• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-11684-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

عملیات اجرایی آندسازی قبل از پایان سال آغاز می‌شود/توزیع بنزین یورو4 طی 10 روز گذشته در اراک

استاندار مرکزی از آغاز توزیع بنزین یورو 4 با دستور معاون وزیر نفت طی 10 روز اخیر در اراک خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک اظهار کرد: برگزاری جلسات مداوم و منظم کارگروه با حضور تشکل‌های مردمی و مدیران دستگاه‌های اجرایی که به ارائه نظرات، پیشنهادات و نقدها می‌انجامد راهگشای مسیر کارگروه خواهد بود.

وی با اشاره به خروج 74 دیگ قدیمی از خط 5 شرکت آلومینیوم ایران جلسه آینده کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک را به یکم بهمن ماه و در این شرکت موکول کرد و افزود: خوشبختانه مدیریت جدید شرکت آلومینیوم ایران اهتمام ویژه در مباحث زیست‌محیطی دارد و تاکنون نیز اقدامات موثری در این راستا به انجام رسانده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: احداث واحد آندسازی در اراک 100 میلیون یورو اعتبار نیاز دارد و با وجود این اعتبار کلان، اما مقرون به صرفه است چراکه از تولید یک کیلوگرم آلومینیوم نیمی از آن آند است  و در واقع با تولید 180 هزار تن آلومینیوم در شرکت 90 هزار تن آند تولید که این تولید مانع خروج ارز از کشور می‌شود.

وی با اشاره به احداث این واحد در شهرک صنعتی خیرآباد اراک گفت: براساس گفته مدیرعامل شرکت عملیات اجرایی کارخانه آندسازی در این شهرک قبل از سال 97 آغاز می‌شود که 25 میلیون یورو آن تامین شده است و مابقی اعتبار نیز از طریق یکی از کشورهای اروپایی و به واسطه EPC (پروژه‌های مهندسی، تدارک و ساخت) تامین می‌شود.

آقازاده افزود: با سرعت گرفتن عملیات اجرایی در سال 97 طی دو تا سه سال آینده کارخانه آندسازی احداث و از خروج ارز جلوگیری و آند تولیدشده کمترین میزان آلایندگی را خواهد داشت.

وی با اشاره به کاهش 28درصدی روزهای ناسالم در سال جاری در مقایسه با سال 95 گفت: با دستور معاون وزیر نفت طی 10 روز اخیر بنزین یورو 4 در اراک مصرف می شود که این امر قطعا در کاهش آلاینده‌ها نقش موثری خواهد داشت، همچنین جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی به جای موتورهای فعلی و توسعه فرهنگ دوچرخه‌سواری در سالم سازی هوای اراک نقش پررنگی خواهد داشت.

استاندار مرکزی در خصوص سهم عوارض آلایندگی شهرهای متاثر از آلودگی صنایع بزرگ بیان کرد: طبق ماده 6 برنامه ششم توسعه کشور نحوه توزیع اعتبارات این عوارض تعیین شده است و لازم است که آخرین جلسه بررسی پرداخت این عوارض بر مبنای فاکتورهای قانونی و ارزیابی کارشناسانه اجرایی شود تا به سرعت این مبلغ قانبل توجه در شهرهای متاثر از این الودگی توزیع شود.

وی تصریح کرد: شهرداری‌ها از این رقم می‌توانند بهره کافی را ببرند و نباید اختلاف‌نظرها منجر به راکد ماندن این رقم کلان شود.

آقازاده در خصوض تغییر مدیریت محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: با وجود تلاش‌های بسیار با تصمیم رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مدیرکل محیط زیست استان مرکزی به عنوان مدیرکل محیط زیست استان فارس انتخاب شد و در همین راستا قدردان زحمات سعید محمودی مدیرکل اسبق استان هستیم.

استاندار مرکزی همچنین در خصوص مصوبه جلسه گذشته کارگروه در خصوص دعوت از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای حضور در استان مرکزی گفت: این حضور به دو تا سه هفته آینده همزمان با معرفی مدیرکل محیط زیست استان انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مصوبات جلسه قبل کارگروه، اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری اراک در جهت کاهش آلودگی هوا و گزارشی در خصوص رفع آلایندگی شرکت ایرالکو و توسعه فضای سبز منطقه سده ارائه شد.


انتهای پیام