• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-14284-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

نبود سیاست اقتصادی برای فقرزدایی و کاهش آسیب کودکان

عضو هیات مدیره موسسه مردم نهاد سرای یاری کودکان امید(سیکا) تاکید کرد: کودکان کار، آسیب دیده و در معرض آسیب اغلب مربوط به خانواده هایی هستند که در کنار فقر فرهنگی از فقر مادی نیز رنج می برند، متاسفانه در سیاست های اقتصادی دولت ها برنامه ای برای این خانواده ها وجود ندارد و باید شاهد آسیب هایی از جمله اعتیاد کودکان و آزار جنسی آنها باشیم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حسین اکبری در نشست خبری این موسسه مردم نهاد با اشاره به فعالیت این موسسه در بخش کودکان کار، آسیب دیده و در معرض آسیب، گفت: در مدت سه ساله فعالیت سیکا ارتباط خوبی با ساکنین یکی از محله های حاشیه نشین اراک برقرار شده است و این اعتماد باعث شده که خانواده ها مسائل و مشکلات خود را با اعضای سیکا مطرح کنند که به این طریق با سهولت بیشتری می توان مسائل کودکان و آسیب هایی که با آن مواجه هستند را پیگیری کرد.

وی بیان کرد: آسیب های اجتماعی یک زنجیره هستند و به یکدیگر متصلند. فقر مادی و معنوی خانواده هایی که اغلب در سکونتگاه های غیر رسمی ساکن هستند بستر آسیب کودکان است. این خانواده ها اغلب درگیر اعتیاد هستند و کودکان هم از همان سنین کودکی معتاد می شوند، این موضوعی است که به کرات از طریق اعضای موسسه در همین اراک دیده شده است.

عضو هیات مدیره سیکا ادامه داد: تجاوز به کودکان یک حقیقت است و از آن نمی توان فرار کرد مواردی در همین اراک بوده اند که روانشناس بعد از بررسی، موضوع آزار جنسی کودک را تایید کرده است، اما کودک یا سکوت می کند یا اصلا متوجه نیست چه آسیبی دیده است.

اکبری ادامه داد: ما حتی در مواردی شاهد آزار کودکان از طریق محارم هستیم و این به معنای گذر از خط قرمز است.

وی تاکید کرد: در اغلب موارد ثابت شده که کودک آزاری توسط افرادی انجام می شود که خود در دوران کودکی تحت آزار قرار گرفته اند. این مسئله به این معناست که اگر آزار کودک بر اثر سکوت و غفلت همچنان ادامه داشته باشد در آینده شاهد افزایش معضلات اجتماعی خواهیم بود.

عضو موسسه مردم نهاد سیکا بیان کرد: اورژانس اجتماعی بعد از تماس های مکرر مداخله برای بررسی وضعیت کودک را انجام می دهد اما به دلایل مختلف از جمله کمبود اعتبار این اقدامات یا انجام نمی شود یا به موقع نیست.

اکبری عنوان کرد: باید حقایق و ظرفیت های موجود مطرح شود و بر اساس وضعیت کنونی راهکاری موثر تعریف شود و شاید گام نخست پیگیری لایحه حمایت از حقوق کودک باشد.

اکبری بیان کرد: جلسه های متعددی طی سال برگزار می شود و مصوبه های قابل توجهی نیز به تصویب می رسد اما سالیان متمادی است که اقدامات در حد همین تشکیل جلسه ها محدود شده و هیچ حرکت مثبتی صورت نگرفته است و اقدامات در حد صحبت در یک جلسه است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه برای ورزش کودکانی که از طریق موسسه شناسایی شده اند نیاز به سالن ورزشی است، برای این موضوع باید مدام به آموزش و پرورش مواجعه شود تا در نهایت یک سالن را با 30 درصد تخفیف در اختیار موسسه قرار دهند در صورتی که تامین این نیاز وظیفه نهادهای دولتی است.

محرومیت از تحصیل به دلیل بدهی 10 هزار تومانی

این فعال اجتماعی افزود: تعدادی از کودکان شناسایی شده توسط موسسه هنوز موفق نشده اند کارنامه تحصیلی خود را دریافت کنند و دلیل آن بدهی 10 هزار تومانی به مدرسه است. بعد از پیگیری اعضای موسسه در نهایت آموزش و پرورش گفت لیست این کودکان را ارائه دهید که همکاری لازم صورت بگیرد. اما، سوال کلیدی این است که تکلیف سایر کودکان شناسایی نشده چه می شود و چرا باید حق تحصیل رایگان طبق قانون اساسی مورد بی توجهی قرار بگیرد.

اکبری با بیان اینکه برخی خانواده ها از بیمه سلامت محروم هستند، افزود: زمستان سال گذشته در یکی از همین جلسه ها مصوب شد نماینده بیمه سلامت در محل موسسه سیکا مستقر و مشکل بیمه خانواده های شناسایی شده حل شود اما این موضوع نیز در حد همان مصوبه باقی ماند و اجرایی نشد.

عضو هیات مدیره سیکا تاکید کرد: این موضوع وظیفه یک سازمان مردم نهاد نیست و باید بخش دولتی نیاز مردم را در این خصوص بررسی و پاسخ مناسب دهد اما، با توجه به شرایط این خانواده ها موضوع از طریق موسسه پیگیری شد ولی بخش دولتی همکاری موثری ندارد.

اکبری تاکید کرد: موضوع این کودکان باید همراه با معضلات خانواده دیده شود. فقر این خانواده ها باید بر اساس سیاست گذاری مناسب اقتصادی رفع شود و این مهم یک موضوع کلان کشوری است.

به گزارش ایسنا، دیگر عضو هیات مدیره سیکا با اشاره به آغاز فعالیت این موسسه از سال 93 به صورت رسمی، عنوان کرد: فعالیت موسسه در حقیقت از سال 92 شروع شد اما مجوز موسسه سال 93 صادر شده است. در ابتدا فقط هدف کمک به کودکان کار بود اما با ورود به مناطق حاشیه نشین و پیگیری معضل کار کودکان با دیگر مسائل و آسیب ها مواجه شدیم.

نادیا گرجی بیان کرد: برای بررسی وضعیت کودکان محله های حاشیه نشین هدف گذاری و به صورت خانه به خانه اقدام به شناسایی کودکان کار، آسیب دیده و در معرض آسیب شد. مکان موسسه در منطقه ای انتخاب شد که به محله های حاشیه نشین نزدیک تر باشد که رسیدگی به امور این کودکان با سهولت بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه هرچه تعداد خانواده های شناسایی شده افزایش می یافت تعداد کودکان در معرض آسیب و آسیب دیده نیز بیشتر می شد. کار کودکان که البته آسیب های خاص خود را دارد در برابر دیگر آسیب هایی که در همین اراک و در همین محله ها شناسایی شده است شاید مسئله کم اهمیت تری باشد.

این عضو سیکا بیان کرد: شخصا در یکی از بازدیدها کودک 6 ماهه ای که به واسطه دود مواد مخدر معتاد شده بود را در آغوش گرفتم در موردی دیگر کودک هشت ساله معتاد شناسایی شد که این کودک به دود مواد مخدر اعتیاد نداشت بلکه به صورت مستقیم مواد مخدر استفاده می کرد.

گرجی عنوان کرد: کودکان در معرض اعتیاد و حتی آزار جنسی قرار دارند و در کنار این موارد فقر خانواده نیز تهدید دیگر برای کودک محسوب و اغلب کودکان برای تامین نیاز خانواده مجبور به کار کردن می شوند.

وی نداشتن شناسنامه را مسئله دیگر کودکان در این مناطق عنوان کرد و افزود: کودکان متعددی شناسایی شده اند که فاقد شناسنامه هستند. مسئله به این معناست که در صورت فوت کودک هیچ آماری از او وجود ندارد و در حقیقت هویتی نیست که بر اساس آن بتوان فوت کودک را اعلام یا حتی در شرایط خاص بررسی کرد.

این عضو موسسه سیکا ادامه داد: کودکان فاقد شناسنامه تنها محدود به افاغنه نمی شود و اغلب، کودکان ایرانی حاصل ازدواج های موقت هستند. این کودکان به دلیل نداشتن شناسنامه از تحصیل در مدارس هم محروم می شوند و از طرفی با انواع آسیب های اجتماعی نیز مواجه هستند.

گرجی با تاکید بر این نکته که سازمان مردم نهاد موظف به مطالبه گری و پیگیری حقوق این کودکان است، افزود: طبق قانون باید به کودکان خدماتی از جمله تامین اجتماعی، بهداشت و آموزش به صورت رایگان ارائه شود، اما متاسفانه این کودکان حتی شناسنامه که مدرک هویت هر فرد است را هم در اختیار ندارند.

وی ادامه داد: به عنوان سازمان مردم نهاد این حقوق حقه کودکان را مورد پیگیری قرار داده ایم اما بخش دولتی تعامل مناسبی در این خصوص ندارد و نیاز است هماهنگی بیشتری صورت بگیرد.

عضو هیات مدیره سیکا در خصوص خدماتی که این موسسه ارائه می دهد، بیان کرد: کارگروه های تخصصی سلامت، آموزش، بهداشت، ورزش و مددکاری در این موسسه تشکیل شده است و با همکاری متخصصین در هر بخش خدمات ارائه می شود.

گرجی افزود: آسیب های اجتماعی گریبانگیر کودکان بسیار گسترده است و از طریق این کارگروه ها و ارائه مشاوره سعی می کنیم شدت آسیب را بکاهیم و به کودک کمک کنیم توانایی گذر از این بحران ها را به دست آورد، اما با توجه به مسائلی که با آن مواجه هستیم تنها نمی توان به این آموزش ها اکتفا کرد و بخش دولتی نیز باید همکاری کند.

وی تاکید کرد: نقش آموزش و پرورش در کاهش آسیب بسیار حائز اهمیت است و متاسفانه این نقش به خوبی ایفا نمی شود. سیستم آموزش و پرورش نیاز به اصلاح دارد و باید برای کمک به کودکان بویژه کودکان در معرض آسیب این اصلاح انجام شود.

گرجی متذکر شد: کودکانی که امروز مورد بی توجهی قرار می گیرند آینده سازان فردا هستند و با بی توجهی به آنها در واقع ما به دست خودمان آینده کشور را به سمت نابودی سوق می دهیم هر کدام از این کودکان نیاز به حمایت دارند و می توانند در آینده فردی موثر در اجتماع باشند.

 


انتهای پیام