• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-17684-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

سهم 8630 میلیارد ریالی استان مرکزی از تسهیلات رونق تولید در سال 96

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی از سهم 8630 میلیارد ریالی استان مرکزی در حوزه اعطای تسهیلات واحدهای کوچک و متوسط خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، ظفر افشون در جلسه کارگروه طرح ایجاد رونق واحدهای کوچک و متوسط، گفت:  این تسهیلات در سه بخش سرمایه در گردش، تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام و تسهیلات بازسازی و نوسازی تحهیزات و عوامل تولید در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: سه هزار و 906 میلیارد ریال از این تسهیلات به سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی، یک هزار و 924 میلیارد ریال برای تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام و دو هزار و 800 میلیارد ریال نیز برای بازسازی و نوسازی عوامل تولید در نظر گرفته شده است.

افشون، افزود: هدف از اجرای طرح رونق تولید در بخش واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، بازسازی و نوسازی بنگاه‌های تولیدی صنعتی و معدنی و صنوف تولیدی، رفع مشکلات و افزایش تولید و اشتغال، ارتقا بهره‌وری انرژی، افزایش رقابت‌پذیری، توسعه صادرات و انتقال تکنولوژی است.

وی بیان کرد: میزان تسهیلات پرداختی بر اساس نیاز واقعی و تایید کارگروه استانی برای بنگاه‌های کوچک تا 10 میلیارد ریال، بنگاه‌های متوسط تا 30 میلیارد ریال و برای طرح‌های نیمه‌تمام بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی تا 20 میلیارد ریال است.

افشون در خصوص اولویت پرداخت تسهیلات عنوان کرد: اولویت اصلی پرداخت تسهیلات این دستورالعمل شامل بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط است که عمدتا دارای مشکلات نقدی هستند و از لحاظ ظرفیت تولید دانش‌فنی، توان مدیریت و بازار مشکلی که مانع راه‌اندازی با افزایش تولید باشد نداشته باشند و باید امکان راه‌اندازی سریع و ایجاد اشتغال جدید فراهم باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات این بخش بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد سرمایه در گردش، نرخ عقود مبادله‌ای و برای طرح‌های نیمه تمام، نرخ عقود مشارکتی است.

وی بیان کرد: مدت زمان بازپرداخت تسهیلات برای سرمایه در گردش بنگاه‌های کوچک و متوسط یک سال در نظر گرفته شده که این مدت قابل تمدید است. همچنین نرخ سود برای سرمایه ثابت طرح‌های نیمه‌تمام بنا به تشخیص کارگروه تا سقف پنج سال تعیین شده است.

افشون تاکید کرد: متقاضی باید به محض دریافت تسهیلات نسبت به تکمیل و راه‌اندازی طرح تا پایان سال 1396 و افزایش تولید و اشتغال اقدام کند.

وی در خصوص اولویت اختصاص تسهیلات به واحدهای تولیدی، عنوان کرد: بنگاه‌های تولیدی معرفی شده توسط کارگروه استانی مشروط به احراز توجیه مالی و اقتصادی مناسب فعالیت توسط بانک عامل، بنگاه‌های تولیدی که محصولات آنها از بازار فروش قابل قبول برخوردار باشد، بنگاه‌های تولیدی متوقف و یا در حال فعالیت کمتر با ظرفیت اسمی، بنگاه‌های تولیدی که در سال‌های گذشته فعالیتی نداشته و فاقد فروش بوده‌اند و اعطایتسهیلات سرمایه در گردش به تشخیص موسسه اعتباری، موجب فعالیت مجدد بنگاه شود و بنگاه‌هایی که تسهیلات دریافتی قبلی را در محل موضوع قرارداد تسهیلات اعطایی مصرف کرده‌اند در اولویت قرار دارند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی در رابطه با توزیع استانی تسهیلات بازسازی و نوسازی عوامل تولید در استان مرکزی، گفت: دو هزار و 800 میلیارد ریال برای 140 بنگاه در استان مرکزی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به در نظر گرفتن 5830 میلیارد ریال تسهیلات برای طرح‌های نیمه تمام و سرمایه در گردش، عنوان کرد: دو هزار و 139 میلیارد ریال برای اراک، 88 میلیارد ریال آشتیان، 70 میلیارد ریال تفرش، 46 میلیارد ریال خنداب، 381 میلیارد ریال خمین، 628 میلیارد ریال دلیجان، 554 زرندیه، 1027 میلیارد ریال ساوه، 231 میلیارد ریال شازند، 43 میلیارد ریال فراهان، 56 میلیارد ریال کمیجان، 566 میلیارد ریال محلات، از این میزان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

افشون تاکید کرد: باید واحدهایی که قادر به استفاده مناسب از تسهیلات هستند و در این خصوص مشکلی ندارند به بانک‌های عامل معرفی شوند.

 


انتهای پیام