• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2591-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

ظرفیت های کشور نباید به نفع شرکت های خارجی تمام شود

مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک گفت: در پروژه عسلويه كمتر از ٢٠ درصد پتانسيل كشور استفاده شد و اين فرصت طلايي در اختيار شركت هاي چيني قرار گرفت. امروز شركت هاي كوچك چيني با استفاده از اين ظرفيت ها به شركت هاي بزرك بين المللي تبديل شده اند، بر این اساس زمان توجه به شركت ها و صنايع داخلي فرا رسيده است و بايد براي رونق آنها تلاش و برنامه ريزي داشت.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، جعفر صفري در بازديد استاندار مركزي از شركت ماشين سازي اراك گفت: این شركت در كليه پروژه هاي صنعت نفت، گاز، پتروشيمي و پالايشگاه كشور نقش اساسي داشته است و حتي در ٢٤ فاز عسلويه نقش آفريني كرده است.

وي با تاكيد بر اينكه شركت ماشين سازي در پروژه هاي كشور موثر و شناخته شده است، عنوان كرد: متاسفانه اين شناخت در داخل استان مركزي وجود ندارد و در واقع این واحد صنعتی در شهر و در بين مسئولان استان غريب واقع شده است.

صفري تصريح كرد: شركت ماشين سازي اراك نقش پررنگي در مهارت آفريني، مباحث علمی، مباحث عملياتي، مديريتي و مهندسي در استان مركزي دارد به طوري كه ٨٥ درصد صنايع استان به صورت مستقيم و غير مستقيم از ماشين سازي نشأت گرفته اند، اما اين آثار و فعاليت ها در فرهنگ اجتماعي و مديريتي استان نهادينه نشده است.

وي با بيان اينكه ظرفيت اشتغالزايي این شركت ٥ هزار و ٣٠٠ نفر است، تعداد پرسنل شركت را در حال حاضر ٢ هزار و ٣٠٠ نفر عنوان كرد و گفت: در شرايط كنوني شركت با يك سوم ظرفيت و در يك شيفت كاري فعال است.

وي با تاكيد بر اينكه شركت بايد به سمت فعاليت هايي كه در كشور امكان انجام آن نيست حركت كند و بايد تمام تلاش خود را براي افزايش كار انجام داده و از شرايط كنوني گذر كنیم.

صفري گفت: این شركت در دولت های نهم و دهم به صندوق ذخيره فرهنگيان واگذار شد و با توجه به نبود وجه اشتراك و سنخيت با اين صندوق، در شرايط كنوني قرار گرفته ایم و امروز با تغييرات مديريتي در اين صندوق شرايط گذشته در حال جبران است.

وي هدف شركت در استان مركزي را توسعه دانست و با اشاره به اينكه اشتغال، امنيت و اقتصاد الفباي توسعه است، بيان كرد: در پروژه عسلويه كمتر از ٢٠ درصد پتانسيل كشور استفاده شد و اين فرصت طلايي در اختيار شركت هاي چيني قرار گرفت. امروز شركت هاي كوچك چيني با استفاده از اين ظرفيت ها به شركت هاي بزرك بين المللي تبديل شده اند، بر این اساس زمان توجه به شركت ها و صنايع داخلي فرا رسيده است و بايد براي رونق آنها تلاش و برنامه ريزي داشت.

مديرعامل شركت ماشين سازي اراك اظهار كرد: در حال حاضر ٥٠ ميليون تن محصولات پتروشيمي در كشور توليد مي شود كه دولت در پي افزايش اين ميزان به ١٥٠ ميليون تن است، ١٧ ميليون تن توليد فولاد انجام مي شود كه طبق تصميمات دولت به ٥٠ ميليون تن خواهد رسيد و علاوه بر آن يك ميليون تن آلومينيوم توليد مي شود كه به ١٠ ميليون تن خواهدرسيد و در اين راستا شركت ماشين سازي مي تواند بخش اعظمي از اين كار را دنبال كند.

وي با تاكيد بر فراهم بودن بستر صادرات شركت به ويژه در كشورهايي همچون عراق، عمان و سوريه گفت: ٥ هزار ميليارد دلار تخريب در سوريه بر جاي مانده است كه ماشين سازي مي تواند نقش بزرگي در جبران اين خرابي ها داشته باشد و بايد از اين فرصت استفاده كرد.

صفري تاكيد كرد: بايد صنعتگران استان را گرد هم آورد و با محوريت يك كنسرسيوم مديريتي در جهت افزايش پروژه و درآمد اقدام كرد. با در اختيار داشتن يك پروژه بزرگ مي توان اشتغالزايي بزرگي را در استان ايجاد كرد.

وي اضافه كرد: تعميرات اساسي پالايشگاه، پتروشيمي و نيروگاه ١٠ ها ميليارد تومان به دنبال دارد كه بايد از ظرفيت استان در اين راستا استفاده كرد.

صفري خواستار تحقق مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتي در قبال شركت ماشين سازي شد و گفت: براساس تصميم اين ستاد ٥٠ ميليارد تومان تسهيلات براي شركت در نظر گرفته شده است كه تاكنون اجرايي نشده است در صورتي كه اگر نقدينگي شركت افزايش يابد توليد نيز ٢ برابر خواهد شد. بودجه كنوني شركت ٣٠٠ ميليارد تومان است كه با افزايش نقدينگي به ٦٠٠ ميليارد تومان خواهد رسيد.

وي به همکاری متقابل با شركت هاي آب و برق و گاز اشاره كرد و افزود: اگر نقدينگي افزايش يابد امكان پرداخت بدهي ها به این مجموعه ها ميسر خواهد شد، علاوه بر آن شهرداري اراك امروز اقدام به ساخت پل هاي بتني کرده كه پروژه را زمانبر مي كند در صورتي كه با استفاده از پل هاي فلزي علاوه بر شكيل تر شدن سازه ها سرعت كار بيشتر خواهد بود و قدرت مانور شركت نيز افزايش مي يابد.

وی از امضای تفاهم نامه ساخت دستگاه زباله سوز توسط ماشین سازی اراک برای شهرداری خبر داد و گفت: با این اقدام شرکت ماشین سازی میتواند یک برند سازی برای کل کشور داشته باشد.

صفري خواستار اعمال معافيت هاي مالياتي برای شركت طبق تصمیمات ستاد اقتصاد مقاومتي شد و افزود: شركت در حال حاضر ٦٠ ميليارد تومان معوقه دارد و علاوه بر آن با توجه به آزاد نبودن سند شركت بانك ها تمايلي به پرداخت تسهيلات ندارند و اين امر چالش هايي را ايجاد كرده است.

وی خاطرنشان کرد: تاكنون معوقات كارگري نداشته ايم اما بايد در جهت توسعه كار و افزايش نقدينگي شركت اقدام عاجل کرد.

 


انتهای پیام