• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-6092-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

ابراهیمی: اعلام به موقع قیمت‌های خرید تضمینی ضروری است

 یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: تا جایی که من مطلع هستم وزارت جهاد کشاورزی قیمت‌های پیشنهادی برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تا قبل از شروع فصل کشت تهیه کرده و به شورای اقتصاد فرستاده است. اما در شورای اقتصاد متوقف شده است. این تاخیر در رسیدن به خودکفایی و حمایت کشاورزان خدشه وارد می‌کند.

علی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تاخیر چهار ماهه دولت در تعیین نرخ محصولات کشاورزی، بیان کرد: تاخیر در اعلام نرخ محصولات کشاورزی باعث می‌شود که کشاورزان در زمان کاشت اطلاعی از قیمت خرید تضمینی نداشته باشند تا بتوانند با خیال راحت نسبت به تصمیم گیری در خصوص کشت اقدام کنند. شاید می توان گفت که اختلاف در قیمت‌های جهانی منجر به تعلل شورای اقتصاد در ابلاغ قیمت‌ها شده است اما برای تصمیم گیری کشاورزان به منظور کشت محصول یا تغییر الگوی کشت اعلام به موقع قیمت‌های خرید تضمینی ضروری است.

وی در ادامه گفت: برای ما قیمت‌ها در منطقه خیلی مهم نیست. ما باید متناسب با قیمت‌های تمام شده برای حمایت از تولیدات خودمان و اگر چنانچه محصولات برایمان مهم است اقدامات لازم را انجام دهیم. مخصوصا در خصوص گندم که یک محصول استراتژیک است. عدم ابلاغ به موقع قیمت‌های تضمینی در رسیدن به خودکفایی و حمایت از کشاورزان خدشه وارد می کند. من اعتقادم بر این است که حتی اگر نمی‌خواهند قیمت خرید را افزایش دهند، می‌توانند با اعلام به موقع قیمت‌های تضمینی در تصمیم گیری کشاورزان برای کار زراعت بسیار موثر باشند.

نماینده مردم شازند در مجلس، گفت: مقداری اختلاف نظر در حوزه اقتصادی کشور، باعث تاخیر در اعلام قیمت‌ها شده است. تا جایی که من اطلاع دارم وزارت جهاد کشاورزی قیمت‌های پیشنهادی را به شورای اقتصاد داده است. در شورای اقتصاد اعلام قیمت‌ها متوقف شده است. من اعتقادم بر این است که بر اساس قانون تمرکز وظایف این امر جز وظایف اصلی وزارت جهاد کشاورزی است و باید به برنامه‌ها و پیشنهادات وزارت جهاد کشاورزی احترام گذاشت. در نهایت هیئت دولت باید نرخ خرید تضمینی را به موقع اعلام کند.


انتهای پیام