• سه شنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-13384-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

برپایی 1088 پایگاه جشن عاطفه ها در استان مرکزی

مدیرکل کمیته امداد استان مرکزی از برپایی 1088 پایگاه ثابت و سیار جشن عاطفه ها در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، قنبر موسی نژاد در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: امسال همزمان با سراسر کشور جشن عاطفه ها در دو مرحله برگزار می شود که مرحله اول طی روزهای 23 و 24 شهریور با استقرار پایگاه ها در نقاط مختلف شهرها و روستاها و مرحله دوم 19 مهر در مدارس خواهد بود.

وی شعار امسال این جشن را "مهر در انتظار همدلی" عنوان کرد و افزود: از ابتدای شهریور مقدمات کار فراهم شده و برخی کمک ها نیز آغاز شده است. نیازی که خانواده های امداد دارند لوازم التحریر، کفش و پوشاک است و کمیته امداد روش های مختلفی را برای جمع آوری کمک‌های مردم پیش بینی کرده است که یکی از آنها راه اندازی پایگاه ها در نقاط مختلف است و در کنار آن روش های پیامکی و اپلیکیشن های مختلف و اعلام شماره حساب جهت پرداخت از طریق دستگاه های خودپرداز است تا خیرینی که امکان حضور فیزیکی در پایگاه ها را ندارند بتوانند در این جشن شرکت کرده و به محرومان کمک کنند .

وی با بیان اینکه در استان مرکزی  44 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند و 38 هزار خانوار از این تعداد کمک معیشت دریافت می کنند افزود: از این تعداد 22700 خانوار زن سرپرست هستند و شرایط آنها متفاوت از دیگر خانواده هاست و کمک به آنها باید در اولویت قرار بگیرد.

وی به رویکرد کمیته امداد در حوزه توانمندسازی خانواده های تحت پوشش اشاره کرد و افزود: دستیابی این خانوارها به استقلال اقتصادی نیازمند بسترهایی از جمله بستر فرهنگی است. باید توان فکری خانوارها ارتقا داده شود و مهارت های زندگی را به آنها آموزش دهیم تا بتوانند خانواده را به خوی مدیریت کنند.

وی بر لزوم ارائه آموزش در حوزه مهارت های کسب و کار به این خانوارها تاکید کرد و گفت: در حوزه فرهنگی یکی از افتخارات کمیته امداد ترویج فرهنگ نیکوکاری در جامعه است. امسال 21 مین سال برگزاری جشن عاطفه هاست و مردم پیگیر برگزاری این جشن هستند تا نقش اجتماعی خود را ایفا کنند، این مهم نشان می دهد که فرهنگ همدلی و نوعدوستی در جامعه در حال تقویت است.

وی یکی از کارکردهای فرهنگی کمیته امداد را برگزاری جشن عاطفه ها دانست و افزود: در سال جاری 136 پایگاه ثابت و سیار در استان دایر می شود. بسیج 28 پایگاه دایر می کند و 170 مسجد و مرکز نیکوکاری کمک های مردمی را جمع آوری می کنند. آموزش و پروش نیز 754 پایگاه دایر می کند و در مجموع 1088 پایگاه ثابت و سیار آماده دریافت کمک های مردمی خواهند بود.

وی با بیان اینکه بیش از 7 هزار دانش آمور و دانشجو تحت پوشش کمیته امداد هستند 2200 نفر از آنها یتیم و نیازمند توجه ویژه هستند، افزود: حدود 4800 نفر از اینها فرزندان محسنین هستند. فرزندان محسنین کسانی هستند که پدرشان در قید حیات است ولی به دلایلی نمی تواند نقش پدری خود را ایفا کند.

وی با بیان اینکه ایتام تحت پوشش امداد بیش از 15 هزار حامی و فرزندان محسنین 5 هزار حامی دارند افزود: سال گذشته مردم استان بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان به جشن عاطفه ها کمک کردند. هدفگذاری در سال جاری تقریبا 1.5 میلیارد تومان است و پیش بینی می شود حداقل برای هر دانش آموز یک بسته 200 هزار تومانی جهت سال تحصیلی تهیه شود، اما دانشجویان و داشن آموزان مقاطع بالای تحصیلی نیازمند کمک بیشتری هستند.

وی با بیان اینکه اصناف اراک اهدای2500 جفت کفش مورد نیاز دانش آموزان شهرستان اراک را تقبل کرده اند افزود: کمک های اهدایی در هر مدرسه صرف دانش آموزان همان مدرسه یا دیگر مدارس می شود.

وی در ادامه میزان کمک های مردم استان تا 21 شهریور 96 را بیش از 15 میلیارد و 460 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: از این میزان 3.3 میلیارد تومان صدقات، بیش از سه میلیارد تومان زکات، بیش از 2.8 میلیارد تومان کمک به ایتام و 570 میلیون تومان کمک به فرزندان محسنین بوده و از طریق 35 مرکز نیکورکاری بیش از 2 میلیارد تومان کمک شده است. 3.5 میلیارد تومان نیز از محل دیگر طرح ها کمک جمع آوری شده است.

وی با اشاره به اهدای کمک های بلاعوض به میزان 15 تا 25 میلیون تومان در بخش ساخت مسکن محرومان که اساسی ترین نیاز آنان و گران ترین خدمت کمیته امداد است گفت: 2700 خانوار تحت پوشش مستاجر و 1700 خانوار در اولویت دریافت کمک جهت تامین مسکن هستند.

وی افزود: در 5 ماهه سال جاری بیش از 32 واحد ساخت مسکن، 480 مورد تعمیر و بازسازی و 21 مورد مقاوم سازی مسکن انجام شده است. در حوزه کمک به مسکن محرومین رشد 60 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته محقق شده است.

وی در خصوص کمک به اشتغال محرومان تحت پوشش نیز گفت: در حوزه اشتغال دو خط اعتباری وجود دارد که یکی از آنها تبصره های بودجه است که دولت و مجلس تصویب می کند و منابع بانکی از این طریق در اختیار کمیته امداد قرار می گیرد و منابع دیگر منابع امدادی است که در حوزه صندوق امداد ولایت هزینه و صرف ایجاد اشتغال می شود.

وی منابع بانکی دریافتی در سال گذشته را 22 میلیارد تومان و امسال 43 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: منابع امدادی نیز 8 میلیارد تومان بوده که برای امسال 20 میلیارد تومان پیش بینی شده است. در مجموع 63 میلیارد تومان تا امروز در حوزه ایجاد اشتغال برای جامعه تحت پوشش در سال جاری پیش بینی کرده ایم.

وی اظهار کرد: سال گذشته در استان مرکزی از محل منایع امدادی 82 شغل و در سال جاری 180 شغل، از محل تسهیلات بانکی در سال گذشته 252 شغل و امسال 917 شغل ایجاد شده و آموزش های فنی و حرفه ای از 1900 به 3400 افزایش یافته است. در حوزه کاریابی 214 مورد در سال گذشته و 160 مورد در سال جاری محقق شده که رشد منفی در این بخش را نشان می دهد.

وی با اشاره به پرداخت هزینه 1700 مورد جهیزیه در سال گذشته گفت: در سال جاری 2000 مورد باید پرداخت شود که برای تامین آن نیازمند کمک خیرین هستیم.

 

 

 


انتهای پیام