• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-6484-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

معاون استاندار:

استان مرکزی معین منطقه چهار تهران شد/حریق میقان فاجعه زیست‌محیطی نبود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی به عنوان معین منطقه چهار تهران در زمان وقوع زلزله احتمالی انتخاب شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مهدی زندیه‌وکیلی در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی با اشاره به اینکه طبق تصمیمات سازمان مدیریت بحران و وزارت کشور استان مرکزی در صورت وقوع زلزله احتمالی در تهران به عنوان معین منطقه چهار این کلانشهر خدمات‌رسانی لازم را دنبال خواهد کرد، افزود: به نظر می‌رسید در صورت وقوع زلزله در تهران دسترسی استان مرکزی به مناطق جنوبی تهران ساده‌تر باشد ولی طبق تصمیمات اتخاذ شده منطقه چهار تهران برای استان مرکزی انتخاب شده است که با قدری بررسی مشخص می‌شود با توجه به شرایط منطقه چهار و ظرفیت‌های استان مرکزی تصمیم‌گیری درستی انجام شده است.

زندیه‌وکیلی تصریح کرد: مناطق 22 گانه شهر تهران بین 22 استان تقسیم شده است و باقی استان‌ها نیز به عنوان پشتیبان استان‌های معین خدمات‌رسانی خواهند داشت. در این راستا استان خراسان شمالی پشتیبان استان مرکزی در منطقه چهار تهران انتخاب شده است.

وی با اشاره به برخی تداخلات رخ داده اعم از معین بودن شرکت گاز، هلال‌احمر و مرکز فوریت‌های پزشکی استان مرکزی در مناطق جنوبی تهران و شرکت آب و فاضلاب شهری در منطقه پنج عنوان کرد: قطعا تداخلات پیش آمده به تهران منتقل خواهد شد تا نتیجه نهایی را اعلام کنند هرچند که به نظر نمی‌رسد به دلیل تصمیمات اتخاذ شده، انعکاس این موارد تصمیمات را تغییر دهد، همچنین موارد مطرح شده منافاتی با خدماتی‌رسانی همزمان نخواهد داشت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: با توجه به تاکیدات صورت گرفته جهت بررسی ظرفیت‌ها و نقاط ضعف و نیازهای استان مرکزی جهت خدمات‌رسانی به زلزله احتمالی تهران لازم است که با دستگاه‌های متناظر در استان خراسان شمالی ارتباط ایجاد شود، نقشه‌های لازم منطقه چهار تهران تهیه، ساختمان‌های مهم شناسایی، نحوه دسترسی و حمل و نقل لجستیک بررسی و مسیرهای ترددی نیز پیش‌بینی شود.

وی با تاکید بر اینکه انجام این اقدامات در حال حاضر برای شهر تهران قدری دیر است، اما به هرحال باید به سرعت آمادگی لازم کسب شود، افزود: در چرخه مدیریت بحران باید هزینه‌هایی در امر پیشگیری و آمادگی صرف شود و تمرکز کار و انرژی مصروف این حوزه شود که این امر منجر به کاهش هزینه بازسازی و صرف انرژی کمتر جهت خدمات‌رسانی می‌شود.

زندیه‌وکیلی اضافه کرد: مناطق شهر تهران دارای شورایاری و شورای‌محله هستند که باید ارتباطات لازم در این راستا انجام گیرد چراکه ارتباطات محله‌ای در زمان وقوع حادثه احتمالی می‌تواند نقش مهمی در تسریع و تسهیل خدمات‌رسانی داشته باشد.

وی در ادامه به آتش‌سوزی تالاب میقان اشاره کرد و با قدردانی از تلاش‌های منابع طبیعی و شهرداری اراک و فعالان حاضر در منطقه تصریح کرد: حریق در منطقه ای واقع شد که جزو مناطق پر اهمیت تالاب و محل زیستگاه پرندگان و گیاهان تالاب نبود و به همین دلیل خسارات زیست محیطی در پی نداشت، اما به لحاظ موقعیت جغرافیایی آتش برای مهار آن از هواپیمای آب پاش استفاده شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی اظهار کرد: باتلاقی و مردابی بودن منطقه حریق مانع ورود ماشین آتش‌نشانی شد بر همین اساس هواپیمای آب‌پاش درخواست شد که بلافاصله بدون طرح موضوع هزینه‌های امر و به دلیل خطرات احتمالی برای فرودگاه اراک به سرعت به محل اعزام و آتش مهار شد و در واقع این آتش‌سوزی را می‌توان مانوری دانست که به خوبی کنترل شد.

وی با تاکید بر اینکه حریق میقان فاجعه زیست محیطی نبود، در خصوص استقرار هواپیما جهت اطفای حریق مراتع در استان مرکزی که از سوی مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی درخواست شد، گفت: استان مرکزی استانی جنگلی نیست و از طرفی استقرار چنین هواپیمایی در هر استان در مقدورات کشور جای نمی‌گیرد و نمی‌توان به صورت اختصاصی برای استان مرکزی درخواست کرد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه شرکت توزیع برق استان مرکزی و همچنین آب و فاضلاب شهری گزارشی از عملکرد خود در زلزله کرمانشاه ارائه کردند.

 


انتهای پیام