• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-8184-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

اجرای طرح راهداری زمستانی در محورهای مواصلاتی استان مرکزی

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی از اجرای طرح راهداری زمستانی با همکاری پلیس راه استان خبر داد و گفت: این طرح از 20 آذر ماه با شروع فصل سرما شروع می شود.

به گزارش ایسنا، علی زندی فردراولین نشست هماهنگی راهداری زمستانی که در اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان برگزار شد، تصریح کرد: در اجرای این طرح فرماندهان پلیس راه و روسای ادارات شهرستان های استان برای ارائه خدمات مطلوب تر با یکدیگر در سطح جاده ها همکاری می کنند.

وی با اشاره به انجام عملیات راهداری شامل روکش آسفالت گرم، لکه‌گیری آسفالت سرد، آسفالت حفاظتی تعمیرات پل‌ها و تونل‌ها، تعمیرونصب تابلوهای اخطاری و انتظامی، آشکارسازی نقاط پرتصادف، پاک‌سازی دهانه پل‌ها و... افزود: آماده شروع عملیات راهداری زمستانی هستیم وتا قبل از شروع طرح نسبت به رفع کمبودهای احتمالی راهدارخانه‌ها و همچنین تجهیزات راهداری زمستانی در حوزه استحفاظی استان اقدام خواهد شد.

مدیر کل راهداری وحمل ونقل جاده ای استان به فعالیت چهار شرکت امداد خودرو در استان اشاره کرد و گفت: این شرکت های امدادی با آرم و علائم و چراغ گردان استاندارد و با مجوز رسمی فعالیت می کنند که دو شرکت مجوز فعالیت در کل استان را دارند لذا انتظار می رود در بروز تصادفات احتمالی نیز از خدمات و جرثقیل این شرکت های مجاز استفاده شود.

وی با تاکید بر کنترل خودروها برای استفاده از تجهیزات زمستانی گفت: شرکت های مسافری ملزم شدند وسائط نقلیه خود را از لحاظ داشتن لاستیک، چراغ و زنجیر چرخ و بخاری و سایر تجهیزات زمستانی کنترل کنند و در صورت نداشتن  این تجهیزات از ارائه خدمات به آنها خودداری کنند .

معاون هماهنگ کننده فرماندهی انتظامی استان مرکزی نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه پلیس راه و راهداری از یکدیگر جدا نیستند و وظایف آنها با یکدیگر همپوشانی دارد گفت: در حال حاضر دقت رانندگان و توجه به مسائل ایمنی از سوی آنها کم شده است. چرا که رانندگان قدیمی تر تا زنجیر چرخ نداشتند یا خودروی آنها نقص داشت در جاده ها سفر نمی کردند اما اکنون بیشتر رانندگان توجهی به داشتن زنجیر چرخ در زمان بارش برف نمی کنند.

سرهنگ حسنی در بخش دیگری از سخنان خود از تعامل با سه استان قزوین، همدان و لرستان خبر داد و گفت: مقرر شده است با این استانها در طرح راهداری زمستانه هماهنگی و همپوشانی داشته باشیم و از ظرفیت های این استانها نیز استفاده کنیم تا شاهد مدیریت ترافیک و کاهش تصادفات باشیم.

رئيس پليس راه فرماندهي انتظامي استان مرکزی نیز با تاکید بر اینکه در تمام طرح های ترافیکی از جمله طرح نوروزی، زمستانه و تابستانه پلیس راه و راهداری و حمل و نقل جاده ای در کنار یکدیگر هستند گفت: تلفات جاده ای استان مرکزی طی هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه 9 نفر کاهش پیدا کرده است که اتفاق خوبی برای استان به شمار می آید.

سرهنگ "ايرج كهريزي" به مدیریت ترافیک در جاده ها تاکید کرد و گفت: اگر برنامه ریزی دقیق داشته باشیم  می توانیم ترافیک و تصادفات را مدیریت کنیم چرا که اقدامات زودبازده از خیلی از حوادث جلوگیری می کند و باعث کاهش 20 درصدی تصادفات می شود.

وی ادامه داد: باید خاکریزی دهانه پل ها و پرتگاه ها جدی گرفته شود. با این حجم اعتبارات نصب نیوجرسی یا گاردریل در سطح تمام نقاط حادثه خیز هزینه و زمان بر است اما با اقدامات زود بازده مانند خاکریزی می توانیم از خیلی از واژگونی ها، سقوط خودروها و تصادف جلوگیری کنیم.

در این جلسه همچنین نصب برخی تابلوهای هشداردهنده و علائم جاده ای ظرف 20 روز آینده، تشکیل کلاسهای آموزشی برای پرسنل ادرات شهرستانها در سه اداره مسافر و ایمنی و حمل و نقل کالا و مجهز کردن اکیپ های راهداری به چراغ چشمک زن  تصویب شد.


انتهای پیام