• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-5684-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

کاندیدای شهرداری اراک:

نیروی تحمیلی را نمی پذیرم/ترجیح من اراک است

کاندیدای شهرداری اراک در جریان دومین جلسه از بررسی گزینه های مورد نظر جهت تصدی کرسی شهرداری اراک با حضور در صحن علنی شورای شهر کلانشهر اراک به عنوان نامزد معرفی شده توسط فراکسیون امید شورای شهر، برنامه های خود را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، داوود تاجران با اشاره به اینکه برخی از امور مانند زیباسازی شهر، ایجاد فضای سبز، خدمات رسانی شهری و ... وظایف ذاتی شهرداری است که بیان آنها اتلاف وقت است، گفت: اما باید برنامه و اقدامات را به نحوی به انجام رساند که شهر اراک از دیگر شهرها متمایز شود چراکه اراک استعدادهای بالایی در حوزه شهری دارد که به خوبی به آن پرداخته نشده است و می تواند شهری نمونه باشد و این امر می تواند زمینه توسعه گردشگری را نیز رقم بزند.

تاجران به ایجاد عجایب هفتگانه در اراک اشاره کرد و گفت: این شهر ظرفیتی مانند تالاب میقان را دارد که فارغ از فعالیت های شرکت املاح ایران در این منطقه که جای نقد دارد می تواند فرصت گردشگری بالایی ایجاد کند، از طرفی در منطقه گردو می توان جنگلکاری و فضای سبز ایجاد کرد. در این منطقه بواسطه منابع آبی منطقه و استفاده از سازه های آبخیزداری در بالادست می توان فضای مناسبی را ایجاد کرد.

سرمایه ترسوترین عنصر زمین است/از داخل متکاها پول درمی­ آید

وی معرفی مشاهیر شهر با استفاده از المان ها، ایجاد شهر هوشمند و سیتی هال را به عنوان بخشی از برنامه های خود برای شهر اراک عنوان کرد و افزود: مسلما تحقق این بلندپروازی ها نیازمند سرمایه است اما طبق برنامه تعریف شده کلیه این منابع مالی از خود شهر اراک تامین می شود و اگر بتوان امنیت موردنظر سرمایه گذار را تامین کرد و از تنگ نظری و کوته فکری ها نیز کاسته شود قطعا حضور سرمایه گذار تسهیل می شود.

این کاندیدای شهرداری اراک تصریح کرد: سرمایه ترسوترین عنصر کره زمین است و تا زمانی که فرودگاهی مطمئن نیابد به زمین نمی نشیند. باید این فرودگاه امن در اراک ایجاد شود و این امر در سایه حمایت اعضای شورای شهر و اعتماد به فرزند خود(شهردار) محقق می شود.

وی با بیان اینکه در شهر اراک با ایجاد امنیت می توان از متکاها پول درآورد و مردم را مشارکت داد، اظهار کرد: باید اراکی های داخل شهر، خارج از شهر و حتی خارج از کشور که علاقمند هستند را به سرمایه گذاری ترغیب و دعوت کرد که این امر مشروط به حمایت شوراست و طبق برنامه های تعریف شده هیچ نگرانی از بابت جذب سرمایه گذار وجود ندارد.

تاجران تاکید کرد: ایران ظرفیت بسیار بالایی برای سرمایه گذاری دارد و اراک نیز شهری بکر است که هنوز زمینه لازم برای شناخت را نیافته است .اراضی مناسبی توسط شهرداری اراک تملک شده که بلااستفاده مانده است و با مطالعه و طرح جامع می توان استعدادهای بی نظیر این شهر را برای جذب سرمایه گذاری شکوفا کرد.

شهرداری به نیروی لخت نیاز ندارد

وی تصریح کرد: با توجه به تعداد پرسنل موجود باید بر روی مسئولان و کارمندان مطالعه کنم و اگر تخصص، تدین، خوش نامی و شجاعت را در آنها ببینم قطعا در مسند خود ادامه کار خواهند داد در غیر این صورت شهر و شهرداری اراک نیازی به نیروی لخت و غیرچابک ندارد و کاستی ها با استفاده از فرهیختگان اراکی رفع می شود.

این کاندیدای شهرداری اراک با بیان اینکه در مواقع مشاهده نقاط ضعف تجربیات را در اختیار آنها می گذارم و حتی در صورت نیاز مشروط بر وجود تعهد و انگیزه دوره های آموزشی با حضور بهترین اساتید مدیریت شهری ترتیب می دهم.

وی با تاکید بر اینکه پذیرای نظرات اعضای شورا هستم، اما نیروی تحمیلی را نمی پذیرم، افزود: باید فردی مفید وارد شهرداری شود و اصل کار بر شایسته سالاری بنا شده است.

تعدیل نیرو با برون سپاری و واگذاری امور به بخش خصوصی

به گزارش ایسنا، در ادامه جلسه اعضای شورا سوالات خود را از تاجران مطرح کردند و وی در پاسخ به سوال علیرضا مرادی در خصوص راهکار رفع چالش های شهرداری در مسئله پرسنل 1.5 برابری نیاز خود گفت: در این راستا تجربه کافی را در شهرداری تهران در اختیار دارم و با کمک بخش خصوصی و برون سپاری می توان تعدیل نیرو را در شهرداری به انجام رساند و طرح ها و برنامه ها نیز در این مسیر هدایت می شود.

تاجران با تاکید بر اینکه با تعیین ضرب العجل می توان کارایی و انگیزه افراد برای انجام وظایف را به حداکثر رساند، افزود: شهردارها باید شهردار باشد و وقت خود را شبانه روز در اختیار شهر و شهروندان قرار دهند و در صورت بروز مسئله به عنوان اولین نفر حاضر شود. در این راستا از تجربیات خود استفاده می کنم.

وی اضافه کرد: در صورت شهردار بودن از کلیه مدیران و معاونان خود برنامه می خواهم. از این طریق می توان اطمینان حاصل کرد که حضور فرد مفید است یا خیر. اگر قرار باشد کارم در اراک مطلوب نباشد به دنبال از دست دادن آبروی خود نیستم.

مدیر پشت میزنشین نیستم/حاشیه نشینی اراک را تهدید می کند

این نامزد شهرداری اراک با تاکید بر اینکه به جوانگرایی و فرهیخته گرایی اعتقاد دارم در پاسخ به سوال حامدآجرلو در خصوص غریبه بودن در اراک و راهکار آشنایی با ساختار اراک تصریح کرد: من در ابتدای کار خود در شهرداری منطقه 13،15، 20 تهران و فعالیت در کربلا، کاظمین، کابل، لبنان و ... نیز شناختی نسبت به آنها نداشتم اما با تلاش اشراف بر مسائل حاصل شد و به دلیل اینکه مدیر پشت میز نشین نیستم و باید در شهر گردش داشته باشم پس شناخت کافی را به دست می آورم.

وی با اشاره به بازدید امروز از مناطق حاشیه ای شهر اراک عنوان کرد: حاشیه نشینی خطر بزرگی است که اراک را تهدید می کند علاوه بر این نیز امروز نشستی با استاندار مرکزی داشتم و قطعا شناخت نسبت به شهر با این بازدیدها حاصل می شود. همچنین شهرداران و مدیران شهرداری باید صبحگاه داشته باشند و قبل از بیدار شدن شهر باید کار خود را آغاز کنند.

رفع معضل زباله و شیرابه طی یک سال

تاجران در پاسخ به سوال مرتضی سورانه در خصوص راهکار کاهش آسیب های اجتماعی تصریح کرد: اقدامات خود را که در شهرهای و شهرداری مناطق دیگر به انجام رسانده ایم را دنبال می کنیم و رفع مشکلات در حوزه زنان سرپرست خانوار، بدسرپرست، معتادان، بیکاری، پرکردن اوقات فراغت شهروندان به ویژه جوانان، آموزش به ویژه در حوزه مدیریت پسماند را دنبال خواهیم کردیم و تلاش داریم که طی یک سال آینده موضوعی به نام زباله و شیرابه در اراک وجود نداشته باشد و در امر کاهش آسیب های اجتماعی نیز تعاملات خود را با سازمان های مردم نهاد برقرار می کنیم.

وی در خصوص سوال محمدحسین فدایی در خصوص ارتباط با دستگاه ها و وزارتخانه ها گفت: شهرداری اراک دارای دفتر در تهران نیست و این امر یک معضل است کلانشهر اراک باید با همه دستگاه ها و مدیران ارشد کشور در ارتباط باشد و در این مقطع باید بیدار بود تا بتوان به امکانات دسترسی یافت و قطعا با توجه به تجربیات خود و تعاملات می توانم امکانات بسیاری را به اراک سرازیر کنم.

تاجران در خصوص چشم انداز چهارسال آینده اراک که توسط سعید نادری دیگر عضو شورای شهر پرسش شد عنوان کرد: مسلما اجرای کلیه برنامه های ارائه شده به چهارسال زمان نیاز دارد اما در خصوص مدیریت منابع آب باید مطالعات بسیاری صورت گیرد تا بتوان آب های هدررونده را ذخیره کرد تا بتوان توسعه فضای سبز را رقم زد.

وی بیان کرد: 45 درصد آلودگی هوای اراک سهم خودروهای متحرک است و باید در این راستا اقدامی به انجام رساند چراکه صرفا صنایع آلاینده نیستند از طرفی خیابان های اراک عریض شده است اما همه آنها لاین تندرو هستند و نبود پل هوایی نیز تلفات جانی را افزایش می دهد، در بحث مباحث عمرانی باید پروژه های نیمه تمام به پایان برسد و حتی با وجود تنگناهای مالی شدید باید با رجوع به پرونده های کمیسیون ماده 100 بخشی از منابع مالی را تامین می کند و این چنین می توان چشم اندازی روشن را انتظار داشت.

تاجران برندسازی در سازمان میادین، انتقال مشاغل مزاحم، دریافت عوارض و رسیدگی به پرونده های کمیسیون ماده 100 را زمینه ساز تامین بخشی از منابع مالی شهرداری دانست.

تراکم فروشی بدترین کار ممکن در شهرداری

وی درخصوص تراکم فروشی که از سوی پیمان رشیدی مطرح شد گفت: تراکم فروشی بدترین کار ممکن در شهرداری است، ما در اراک چیزی به عنوان خط آسمان نداریم و معماری درهم ریخته را شاهد هستیم، طرح جامع اراک باید مجددا مطالعه فنی و بازنگری شود و پس از انجام اصلاحات، طرح تفصیلی ارائه می شود و در قالب زون سازی ها همسو با حفظ حقوق شهرداری باید عمل شود.

علی جعفر محصولی در خصوص برنامه توسعه گردشگری و سکونت تاجران در اراک سوال مطرح کرد که تاجران عنوان کرد: اراک باید توسعه گردشگری را به انجام برساند و در این راستا از اطلاعات شورای شهر و شهروندان بهره مند می شویم و اجازه نمی دهم که گردشگر تنها با حضور در اراک زباله بر جای بگذارد و پول خود را در شهری دیگر خرج کند.

وی تصریح کرد: برای کار کردن در شهرداری باید شب و روز خدمت کرد و طبق قانون پس از شهردار شدن همراه با خانواده در اراک ساکن می شوم.

تاجران در پاسخ به سوال کاوه فلک افلاکی در خصوص استفاده از تابلوهای روزشمار در پروژه ها اظهار کرد: قطعا این امر در برنامه کاری وجود دارد و با رفع مشکلات مالی این امر به انجام میرسد و خود را مکلف می دانیم که زمانبدی پروژه ها روشن و مشخص باشد.

اراک باید سبز شود

وی در خصوص راهکار عملیاتی برای اجرای پروژه 55 متری و رفع آلودگی هوای اراک که توسط فرزانه رحمتی سوال شد گفت: پروژه 55 متری قطعا باید اجرا شود و با جذب سرمایه گذار طی چهار سال محقق می شود البته بعد از مطالعه مجدد ممکن است موارد اصلاحی را اعمال کنیم.

تاجران افزود: توسعه فضای سبز در کاهش آلودگی هوا مهم است و در این راستا باید با مدیریت منابع آب توسعه فضای سبز را رقم بزنیم، باید کوه ها را سبز کنیم و به هر طریق منابع آبی آن را تامین کنیم. باید گونه های مقاوم به کم آبی و جاذب آلودگی را کاشت پل ها باید با گیاه سبز شوند و هوای اراک را تلطیف کنند.

وی در خصوص وضعیت بافت تاریخی که توسط یکی از خبرنگاران مطرح شد عنوان کرد: بافت فرسوده هزینه بر نیست بلکه رسیدگی به آن درآمدزا و اشتغال آفرین است و بعد از مطالعه دقیق، طرح جامع و برنامه های این مناطق تقدیم شورا می شود.

تاجران تصریح کرد: شاید تنها شورایی که در آن با دعوت از من درخواستی مطرح نشد، شورای شهر اراک بوده است و من تا به امروز نیز در این شهر لابی نکرده ام و این امر برای من پسندیده است.

این کاندیدای شهرداری اراک در خصوص برخی مطالب عنوان شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر اینکه او گزینه مطرح شده در شهرداری اردبیل است، اظهار کرد: از شهرهای مختلف درخواست شده است اما ترجیح من اراک است و مطالبی که مطرح می شود حاکی از بهره برداری های خاص است.

 


انتهای پیام