• جمعه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 965-6992-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

نماینده شازند عنوان کرد:

تاثیر تفکر ناسیونالیستی در توسعه استان مرکزی/دفاع نمایندگان از تمامیت ارضی استان

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: تاثیر تفکر ناسیونالیستی را در توسعه استان نباید دست‌کم بگیریم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی ابراهیمی در نشست چشم انداز توسعه استان مرکزی در دولت دوازدهم که با حضور شوراهای توسعه شهرستان‌ها برگزار شد، افزود: ظرفیت‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری استان مرکزی کاملا مشخص است و چشم انداز توسعه استان باید تابع چشم انداز توسعه کشور باشد.

وی تصریح کرد: درصد تحقق برنامه پنجم توسعه به 30 درصد نیز نمی‌رسد که شاید برخی از دلایل آن طبیعی بوده است، اما باید دید که این برنامه چه نتایجی برای کشور در بر داشته است.

ابراهیمی افزود: پنج برنامه توسعه را در کشور پشت سر گذاشته‌ایم که نتیجه آنها تمرکز جمعیت در پایتخت و مراکز استان‌ها و نیز خالی شدن روستاها از جمعیت بوده است. بخش سربند در شازند با 93 روستا تنها 10 هزار نفر جمعیت دارد که نشان می‌دهد نظام برنامه‌ریزی‌ها درست نبوده و نیازمند تجدیدنظر است.

وی ادامه داد: گرچه استان مرکزی از بعد صنعت در بین پنج استان کشور جای دارد، اما این رتبه نه تنها ارتقا نیافته بلکه با کاهش نیز مواجه شده است و سرعت پیشرفت در این استان نسبت به استان‌های دیگر خوب نیست. اگر نحوه واگذاری صنایع به بخش دیگر اشتباه بوده است باید سریعا بازگردد.

نماینده شازند با بیان اینکه گردش مالی از عوامل توسعه است، گفت: استان مرکزی بیشترین مالیات را به خزانه واریز می‌کند اما برگشت سرمایه در حد این رقم پرداختی نیست.

وی ادامه داد: گردش مالی ساوه بسیار است که تاثیر اقتصادی آن بر استان کمتر از پایتخت است از این رو باید این منابع و دفاتر صنعتی در مرکز استان متمرکز شود چراکه نزدیکی استان مرکزی به تهران باعث شده از این حیث متضرر شویم.

ابراهیمی در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر اینکه مدیریت آبی سد 15 خرداد دلیجان در اختیار قم است، گفت: هفت نماینده استان مرکزی در مجلس قول داده‌اند از تمامیت ارضی استان دفاع کنند.


انتهای پیام