• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-4291-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

افخمی عنوان کرد:

ضربه نرخ های نامتعارف سود بانکی به کشور/افزایش ظرفیت تولید فولاد ایران به 25 میلیون تن

مدیرعامل و رییس هیات مدیره بانک صنعت و معدن کشور توجه به اقتصاد روستا در استان مرکزی و توجه به موضوع صادرات را اقدامی مثبت در این استان ارزیابی کرد و سود نامتعارف بانکی را عاملی برای تشویق مردم به بیکاری و ضربه زننده به اقتصاد کشور دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی اشرف افخمی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که در استانداری این استان برگزار شد، گفت: بازارهای شبکه‌ای و موسسه‌های غیر مجاز صدمه بسیاری به کشور وارد کرده و مردم را به کار نکردن تشویق کرده‌اند.

وی بیان کرد: دیگر کشورها این میزان نرخ سود بانکی را در نظر نمی گیرند، در واقع اینگونه برنامه‌ریزی نمی‌کنند و پول را در قبال کار پرداخت کرده و به واقع کار می کنند .

مدیر عامل و رییس هیات مدیره بانک صنعت معدن کشور عنوان کرد: به دلیل مشکلاتی که ایجاد شد کاهش نرخ سود مورد توجه قرار گرفت. بانک‌های دولتی برای کاهش نرخ سود تصمیم‌هایی اتخاذ کرده اند و به پشتوانه دولت تمام نرخ ها را به سمت 15 درصد سوق داده اند که به اتکای این تدابیر پیش بینی می شود شاهد آرامش در بخش اقتصاد باشیم.

افخمی تصریح کرد: کاهش نرخ سود بانکی در واقع ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری است. در این شرایط برای سرمایه‌گذار شرکت در سرمایه گذاری به صرفه تر از سود حاصل از سپرده گذاری در بانک است.

وی با اشاره به تراز مثبت صادرات استان مرکزی گفت: با این حال این رقم باز هم قابل قبول نیست و برای رقابت مناسب در عرصه‌های بین‌المللی باید صادرات گسترده‌تر انجام شود و به ترازهای بالاتری دست یابیم. صادرات در استان مرکزی به عنوان یک استان صنعتی باید گسترده‌تر انجام شود.

مدیر عامل و رییس هیات مدیره بانک صنعت معدن کشور ادامه داد: توجه به اقتصاد روستا در این استان اقدام بسیار ارزشمندی است. کشورهای بسیاری این اقدام را انجام داده اند و تجارب مطلوبی به دست آورده‌اند که از موفق‌ترین آنها کشورهای آسیای شرقی است. مسیر درستی انتخاب شده و باید با بهره‌گیری از تجارب جهانی در این بخش این راه را هدفمند طی کرد .

مدیر کل بانک صنعت معدن با بیان اینکه بانک صنعت معدن همکاری مناسبی در برنامه رونق تولید داشته است، افزود: سال گذشته هزار و 600 واحد تولیدی در قالب طرح رونق تولید تسهیلاتی بالغ بر 21 هزار میلیارد با مشارکت بانک صنعت و معدن دریافت کردند.

افخمی ادامه داد: همچنین سال گذشته مجموع بانک های دولتی و خصوصی 178 هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب طرح رونق تولید به 25 هزار واحد تولیدی اعطا کردند.

افخم در خصوص شرکت ماشین‌سازی اراک عنوان کرد: این شرکت می تواند به تولید محصولات خاصی که ارزش افزوده دارد و بازار مناسبی برای فروش وجود دارد اقدام کند که در این صورت با استفاده از راهکارهای موجود بانک ها از جمله بانک صنعت معدن می توانند به این شرکت کمک کنند.

وی با بیان اینکه در استان مرکزی بانک صنعت و معدن دو شعبه دارد، افزود: این بانک سپرده پذیری زیادی ندارد و تعدد شعب نیز در این مجموعه مورد توجه نیست.

مدیر عامل و رییس هیات مدیره بانک صنعت معدن کشور با بیان اینکه بانک ها نیاز به برنامه ریزی صحیح دارند، اظهار کرد: سرمایه بانک صنعت و معدن شعبه اراک 1.4 دهم میلیارد دلار است، در صورتی که کویت که می توان گفت وسعتی کمتر از اراک دارد، سرمابه بانک توسعه آن 14 میلیارد دلار است که 14 برابر سرمایه بانک اراک است.

افخمی ادامه داد: بررسی این موارد نشان می‌دهد مدل‌هایی که مورد استفاده قرار داده‌ایم خیلی مناسب نیست و باید مورد بازنگری قرار بگیرد .

وی با تاکید بر این نکته که سرمایه بانک دولتی باید افزایش داده شود، افزود: بعد از برجام از یک بانک‌ در چین یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات با نرخ سود 3.7 درصد و با بازپرداخت 15 ساله برای کشور جذب شد که برای این تسهیلات 87 صفحه مذاکره انجام شد .

مدیر عامل و رییس هیات مدیره بانک صنعت معدن کشور افزود: اعطای تسهیلات با این رقم و نرخ سود تماما طبق برنامه‌ریزی دقیق و تعریف مدل‌های موثر است که ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.

وی بیان کرد: حدود سه میلیارد دلار منابع مالی در بخش فولاد از طریق بانک صنعت و معدن تامین شده که با این اقدام هشت میلیون تن ظرفیت فولاد کشور افزوده می شود و ظرفیت تولید فولاد ایران از 17 میلیون تن به 25 میلیون تن افزایش می یابد.

 


انتهای پیام