• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-3185-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

ساماندهی تولیدات صنایع دستی، برنامه سال ۹۶/فعالیت ۸۰ درصد هنرمندان صنایع دستی در حوزه خانگی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، گفت: تا کنون ۱۰ اثر صنایع دستی مهر اصالت جهانی و ۴۱ اثر، نشان ملی را دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، قاسم کاظمی در نشست خبری سیزدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی، گفت: سیزدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی از ۲۳ تا ۲۷ مرداد‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی اراک برگزار می‌شود و هنرمندان از سراسر کشور در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند.

وی افزود: از حدود 200 غرفه که در این نمایشگاه برپا می‌شود، ۱۰۰ غرفه برای هنرمندان سراسر کشور و ۱۰۰ غرفه دیگر در اختیار هنرمندان استان مرکزی قرار می‌گیرد، همچنین غرفه، اسکان و پذیرایی برای تمام  هنرمندانی که از سایر استان‌ها در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند، رایگان است.

 کاظمی هدف از برگزاری نمایشگاه سراسری را شناسایی و ارائه هنر استان و کشور برشمرد و افزود: فروش مطلوب آثار هنرمندان  از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه‌ است، همچنین برگزاری هر ساله این نمایشگاه در دستور کار ماست.

وی در خصوص نشان ملی و جهانی صنعتگران، افزود: در استان مرکزی تا کنون ۱۰ اثر موفق به اخذ نشان اصالت جهانی شده و ۴۱ اثر نیز نشان ملی را دریافت کرده اند و دریافت این نشان مزایایی متعددی را برای هنرمندان به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد صنایع دستی در کشور توسط بانوان تولید می‌شود‌، اظهار کرد: از دهه ۵۰ به بعد بانوان به صورت گسترده‌ای در این حوزه فعالیت داشتند و این مهم نشان از آن دارد که بانوان به مقوله هنر بیشتر می‌پردازند.

کاظمی ادامه داد: در سال ۹۴ هنرمندان استان مرکزی ۳۱ نشان ملی مرغوبیت کالا از معاونت صنایع دستی کشور دریافت کردند. در حوزه ساز، کمانچه، قیچک، سه‌تار، گویه سنجان، سوتک و گردن‌آویر نشان جهانی را دریافت کرده ایم.

وی با اشاره به شرایط اخذ نشان ملی، بیان کرد: تولید انبوه و کاربردی بودن آثار در حوزه نشان ملی اهمیت بسزایی دارد و در چهارم شهریورماه استان مرکزی اولین استانی است که آثار هنرمندان صنایع دستی آن توسط هیات داوران برای دریافت نشان ملی مورد بررسی قرار می‌گیرند، آثاری که این نشان را دریافت می‌کنند، برای دریافت نشان اصالت جهانی فرستاده می‌شوند. بیش از ۵۰ اثر از هنرمندان استان در این حوزه شرکت می‌کنند و تنها ۲۰ اثر از میان آنها برای نشان ملی انتخاب می‌شوند.

کاظمی با اشاره به اینکه در دولت داوزدهم بارقه‌های امید بیمه صنعتگران مجددا به بار می‌نشیند، گفت: در اواخر دولت یازدهم مصوبه‌ای در خصوص محقق شدن بیمه هنرمندان توسط مجلس تصویب شد و این مهم یکی از بخش‌های حمایتی دولت در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: بخش‌های آموزش و توسعه و ترویج، حمایت از تولید و صادرات شاکله اصلی صنایع دستی را تشکیل داده‌اند.

کاظمی افزود: حدود هشت هزار هنرمند در استان مرکزی در حوزه آموزش و توسعه و ترویج صنایع دستی شناسایی شده‌اند که از این تعداد حدود دو هزار نفر از سال ۸۹ تا ۹۳ تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.

کاظمی با بیان اینکه صدور مجوز‌های سه‌گانه به صورت انفرادی و گروهی از دیگر بخش‌های حمایتی است، افزود: قریب به ۸۰ درصد از هنرمندان صنایع دستی در حوزه خانگی فعالیت می‌کنند و این موضوع یکی از مهمترین ویژگی‌های صنایع دستی است، پرداختن به  اشتغال خانگی و ارائه تسهیلات می‌تواند در ایجاد اشتغالزایی پایدار نقش عمده‌ای داشته باشد.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: جایگاه ما در صنایع دستی نسبتا مطلوب است و در سال ۹۴ در زمینه فروش صنایع دستی رتبه سوم کشوری را کسب کردیم.

وی با اشاره به اینکه تنها مشکل هنرمند صنایع دستی در زمینه فروش محصولات است، عنوان کرد: مقرر شده که برای هر شهرستان در استان مرکزی یک بازارچه دائمی صنایع دستی احداث شود، در همین راستا محل احداث این بازارچه‌ها جانمایی شده است و در این زمینه استان مرکزی رتبه نخست ساخت بازارچه‌های صنایع دستی را در کشور کسب کرده است. در حال حاضر دو بازارچه افتتاح شده و چهار بازارچه دیگر نیز آماده افتتاح است، در بقیه شهرستان‌های استان نیز زمین مورد نیاز برای این بازارچه‌ها تهیه شده و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. 

وی تصریح کرد: ساماندهی تولیدات صنایع دستی در برنامه سال ۹۶ گنجانده شده است. در همین راستا اصرار داریم که به کاربردی شدن صنایع دستی بیشتر پرداخته شود تا این محصولات در زندگی روزمره مورد استفاده قرار گیرند.

 کاظمی با بیان اینکه صنایع دستی در گذش ته در وهله اول کاربردی بودند و پس از آن به مقوله تزئینی در این آثار توجه می‌شد، تصریح کرد: قالی با سبقه طولانی مهمترین صنایع دستی کشور ماست، هنرمند این حوزه نیز با الهام گرفتن از طبیعت این محصول کاربردی را تزئین می‌کردند. یکی از مشکلات این حوزه اینست که کارکرد قالی در قالب تابلو فرش از بین می‌رود.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی در بخش توسعه و ترویج و آموزش صنایع دستی در خصوص رشته‌های بومی و محلی، ایجاد اشتغالزایی و  داشتن بازاری برای فروش است.

وی بیان کرد: در زمینه آثار فلزی هنرمندان ارزنده‌ای در استان وجود داشته‌اند و در حال حاضر نیز در صحنه ملی و بین‌المللی نام‌آورند و آثار بسیار زیبایی از خود بر جای گذاشتند.

کاظمی عنوان کرد: دغدغه ما در حوزه آموزش و ترویج، اشتغال است، همچنین حفظ حرمت و پاسداشت پیشکسوتان و مستند‌سازی رشته‌های منسوخ شده از دیگر دغدغه‌ها در این زمینه است.

وی خاطرنشان کرد: برخی رشته‌ها در حوزه صنایع دستی کاربری خود را بخاطر پیشرفت تکنولوژی از دست داده‌اند، اما می‌توان برای برخی رشته‌ها با تغییر رویکرد، کاربری جدیدی تعریف کرد. قفل سازی تفرش دوزی و کاربافی در نیم‌ور از جمله رشته‌های منسوخ شده‌ای بودند که دوباره احیا شدند.

کاظمی عنوان کرد: استان مرکزی خط مرزی با هیچ کشوری ندارد، به همین دلیل آمار صادرات پائین‌تری نسبت به استان‌هایی مرزی دارد، اما با این وجود نگاه صادرات به خارج از استان در حوزه صنایع دستی همواره وجود داشته است.

وی در خصوص اقدامات معاونت صنایع دستی در زمینه برند‌سازی تولیدات صنایع دستی، گفت: معرفی و ثبت روستا و شهر ملی صنایع دستی از جمله اقدامات در حوزه برندسازی است. قصد داریم زمینه برندسازی گیوه سنجان، منبت سمقاور و گچ‌بری ارکوین را فراهم آوریم.

کاظمی در ادامه بیان کرد:‌ منطقه‌ای که از لحاظ تاریخی سبقه مطلوبی داشته باشد، هنرمندان این منطقه نیز همچنان فعال خواهند بود و همچنین آثار صنایع دستی که در محدوده جغرافیایی خاصی تولید می‌شوند در استان مرکزی ثبت شده‌اند، منبت آباده و تفرشی‌دوزی تفرش از آن جمله است.

وی در پایان گفت: استاد محمد مهدی باباخانی در حوزه قلمزنی آثار بسیار نفیسی تولید کرده است و جزو ۲۰ هنرمند برتر کشور در این حوزه محسوب می‌شود.


انتهای پیام