• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-3485-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

صرف بیش از 40 میلیارد ریال جهت مرمت آثار شاخص استان مرکزی

بیش از 40 میلیارد ریال صرف مرمت آثار شاخص استان مرکزی شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان در خصوص پروژه های در حال مرمت اداره کل گفت: روند مرمت آثار تاریخی از طرف این اداره کل روندی بدون توقف دارد و در تمام شهرستان ها این روند در حال انجام است زیرا مرمت یک پروسه دائمی و مستمر است .

سید محمد حسینی افزود: اهتمام اداره کل به مرمت تمامی آثار و ابنیه تاریخی استان است اما برخی از آثار شاخص خواستار توجه ویژه در این بخش هستند، به همین منظور در هر شهرستان یک اثر به عنوان اثر شاخص با نگاهی بخصوص در حال مرمت و بازسازی است .

وی اظهار کرد: مرمت بناهای تاریخی، حفظ هویت و فرهنگی غنی است که ضامن گردشگری و اقتصاد حول محور آن است از این رو روند مرمت و حفظ این بناها یکی از اولویت های سازمان میراث فرهنگی است زیرا باور داریم اقتصاد آینده کشور در حوزه گردشگری و توسعه آن است .

در ادامه سرپرست معاونت میراث فرهنگی نیز گفت: بنا های شاخص استان با اعتباری بیش از 40 میلیارد ریال و در دوازده شهرستان در حال مرمت هستند. بازار اراک با اختصاص بیش از دو میلیارد تومان در صدر لیست آثار شاخص در حال مرمت قرار گرفته و در ادامه لیست مسجد جامع ساوه، محوطه تاریخی خورهه، عمارت امیر مفخم خمین، مسجد شش ناو ساوه، امامزاده گان شهر آستانه شازند، کاروانسرای کهک دلیجان، قلعه بهادری کمیجان، محوطه تاریخی زلف آباد فراهان، موزه آشتیان و مقبره آقاخان محلاتی قرار دارند. البته پروژه های فراوان دیگری در سطح استان در حال مرمت هستند و پروژه های عنوان شده، شاخص ترین ها مرمت های اداره کل در هر شهرستان است .

محسن کریمی تصریح کرد: معاونت میراث فرهنگی استان در حال مطالعه و بررسی چندین اثر دیگر برای اعلام به معاونت کشور، تخصیص اعتبار و  آغاز روند مرمت این آثار است که امیدواریم با این تلاش ها گامی مهم در راستای حفظ میراث تاریخی و فرهنگی استان مرکزی برداشته شود .


انتهای پیام