• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-8284-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

منصوری: کاهش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری از دستاوردهای خدمات نوین سلامت است

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش بیماری‌هایی که در گذشته منجر به مرگ‌ومیر افراد بویژه در سنین پائین می شد از دستاوردها و برکات خدمات نوین سلامت در جامعه است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمدرضا منصوری در آئین تجلیل از داوطلبین و خیرین سلامت که به مناسبت فرارسیدن 14 آذرماه روز جهانی داوطلب برگزار شد، افزود: در دهه‌های گذشته به دلیل پائین بودن شاخص‌های سلامت و ابتلای افراد به بیماری‌های مختلف طول عمر افراد بسیار پائین بود و امید به زندگی در حدود 70 سال گذشته کمتر از 30 سال بود اما با ارتقای شاخص‌های سلامت امید به زندگی به 70 الی 75 سال رسیده است.

وی رضایت از حوزه بهداشت و درمان را عامل مهمی در ارتقای سطح سلامت بیان کرد و گفت: در گذشته مردم به دلیل نبود شاخص‌های سلامت به سختی زندگی می‌کردند و کمبود پزشک و نبود دارو موجب شده بود که آمار ابتلا به بیماری‌های واگیردار و ویروسی بسیار بالا بوده و طبعا مرگ‌ومیرها هم افزایش یابد.

منصوری بیان کرد: برخورداری از سلامت جسمی و روحی و نیز رضایت از شغل و تحصیل موجب تامین آرامش روحی در انسان شده و سلامت جامعه را از ابعاد گوناگون تضمین می‌کند.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور گفت: اجرای این طرح که از اقدامات ماندگار دولت یازدهم بود موجب شده است که مردم به جز بیماری دغدغه دیگری نداشته باشند و آرامش روحی در جامعه بیشتر شود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت در ادامه به نقش خیرین و داوطلبین سلامت نیز اشاره کرد و گفت: دولت به تنهایی قادر به تامین نیازهای حوزه سلامت جامعه نیست و این خیرین هستند که دوشادوش دولت در فراهم کردن امکانات و خدمات بهداشتی و درمانی تلاش می کنند.

وی در ادامه گفت: در سالیان گذشته و زمانی که جمعیت ساوه حدود 30 هزار نفر بود یک بیمارستان دولتی در این شهرستان تاسیس شده است و امروزه که جمعیت این شهرستان به 300 هزار نفر رسیده است این حق مردم است که از یک بیمارستان مجهزتر با تخت بستری بیشتری برخوردار شوند.

منصوری تاکید کرد: با کمک دولت و مشارکت خیرین بیمارستان جایگزین بیمارستان شهید مدرس ساوه که قدمت بالایی دارد در این شهرستان تاسیس و روند خدمت رسانی در حوزه سلامت به مردم بهبود پیدا خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز گفت: توسعه مشارکت داوطلبان سلامت در پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیردار ضروری است و این مهم همت سفیران و خیرین سلامت را می‌طلبد.

جلیل کوهپایه زاده با اشاره به نقش 30 درصدی متولیان بهداشت و درمان در تامین سلامت مردم، افزود: تامین 70 درصد سلامت مردم با مشارکت عمومی امکان‌پذیر است.

وی بیان کرد: بیشترین معضلات مربوط به حوزه سلامت در حاشیه شهرها مستقر هستند و بنا بر آمار رسمی بالغ بر 11 میلیون نفر از جمعیت کشور در نقاط حاشیه‌نشین سکونت دارند از این رو نقش سفیران سلامت در ارتقای شاخص‌های این حوزه بسیار تاثیرگذار است.

به گفته کوهپایه‌زاده به همت خیرین، داوطلبین و بهورزها و سایر دست اندرکاران حوزه سلامت اقدامات خوبی در حاشیه شهرها، روستاها و مناطق محروم صورت گرفته است.

در این مراسم با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از خیرین و داوطلبین سلامت دانشکده علوم پزشکی ساوه تجلیل شد.

 


انتهای پیام