• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-17184-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

99.9 درصد تسهیلات پرداختی بانک مسکن استان مرکزی در جای خود هزینه شده است

مدیرعامل بانک مسکن استان مرکزی گفت: 99.9 درصد تسهیلات پرداختی از طریق این بانک با نظارت دقیق اعطا شده است و در بخش تعریف شده هزینه شده است.

به گزارش ایسنا، مجید امیری در نشست خبری امروز با اصحاب رسانه، گفت: این بانک در استان مرکزی 10 هزار میلیارد ریال منابع در اختیار دارد و 23 هزار و 500 میلیارد تسهیلات پرداخت کرده که و این به معنای استفاده از منابع دیگر استان‌ها در استان مرکزی است و از این حیث بانک مسکن در استان پیشرو است.

وی بیان کرد: سرمایه‌گذاری بانک مسکن 162 درصد در سال جاری افزایش داشته و در این بخش بانک مسکن عملکرد بسیار مطلوبی داشته است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های این بانک با سیاست کمک به خانه‌دار شدن افراد هدف‌گذاری می‌شود، عنوان کرد: افرادی که بالای 18 سال سن دارند می‌توانند با سپرده‌گذاری 300 میلیون ریالی به مدت یک سال از تسهیلات تا سقف 60 میلیون تومانی با نرخ سود 9.5 درصد استفاده کنند.

مدیرعامل بانک مسکن استان مرکزی استفاده نکردن از تسهیلات ساخت و تعمیر مسکن و نیز مسکن‌های دولتی از الزامات استفاده از این تسهیلات دانست و بیان کرد: در این بخش امکان استفاده زوجین به صورت همزمان از تسهیلات وجود دارد که در مجموع می‌توانند 120 میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود 9.5 درصد دریافت کنند و مدت بازپرداخت نیز12 سال و اقساط به صورت ماهانه یک میلیون و 400 هزار تومان است.

امیری تاکید کرد: در شبکه بانکی این رقم اقساط منحصر به فرد است و دیگر مزایای شبکه بانکی قابل رقابت با پرداخت تسهیلات به این نحو از طریق بانک مسکن نیست.

وی در خصوص تسهیلات بانک برای خانه‌دار شدن زوجینی که از پروژه‌های مورد مشارکت بانک خریداری می‌کنند، عنوان کرد: در این بخش 50 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده پرداخت می‌شود این تسهیلات با نرخ 18 درصد و مدت بازپرداخت هشت ساله است.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه تامین مالی بالای 90 درصد ساخت و سازهای شهرها از طریق بانک مسکن انجام می‌شود، گفت: تمامی افرادی که از این پروژه‌ها خرید می‌کنند می‌توانند تا مبلغ 50 میلیون از تسهیلات بدون سپرده استفاده کنند.

امیری عنوان کرد: اگر زوجین از این پروژه‌ها خریداری کنند می‌توانند تا 80 میلیون تومان از این نوع تسهیلات با مدت بازپرداخت پنج ساله استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بانک مسکن نسبت به تامین مالی پروژه‌های بزرگ دیگری نیز اقدام کرده است، افزود: از جمله این پروژه‌ها می‌توان به 1540 واحد مسکونی کوی کوثر اراک اشاره کرد که بانک مسکن مجری این پروژه بوده است و شرایط استفاده از این تسهیلات مسکن منطبق با شرایط تعریف شده در بخش مسکن مهر و تسهیلات پرداختی از محل تسهیلات مسکن مهر با نرخ سود هفت درصد است.

مدیرعامل بانک مسکن استان مرکزی در خصوص سپرده ممتاز تصریح کرد: به موجب این سپرده‌گذاری شرایط خاص و عادی برای پرداخت تسهیلات تعریف شده است و متقاضیان می‌توانند از این شرایط استفاده کنند.

امیری عنوان کرد: شرایط خاص شامل سپرده‌گذاری دویست میلیون تومانی با نرخ سود 16 درصد است و در شرایط عادی نیز نرخ سود 11 درصد برای این سپرده‌گذاری تعریف شده است.

وی با تاکید بر این نکته که بانک مسکن سالم‌ترین بانک در بخش تعریف سود طبق نرخ‌گذاری بانک مرکزی است، افزود: بر اساس سقف سپرده‌گذاری و میزان سودی که تعریف شده است طبق دستور‌العمل بانک مرکزی اجازه در نظر گرفتن یک درصد سود بیشتر داده شده که در بخش سپرده گذاری ممتاز بانک مسکن این موضوع لحاظ و با احتساب این یک درصد نرخ سود تعیین شده است.

مدیرعامل بانک مسکن بیان کرد: در سپرده‌گذاری ممتاز افراد می‌توانند از اوراق حق تقدم نیز استفاده کنند و بر این اساس تسهیلات به این افراد تعلق می‌گیرد. همچنین می‌توانند در صورت تمایل از طریق فرابورس اوراق را به فروش برسانند.

امیری عنوان کرد: بازدهی حساب با احتساب مبلغی که از فروش اوراق عاید سپرده‌گذار می‌شود حدود 20 درصد است که این مورد برای سپرده‌گذاران خاص یعنی سپرده‌گذاری به مبلغ دویست میلیون تومان تعریف شده است.

وی گفت: تعریف شرایط برای سپرده‌گذاران در بخش سپرده ممتاز بستگی به مدت و مبلغ سپرده‌گذاری دارد که در برخی سپرده‌ها بازدهی بالای 20 درصد هم بسته به شرایط لحاظ می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن عنوان کرد: از محل اوراق حق تقدم، تسهیلات خرید و ساخت نیز پرداخت می‌شود. برای زوجین تسهیلات تا سقف 80 میلیون تومان و برای فرد تا سقف 50 میلیون تومان تعریف شده است و همراه با تسهیلات ذکر شده 20 میلیون تومان هم تسهیلات جعاله پرداخت می‌شود. شرط پرداخت این تسهیلات نیز خرید مسکن با عمر ساخت کمتر از 20 سال است.

امیری بیان کرد: برای استفاده از تسهیلات بخش اوراق حق تقدم در صورتی که افراد سپرده‌گذاری داشته باشند می‌توانند از این امکان استفاده کنند و در غیر این صورت امکان تهیه اوراق از طریق فرابورس وجود دارد که بر این اساس متقاضیان می‌توانند از تسهیلات این بخش به این نحو با نرخ سود 17.5 درصد و بازپرداخت 12 سال استفاده کنند.

وی در خصوص تسهیلات بخش جعاله نیز، عنوان کرد: سقف این تسهیلات 20 میلیون تومان با نرخ سود 17.5 درصد و بازپرداخت پنج ساله است. مسکنی که از این طریق تهیه می‌شود باید عمر کمتر از 20 ساله داشته و دارای پروانه پایان کار از شهرداری باشد.

 


انتهای پیام