• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-11984-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

کاهش 41 درصدی روزهای ناسالم اراک در سال جاری

سرپرست محیط زیست استان مرکزی از کاهش 41 درصدی روزهای ناسالم در مقایسه با 9 ماهه نخست سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رضا میرزایی در در کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک با اشاره به کاهش روزهای ناسالم در سال جاری عنوان کرد: طی 9 ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه بیش از 41 درصد تعداد روزهای آلوده در اراک کاهش یافته است و تنها چهار روز هوای اراک برای کلیه گروه‌های سنی آلوده بوده است.

وی با بیان اینکه 87 روز ناسالم در سال گذشته به 51 روز در سال جاری رسیده است، افزود: چالش‌های زیست‌محیطی اراک با چهار سال اخیر متفاوت است به طوری که امروز در سطح شهر اراک بنزین یورو 4 توزیع و مصرف می‌شود، مصرف مازوت در نیروگاه متوقف شده است پسماند و سوخت گوگرد در پالایشگاه مدیریت شده است، 20 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب احداث شده است، حقابه تالاب میقان تخصیص یافته است و این اقدامات و توفیقات منتهی به کاهش تعداد روزهای ناسالم در شهر اراک در سال 96 شده است.

میرزایی بر پیگیری جدی محیط زیست استان مرکزی در استقرار صنایع در استان مرکزی تاکید کرد و افزود: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در حال حاضر توسط مشاور در حال بازنگری است و با توجه به انجام شدن بخشی از کار در جلسه آتی کارگروه گزارشی از روند اجرای مطالعات و بازنگری توسط مشاور ارائه خواهد شد.

اقدامات موثر جهت کاهش آلودگی هوا نیازمند حکم حکومتی استاندار

به گزارش ایسنا، در این نشست شهردار اراک گزارشی از اقدامات این مجموعه در راستای کاهش آلودگی هوای اراک ارائه کرد و گفت: به نظر می‌رسد برای سرعت گرفتن اقدامات در جهت کاهش آلودگی هوای اراک صدور حکم حکومتی از سوی استاندار مرکزی لازم باشد.

داوود تاجران تصریح کرد: شهرداری اراک با قدرت اقدامات بازدارنده در جهت آلودگی هوای اراک در پیش گرفته است که احداث پل و تقاطع‌های غیر هم‌سطح با روان‌سازی ترافیک در کاهش آلودگی موثر است در حال اجراست و همچنین توسعه دوچرخه‌سواری و جایگزینی موتورهای فعلی با موتورسیلکت‌های برقی با تصویب شورای شهر در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت توسعه فضای سبز در اراک بیان کرد: طبق مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک باید هزار هکتار فضای سبز در اراک اجرایی شود که تاکنون 300 هکتار آن اجرایی شده است و با کمک منابع‌طبیعی و راه و شهرسازی توسعه 300 هکتار دیگر برای سال در دستور کار است و لازم است جهت تسریع در امور تخصیص منابع با سرعت بیشتری انجام گیرد.

تاجران افزود: جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر روز گذشته 25 دستگاه اتوبوس وارد اراک شد که به زودی وارد ناوگان می‌شود و 25 دستگاه دیگر تا پایان سال تحویل شهرداری اراک خواهد شد که آلودگی آن در حد صفر است.

شهردار اراک با اشاره به خروج خودروهای فرسوده از ناوگان بیان کرد: 35 دستگاه خودروی مستهلک و همچنین کل اتوبوس‌های فرسوده با تصویب شورای شهر جهت خروج از ناوگان به مزایده گذاشته می‌شود و برای جایگزینی آن نیازمند تسریع در تخصیص اعتبار هستیم.

74 دیگ قدیمی ایرالکو از مدار خارج ‌می‌شود

به گزارش ایسنا در این نشست مدیر کارخانه الومینیوم ایران گزارشی از اقدامات صورت گرفته جهت رفع آلودگی این شرکت عنوان کرد و ضمن عذرخواهی از تاخیر 6 ماهه در انجام تعهدات شرکت افزود: وقفه ایجاد شده در جهت رفع آلایندگی خطوط قدیم شرکت به دلیل مشکلات دیماند برق بوده است، اما با تلاش‌های صورت گرفته تا اول بهمن ماه 74 دیگ قدیمی نیمه جنوبی خط 5 شرکت ایرالکو از مدار خارج می‌شود.

عبدالرضا سیف افزود: طبق زمانبندی صورت گرفته تا اواسط خردادماه سال 97 خط 5 شرکت ایرالکو از مدار خارج خواهد شد و تجهیزات مورد نیاز این خروج تا 2 ماه آینده به صورت کامل از گمرک ترخیص می‌شود.

وی از پیشرفت 35 درصدی در احداث کارخانه آندسازی در شهرک صنعتی خیرآباد اراک نیز خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه با جدیت در حال پیگیری است.


انتهای پیام