• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-16884-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی:

قانون تکلیف ایرالکو را روشن کرده/این شرکت باید به تعهداتش عمل کند

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی، گفت: ایرالکو باید طبق مصوبه کارگروه کاهش آلودگی هوا و تعهدات عمل کند. تمامی افراد باید نسبت به قانون تمکین کنند و نمی‌شود که قانون براساس مشکلات داخلی یک مجموعه نادیده گرفته شود.

سعید محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در رابطه با اظهارات مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران که روز گذشته در این خبرگزاری منتشر شده بود، اظهار کرد: ما با مسائل و مشکلات داخلی یک مجموعه کار نداریم، مسئله قانون است و همه باید نسبت به اجرای قانون تمکین کنیم.

وی بیان کرد: قانون حامی و ضامن سلامتی مردم است و تکلیف ایرالکو بر اساس قانون و با توجه به این مهم روشن شده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی تاکید کرد: آلودگی زیست محیطی یک شرکت از طریق قانون مشخص می‌شود.

وی در خصوص ادعای مدیرعامل ایرالکو مبنی بر عدم آلودگی این شرکت و لزوم اثبات این امر، افزود: ایرالکو آلودگی محیطی، پراکنش هالوژن‌ها و آلودگی HF دارد و بر اساس قانون، ملاک تشخیص آلاینده بودن یک صنعت نظر سازمان حفاظت از محیط زیست است و نظرات دیگر در این خصوص ملاک قانونی نیست.

وی تاکید کرد: قطعا جلو اجرا نشدن قانون می‌ایستیم و ایرالکو باید به تعهدات خود طبق قانون عمل کند، این موضوع قطعا توسط اداره کل محیط زیست استان مرکزی پیگیری می‌شود.

گفتنی است، شبکه سازمان‌های مردم نهاد محیط زیست استان مرکزی پس از انتشار مصاحبه مدیرعامل شرکت ایرالکو در روز گذشته توسط این خبرگزاری، بیانیه‌ای صادر کردند.

در بخشی از این بیانیه بر لزوم پاسخگویی کارگروه کاهش آلودگی هوا در مقابل مصوبات خود، تعهدات  سفر دکتر ابتکار و قول رئیس جمهور تاکید شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه با استناد به مصاحبه مدیرعامل ایرالکو، آمده است: وقتی دولت تعهد خود را در زمینه تامین اعتبارات ۳۰۰ میلیاردی مصوب سفر رئیس جمهور اجرایی کرده، دیگر جایی برای زیاده خواهی و کسب امتیاز بیشتر باقی نمی ماند.

در این بیانیه از روند برخورد با صنایع آلاینده نیز انتقاد شده و در بخش دیگری از آن آمده است: مدیریت ایرالکو با فرافکنی و برچسب زنی، نمی‌تواند از زیر بار تعهدات قانونی و الزامات زیست محیطی فرار کند و قرار نیست واحدهای صنعتی با در اختیار گرفتن مشاورین خاص، جایگاه رفیع قانون را به سخره بگیرند.

ایرالکو پروژه ۱۲۰ هزار تنی جدید را با گرفتن امتیازات متعدد از دولت وقت و در قبال تعطیلی پنج خط آلاینده قدیم و بدون هیچگونه مطالعه و ارزیابی محیط زیستی جدیدی راه اندازی کرد. صرف نظر از اینکه تنها دو خط تعطیل و خط سه، چهار و پنج در روند بهسازی قرار گرفت، با تصمیم پیشین دولت و در راستای جلوگیری از بیکاری کارگران مقرر شده خط پنج به جای تعطیلی، بهسازی شود و دیگ‌های آلاینده با دیگ‌های جدید جایگزین شوند که این اقدام با چالش‌های بسیاری مواجه شده و در خصوص خط پنج شاهد بدعهدی هستیم.

در پایان این بیانیه بر پیگیری موضوع توسط شبکه سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی و فعالین محیط زیست استان، اجرای تعهدات ایرالکو و پیگیری قول رییس جمهور و مصوبات کارگروه تاکید شده است.

 


انتهای پیام