• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-17284-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

گرفتاری 20 درصد از زنان استان مرکزی به یکی از بیماری‌های مزمن

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی با بیان اینکه بر اساس آمار اعلام شده 20 درصد از زنان بالای 15 سال سن استان مرکزی با یکی از بیماری‌های مزمن درگیر هستند که این موضوع وضعیت نامطلوب استان را در این زمینه نشان می‌دهد، افزود: امیدواریم که مجموعه فعالیت‌ها و خدماتی که اتفاق می‌افتد منجر به افزایش سطح سلامت زنان در سطح استان مرکزی شود .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، زهرا فرجی در هفتمین نشست هم‌اندیشی امور بانوان و خانواده استان مرکزی، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی علیرغم تعدد فعالیت‌ها رسالت حفظ سلامت جامعه و بویژه زنان را برعهده دارد.

وی با اشاره به مشکلات زنان در حوزه درمان بیان کرد: زنان در سطح شهرستان‌های تابعه به مراتب با مشکلات بیشتری مواجهند. نبود پزشک متخصص زنان به صورت دائم، کمبود امکانات سونوگرافی و عدم وجود پرسنل خانم در بخش آزمایشگاهی و غیره از جمله مشکلات در شهرستان‌های تابعه است .

وی ادامه داد: زنان روستایی نیز بیش از زنان شهرستانی در این حوزه مشکل دارند و با وجود دایر بودن پایگاه‌های مراکز بهداشت باز هم دسترسی به امکانات بهداشت و درمان در روستاها کافی نیست .

فرجی با بیان اینکه عدم آگاهی و توجه زنان به موضوع سلامتی خودشان‌، معضل اساسی است، افزود: در همین راستا موضوع سلامت جسمی همراه با سلامت روحی و روانی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شیوع افسردگی به نفع زنان و جامعه نیست، نبود امکانات تفریحی را یکی از عوامل موثر در بروز بیماری‌های روحی و روانی در سطح استان دانست و بیان کرد: در مرکز استان از حداقل امکانات تفریحی نیز بهره‌مند نیستیم، امیدواریم با فعال شدن مراکز تفریحی و رفاهی در استان مرکزی ب این بخش توجه بیشتری صورت گیرد.

فرجی با اشاره به افزایش سرطان‌های شایع در سطح استان و بویژه سرطان سینه، ادامه داد: آلاینده‌های موجود تاثیر میستقیمی بر سلامت افراد دارد، با وجود فعالیت عمده کارگروه آلودگی ‌وها در این زمینه، باز هم شاهد نگرانی‌های عمده و قابل تاملی در این بخش هستیم .

وی با توجه به بازدید‌های انجام شده از مراکز کارگری در سطح استان در سه ماه اول و آخر سال گذشته، عنوان کرد: رعایت نکردن استانداردهای بهداشتی مشکل عمده این مراکز بود، علی‌رغم نظارت نمایندگان مرکز بهداشت، اما برخورد مناسبی که منجر به رعایت استانداردهای بهداشتی توسط این مراکز شود، اتفاق نمی‌افتد .

فرجی عنوان کرد: با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید، توجه به سلامت جامعه با اجرای طرح تحول سلامت محقق شده و این مهم باعث رضایتمندی در مردم شده است .

وی ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی با توجه به جمعیت بالای زنان و استعداد‌هایی که این قشر از خود نشان داده‌اند، باز هم شاهد حضور آنان در سطح مدیران میانی هستیم و در رده‌های بالا از بانوان استفاده نشده است و انتظار می رود که از ظرفیت آنان در این زمینه استفاده شود .

فرجی به موضوعاتی همچون قوانین دست و پاگیر صدور مجوز‌های بهداشتی در روستا‌ها، ضرورت توجه سازمان‌ها به شناسنامه سلامت زنان کارمند، یکسان سازی زمان آموزش بهداشت بلوغ در مدارس در سطح استان، اجرای طرح توانمند‌سازی زنان روستایی، اجرای قوانین و مقررات مربوط به زنان باردار، نظارت بر کار‌گاه‌های خوداشتغالی زنان، ارائه خدمات به خانواده زندانیان و همکاری صدا و سیما در زمینه فرهنگ‌سازی در بخش سلامت با کمترین هزینه نیز اشاره کرد .

به گزارش ایسنا، حسن طاهر ‌احمدی رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این نشست گفت: در مجموع 30 نفر از مدیران ما از بانوان انتخاب شده‌اند، البته با احتساب مترون‌ها و سوپروایزر‌ها قریب به 100 نفر  از مدیران دانشگاه علوم پزشکی از بانوان هستند. در واقع این دانشگاه نقش خود را در پر‌رنگ کردن نقش بانوان جدی گرفته است و بانوان مدیران شایسته‌ای در این عرصه هستند .

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی بیشترین جمعیت زنان را به عنوان کارمند، استاد و دانشجو در خود پذیرش کرده، تصریح کرد: 58 درصد از نیروی دانشگاه علوم پزشکی، 62درصد از  دانشجویان دانشکده علوم پزشکی، 40درصد از جمعیت هیات علمی دانشگاه، 79درصد از دانشجویان تکوینی و 51 درصد از دانشجویان رشته‌های تخصصی را بانوان تشکلیل می‌دهند .

  طاهر احمدی با اشاره به اینکه بنای نظام جمهوری اسلامی بر پایه ارج نهادن به قدر و منزلت زنان بود، گفت: قرار بر این بود که در نظام مقدس ما، زنان به عنوان 50 درصد از جامعه از همه امکانات مانند مردان بهره‌مند شوند، اما متاسفانه تا‌کنون به این مقصود نرسیده ایم و همچنان مشکلاتی گریبانگیر زنان جامعه است، فعالین در این حوزه می‌توانند با تلاش بیشتر بخشی از این مشکلات را حل کنند .

وی عنوان کرد: اعتیاد و طلاق در میان زنان جامعه در حال افزایش است. در بعضی از قسمت‌های استان آمار طلاق با ازدواج برابری می‌کند و گاه این آمار از ازدواج پیشی می‌گیرد، تمام فعالین در حوزه بانوان باید در این راستا اقداماتی انجام دهند تا شاهد کاهش این آمار باشیم .

طاهر‌احمدی ادامه داد: فساد‌های اخلاقی و مشکلات روحی و روانی نیز از جمله مشکلاتی هستند که در جامعه به آن مبتلا‌ هستیم. متاسفانه تجرد در جامعه به‌ خصوص در جوامع روستایی زیاد شده و با همکاری هم‌جانبه دستگاه‌های مربوطه می‌توان در جهت کاهش این معضلات گام برداشت .

طاهر‌احمدی تصریح کرد: در دانشگاه‌های علوم پزشکی استان مرکزی بیش از 50 رشته وجود دارد که تنها دو رشته تا مقطع کاردانی هستند، 19 رشته در مقطع کارشناسی، 12 رشته در مقطع کارشناسی ارشد، دو رشته در مقطع دکترای تخصصی و دو رشته دکترای حرفه‌ای وجود دارد و مهمتر از آن در 11 رشته دستیار می‌پذیریم و متخصص تربیت می‌کنیم که این مهم به نوبه خود، افتخاری برای استان مرکزی است .

به گزارش ایسنا، رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: ارائه خدمات نوین برای میانسالان در دی‌ماه سال 95 در استان‌های مرکزی به عنوان یکی از استان‌های پیشرو شروع شد. در این طرح بررسی ابتلا به بیماری‌های غیر‌واگیر به صورت غربال‌گری برای سنین 30 تا 70 سال انجام می‌شود که در این زمینه هم تبلیغات گسترد‌ه‌ای انجام شد و تعداد قابل قبولی از جمعیت از این طرح استقبال کردند .

جواد نظری ادامه داد: در دولت یازدهم در تمام مراکز جامع سلامت از حضور روانشناسان بهره برده شده و افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز جامع سلامت، از خدمات مشاوره روانشناسی استفاده کنند .

وی بیان کرد: در مورد موضوع پیشگیری از طلاق و خودکشی اقدامات مطلوبی صورت گرفته است، بر همین اساس آمار خودکشی در استان مرکزی کاهش یافته و در مورد طلاق هم سطح مشاوه‌های قبل از ازدواج ارتقا پیدا کرده است. مجوز راه‌اندازی مرکز مشاوره سلامت روان و سلامت جنسی سطح دو نیز اخذ شده و در آینده نزدیک این مرکز خدمات مطلوبی را به عموم مردم ارائه می‌دهد .


انتهای پیام