• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-11284-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

/دوشنبه‌های صنفی/

"بره‌کشان" قالیشویی ها در راه است/دخل و خرج قالیشویان با هم نمی خواند

حال و هوای نوروز که به شهر می‌‌رسد، بازار خانه تکانی‌ها داغ می شود، مادران کمر همت می بندند و به جان گرد و خاکی می افتند که مهم نیست چه حجمی دارد و از کی پاک نشده، مهم اینست که به برکت وجود سرشار از برکت مادران، سنتی دیرپا و خوش یمن باید اجرایی شود و به هر قیمتی هم که شده می شود.

در این میان گزینه اول شستن فرش‌هاست. خانه ایرانی با فرش جان می‌گیرد و شاید برای همین است که مادران اول به سراغ شستن قالی‌ها می‌روند و با توجه به اینکه چند سالی است مادران هرچند با اکراه فراوان به شستن فرش‌هایشان در قالیشویی ها رضایت داده اند، هرچه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شویم مشغله‌ قالی‌شویان بیشتر و به اصطلاح دوران بره‌کشان قالیشویان نزدیک‌تر می‌شود و امسال که زمستان بی برف و سرما بیشتر حال و هوای بهار دارد، از اوایل بهمن هم می شد به وفور وانت‌های پر از ترنج‌های رنگارنگ را در سطح شهر دید.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، شماره تلفن قالی‌شویی‌ها اینروزها که خانه ها آپارتمانی شده اند و دست عموم مادران از شستشوی برف در حیاط خانه که کاری بسیار پرزحمت و البته پرآب‌بر بود، کوتاه شده، با سرعت و قدرت بسیار دست به دست می شود و سوالی که در بحبوهه این دست به دست شدن ها پرسیده می شود قیمت های امسال است، قیمت هایی که اتحادیه اعلام می کند و برخی قالیشویان از آن راضی نیستند .

متری 2900 تومان منصفانه نیست

یکی از فعالان صنف قالیشویی شهر اراک در این خصوص به ایسنا گفت: با وجود اینکه ماه‌های پایانی سال اوج کار قالی‌شویان است، اما قیمت‌های تعیین شده برای هر مترمربع فرش واقعی و مقرون به صرفه نیست.

ایرج جولایی بیان کرد: ارقامی که توسط اتحادیه تعیین می‌شود شاید برای قالی‌شویی‌هایی با یکی دو کارگر مناسب باشد، اما برای قالی‌شویی‌هایی که 10 تا 15 کارگر دارند به هیچ عنوان به ‌صرفه نیست ولی با توجه به شرایط اقتصادی موجود مجبور به ادامه کار هستیم.

وی با تاکید بر اینکه برای رتق و فتق امور 10 تا 15 کارگری که سر ماه باید حدود چهار میلیون تومان تنها برای بیمه آنها پرداخت شود و حقوق و عیدی پایان سال نیز باید بگیرند، کاری جز پذیرش ارقام تعیین شده توسط اتحادیه باقی نمی‌ماند، تصریح کرد: براساس رقم تعیین شده در حال حاضر هر مترمربع فرش ماشینی به قیمت 2900 تومان شست‌وشو‌ می‌شود که عادلانه نیست، از طرفی برخی قالی‌شویان که تعداد کارگر کمتری دارند، برای جلب مشتری بیشتر، با کمتر از این رقم اقدام به شست‌وشو می‌کنند درصورتی که این رقم حداقل باید به 3500 تومان افزایش می‌یافت ولی اتحادیه برای بهمن و اسفند سال گذشته رقم 2900 را تعیین کرد.

وی در خصوص دستگاه‌های شست‌وشوی فرش در اراک بیان کرد: تجهیزات موجود در قالی‌شویی‌ها در کل ایران به یک شکل است و یک کار را انجام می‌دهند، اما نوع شستن فرش که طبق نظر مشتری انجام می‌شود، متفاوت است.

جولایی افزود: مشتریان یکی از دو نوع شستشوی اعلاشوی یا آب‌شوی را برای شستن فرش‌شان انتخاب می‌کنند و البته این امر به هیچ عنوان ارتباطی با ارزش ریالی فرش ندارد، قطعا همان کاری که برای یک فرش ارزشمند و قیمتی انجام می‌شود برای دیگر فرش‌های دستباف یا ماشینی هم انجام می‌گیرد.

کیفیت شست‌وشو بسته به زمان شست‌وشو دارد

وی با اشاره به تعداد اندکی از دستگاه‌های جدید شستن فرش که وارد بازار شده است، گفت: این دستگاه‌های جدید دارای فرچه هستند، اما با توجه به اینکه دستگاه‌های فعلی ضربه‌ای است و این امر باعث می‌شود که گل و لای فرش در حین شستن کاملا خارج شود، کارایی بیشتری برای قالی‌شویان دارند.

جولایی در خصوص آسیب و پارگی فرش عنوان کرد: قطعا اگر فرش قبل از شستن ایراد، آسیب یا پارگی داشته باشد، با مشتری مذاکره می‌شود که اگر تمایل به ترمیم داشته باشد با هزینه توافقی و با نظر کارشناسی ترمیم فرش انجام ‌شود، اما اگر در حین شست‌وشو و توسط قالی‌شویی آسیبی به فرش وارد شود، قطعا هزینه ترمیم بر عهده قالی‌شویی است.

وی یکی از فاکتورهای تعیین کیفیت شست‌وشو را مربوط به مدت زمان شستن دانست و گفت: گاهی برخی از قالی‌شویی‌ها زمان کوتاهی را صرف شستن فرش می‌کنند که این امر قطعا جلا و شفافیت لازم را به همراه ندارد، اما هر چه این زمان افزایش یابد قطعا شفافیت فرش بیشتر شده و به تبع آن رضایتمندی مشتری افزایش می‌یابد.

جولایی با بیان اینکه اوج کار قالی‌شویی ها بهمن و اسفند است، افزود: عموما از شهریور تا دی خلوت‌ترین زمان‌ها برای کار قالی‌شویی است و این زمان طولانی خود یکی از عواملی است که نشان می دهد باید رقم مناسب و منصفانه برای شستن فرش و قالی در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا، قطعا قیمت شستن فرش برای قالی‌شویی‌ها و کیفیت شستن فرش برای مشتریان مهم‌تر از هرچیزی است و در خصوص هر دو باید منصفانه اقدام شود.

فعالیت 17 قالیشویی مجاز در اراک

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستبافت و ماشینی اراک در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اتحادیه تلاش دارد که همسان‌سازی در امر قیمت شست‌وشوی فرش حداقل در مقایسه با استان‌های همجوار مانند قم و همدان انجام دهد که بر این اساس پیشنهادات لازم جهت افزایش قیمت شست و شوی فرش به معاونت بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ارائه شده است.

علی مهاجرانی بیان کرد: قالی نوعی سرمایه به شمار می‌رود و باید با شست‌وشوی مناسب از آسیب یا پارگی آن جلوگیری شود، اگر در حین شستن آسیبی به فرش وارد شود قالی‌شویی باید آنرا ترمیم کند، اما اگر آسیب قبل از شستن وجود داشته باشد و در حین شو پارگی رخ دهد باید رضایت طرفین جلب شود.

وی با بیان اینکه در اراک تنها 17 قالی‌شویی مجوز دارند و تعدادی نیز بدون مجوز اقدام به قالی‌شویی می‌کنند که در این نوع قالی‌شویی‌ها آسیب وارده به قالی از سوی اتحادیه قابل دفاع نیست، گفت: کلیه قالی‌شویی‌های دارای مجوز شهر اتوماتیک هستند، اما عملکرد قالی‌شویی‌های فاقد مجوز کیفیت لازم را ندارد و اتحادیه نیز توان مقابله با آنها را ندارد چراکه در محیط هایی همچون گاوداری و مرغداری اقدام به شستن فرش می‌کنند، بر این اساس شهروندان باید فرش‌های خود را به قالی‌شویی های معتبر بسپارند و تنها با تماس با اتحادیه می‌توانند از مجوزدار بودن یک قالی‌شویی اطمینان حاصل کنند.

افزایش 20 درصدی قیمت شست‌وشوی فرش در اراک

مهاجرانی با تاکید بر اینکه نظارت‌های لازم بر عملکرد قالی‌شویان توسط بازرسان اعمال می‌شود تا تخلفی صورت نگیرد، گفت: تلاش اتحادیه بر این است که کیفیت مناسب خدمت به شهروندان ارائه شود و یکی از فاکتورهای این ارائه کیفیت مناسب تعیین رقم قابل قبول برای شستن هر مترمربع فرش توسط قالی‌شویان است.

وی رقم تعیین شده برای سال گذشته را که در آستانه نوروز تعیین شد چنین عنوان کرد: براساس پیشنهاد اتحادیه و نظر معاونت بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت سال گذشته شست‌وشوی هر مترمربع فرش دستبافت با مواد ایرانی چهار هزار تومان و با مواد خارجی چهارهزار و 300 تومان بوده است، شست‌وشوی هر متربع مربع فرش ماشینی با مواد ایرانی 2 هزار و 900 تومان و با مواد خارجی سه هزار و 200 تومان، پرداخت هر مترمربع فرش دستبافت 2 هزار تومان و شفاف‌شویی نیز متری هفت هزار و 500 تومان بوده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستبافت و ماشینی اراک با اشاره به اینکه در سال جاری نیز افزایش حدود 20 درصدی در این بخش در نظر گرفته شده است، بیان کرد: با تایید معاونت بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی شست‌وشوی هر مترمربع فرش دستبافت با مواد ایرانی پنج هزار تومان و با مواد خارجی 6 هزار تومان، شست‌وشوی هر متربع مربع فرش ماشینی با مواد ایرانی سه هزار و 500 تومان و با مواد خارجی چهار هزار تومان، پرداخت هر مترمربع فرش دستبافت 2 هزار و 500 تومان و قیمت هر متر مربع شفاف‌شویی نیز 9 هزار تومان تعیین شده است.

اعمال افزایش قیمت از 30 بهمن‌ماه

وی با تاکید بر اینکه قالی‌شویان از 30 بهمن ماه ملزم به اعمال رقم های جدید و افزایش قیمت هستند، گفت: برای شست‌وشوی موکت و رفو و ترمیم فرش رقم از سوی طرفین به صورت توافقی مشخص می‌شود، اما اگر بیشتر از ارقام معمول و معقول باشد قطعا با شکایت مشتریان اتحادیه رسیدگی و برخورد خواهد کرد.

مهاجرانی اضافه کرد: قیمت جدید شست‌وشوی فرش با احتساب حمل و نقل فرش در نظر گرفته شده است، البته در فاکتورهای کمتر از 80 هزار تومان مشتری باید 15 هزار تومان هزینه حمل و نقل را پرداخت کند، همچنین ارائه خدمات جنبی نیز با توافق طرفین است و درصورتی که قالی‌شویی بدون هماهنگی با مشتری اقدام به ارائه خدمات جنبی داشته باشد مشتری مجاز به عدم پرداخت وجه خدمات است.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستبافت و ماشینی اراک تاکید کرد: حتما پس از تحویل فرش به قالی‌شویی باید رسید حاوی ابعاد و قیمت فرش به مشتری تحویل شود و پس از شست‌وشو و بازگشت فرش فاکتور صادر شود.

به گزارش ایسنا، با وجود آنکه اسفندماه سال گذشته برخی از قالی‌شویی‌ها هر متربع فرش ماشینی را با رقم 3500 تومان شستند، به نظر می‌رسد که ممکن است رقم 3500 تومانی اعلام شده برای سال جاری نیز در شلوغی اسفندماه به صورت خودجوش از سوی برخی قالی‌شویان افزایش یابد که جلوگیری از این امر مستلزم نظارت‌های دقیق اتحادیه و البته اطلاع‌رسانی گسترده در بین شهروندان در خصوص ارقام جدید است تا امکان افزایش قیمت توسط قالی‌شویان وجود نداشته باشد.

البته احتمال می‌رود که قالی‌شویان فاقد مجوز خودسرانه اقدام به افزایش قیمت به میزان بیشتر از رقم تعیین شده توسط اتحادیه کنند که برای متضرر نشدن در این مورد نیز آنچه ضروری است انتخاب درست واحدهای صنف قالیشویی از سوی شهروندان و اطلاع از لیست قیمت‌ها و لیست قالی‌شویی‌های مجاز سطح شهر و البته اقدام دستگاه ای ذیربط برای شناسایی واحدهای غیرمجاز و جمع آوری آنهاست، که در این راستا شهروندان و همچنین اتحادیه باید اهتمام ویژه‌ای را جهت دقت نظر در گرفتن خدمات و خدمت رسانی بکار ببندند.

 


انتهای پیام