد:

سه ماه تعلیق در انتظار رفتارهای خودسرانه با ارباب‌رجوع
پرداخت 717 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استان مرکزی

استاندار مرکزی با بیان اینکه باید جلوی رفتارهای خودسرانه نسبت به ارباب رجوع‌ها گرفته شود، گفت: اگر کارمند یا کارشناسی در یک دستگاه ارباب رجوع را سردرگم کند، در هیات تخلفات سه ماه به او معلقی می‌دهم و این از اختیارات استاندار است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمود زمانی قمی در جلسه هم اندیشی روسای اتاق‌های اصناف سراسر استان مرکزی و اتحادیه‌های صنفی اراک با استاندار و مدیران اقتصادی استان افزود: برخی از روندهای غلط در حوزه اصناف مشکلات این حوزه را موجب شده است.

وی با مقایسه سال 92 و 96 افزود: در سال 92 اهل خرد در ایران و کسانی که دل در گرو انقلاب و ایران داشتند همین روزهای پر از نقص این سال‌ها آرزویشان بود. در همین سال، همه بنگاه‌های پژوهشی بین المللی و داخلی معتقد و معترف بودند که تورم کشور بالای 40درصد بود و این واقعیتی است که چهار سال پیش ایران را فرا گرفته بود.

وی تصریح کرد: اگر دولت یازدهم بدون تدبیر عمل می‌کرد در سال 95 شاید صادرات نفت به صفر می‌رسید و قادر به صادرات هیچ مقدار نفتی از کشور نبودیم. امروز این رقم به دو میلیون و 800هزار بشکه رسیده که یک اقدام مثبت است.

زمانی قمی با بیان اینکه در حوزه‌های دینی به بسیاری از بزرگان اهانت شد، گفت: یکی از این بزرگان مرحوم آیت‌اله هاشمی بود. او از سال 35 به صف مبارزین پیوسته، جنگ را اداره کرده و صدها مسئولیت و کار بزرگ را بر عهده گرفت.

وی اضافه کرد: هاشمی با تاسیس دانشگاه آزاد زمینه تحصیلات عالیه بیش از پنج میلیون و 400 هزار دانشجو را فراهم کرد، به تبع آن 100هزار کارمند و هیات علمی امروز مشغول بکار هستند. با این اقدمات که گوشه‌ای از فعالیت‌های وی بود، آیا سزاوار بود که در طول سال‌های گذشته هر روز یک انگ به وی بزنند.

استاندار مرکزی با بیان اینکه پایین آمدن نرخ تورم از 40 به زیر 10درصد اقدام بسیار مثبت توسط دولت یازدهم بود، افزود: اگر وضع کشور به همین منوال پیش می‌رفت امروز حتی نمی‌توانستیم حقوق یک کارمند را پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه عوام فریبی هم باید سقفی داشته باشد، تصریح کرد: امروز تراز صادرات و واردات کشور مثبت شده است و دولت توانسته است از طریق صادرات غیرنفتی نیازهای مردم را تامین کند.

زمانی قمی ادامه داد: ‌سال گذشته 43 جلسه اقتصاد مقاومتی در استان برگزار شد که اولین جلسه آن در یک کارخانه در ساوه تشکیل شد. این کارخانه در آبان‌ماه 94 تعطیل بود و دو هزار کارگر آن در خیابان‌ها بودند اما با کمک دولت این کارخانه با ظرفیت بیش از 80درصد فعال است. برای حل مشکل واگن پارس اراک دو سال تلاش شبانه روزی صورت گرفت.

وی اظهار کرد: به 1061 واحد کوچک و متوسط در استان مرکزی 717 میلیارد تومان وام پرداخت شده است. نرخ بیکاری نیز در سال92، 10.4 بوده است، اما این رقم در سال 95 به 7.3 کاهش یافته است که اغلب در خمین و اراک شاهد آن هستیم.

استاندار با بیان اینکه نرخ بیکاری با تلاش و زحمت کاهش پیدا می‌کند، بیان کرد: سوال من از افرادی که فیگور دفاع از تولید کنندگان را در برخی محافل می‌گیرند این است که آیا دولتی که سیاستش در یک استان پرداخت 717 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی است و نیز سیاستی که باعث می‌شود در سال 95 ،730 میلیون دلار صادرات و فقط 291 میلیون دلار واردات را شاهدباشیم و نرخ بیکاری و تورم کاهش پیدا کند، باعث تعطیل شدن کارخانه می‌شود؟

وی افزود: تمام واحدهایی که تعطیل شدند دقیقا تحت تاثیر سیاست‌های تحریمی، نوسانات ارزی، تصمیمات خلق‌الساعه و یک شبه و... بوده اند که برخی از آنها در سال 92 به نقطه بحرانی رسیدند و برخی دیگر طی سال‌های بعد از آن دچار بحران شدند.

زمانی قمی گفت: در 22 استان دیگر نرخ بیکاری بالا رفته است چراکه سالانه یک میلیون و 200هزار نفر بیکار وارد جامعه می‌شوند و امکانات دولت اشتغال 700 هزار نفری است.

وی ادامه داد: برخی از روندهای غلط در حوزه اصناف مشکلات این حوزه را موجب شده است. برخی از این مشکلات شامل فشارهای مالیاتی، تامین اجتماعی است و برخی از دستگاه‌ها و قاچاق موجب تعطیلی واحدهای صنفی می‌شود.

زمانی قمی اظهار کرد: اتمام جاده خمین به اراک، ورود آب خمین به اراک، نهایی شدن پتروشیمی فراموش شده خمین، گازرسانی به 260 روستا، کمک 317 میلیارد تومانی به دهیاری‌ها در این دولت و استان انجام شده است. مجموع روستاهای گازرسانی شده در کشور 14هزار روستا در سال 92 بوده که گازرسانی 9هزار روستا مربوط به این دولت بوده است چراکه از محل فروش و صادرات میعانات به روستاها گازرسانی شده است.

وی افزود: پرپول‌ترین تاریخ کشور را در سال های 84 تا 92 پشت سر گذاشتیم با اینحال پس از این مقطع بدترین شرایط را تحویل گرفتیم.

زمانی قمی در مورد قاچاق کالا گفت: طبق فرمایشات رهبری حق نداریم یقه کاسب جزء را در خصوص قاچاق کالا بگیریم. باید رفتار با مردم توسط ماموران استانداری رصد و گزارش شود.

وی تاکید کرد: باید جلوی رفتارهای خودسرانه نسبت به ارباب رجوع‌ها گرفته شود. اگر کارمند یا کارشناسی در یک دستگاه مردم را سردرگم کند در هیات تخلفات سه ماه به آنها معلقی می‌دهم و این از اختیارات استاندار است.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مقرر شد مشکلات اصناف دسته بندی و جهت مشکل گشایی طی جلساتی بررسی شوند.

در پایان نیز از تعدادی از روسای اصناف و اتحادیه‌های صنفی تقدیر به عمل آمد.


انتهای پیام