• یکشنبه ۲۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1887-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

در گفتگو با رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی انجام شد:

در 40 سالگی انقلاب، مروری بر 37 سال سدشکنی انقلابی

انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیاری دارد، موالیدی ارزشمند که هر یک یا در زمان ایجاد خود ماموریت هایی را به انجام رساندند و با پایان ماموریت به کار خود پایان دادند یا همچنان به کار مشغولند و علاوه بر ماموریت های اصلی که در زمان تولد بر عهده شان نهاده شده ماموریت های جدیدی را به فراخور نیاز برای خود تعریف کردند تا باری را از دوش نظام بردارند و به مقصد برسانند و جهاد دانشگاهی یکی از آنهاست.

 به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدجعفر نظامدوست رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی به همین بهانه در گفتگویی با ایسنا، به معرفی اجمالی جهاد دانشگاهی و تبیین برخی دستاوردها و جایگاه این نهاد انقلابی پرداخت.

وی با بیان اینکه در ایام دهه فجر مروری بر نهادهای انقلاب امری موثر در شناخت آنهاست افزود: در واقع می توان گفت که مروری بر چگونگی ایجاد نهاد جهاد دانشگاهی در این روزها می تواند مروری بر تجربیات انقلاب در این حوزه باشد.

نظامدوست افزود: به دنبال وقوع انقلاب فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ستاد انقلاب فرهنگی به فرمان امام راحل در سال 1359 تشکیل شد. این ستاد در همان ماه های اول در مرداد 59 تصمیم گرفت نهاد جهاد دانشگاهی را تاسیس کند و بر همین اساس جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد برخاسته از انقلاب فرهنگی به منظور تحقق اهداف انقلاب فرهنگی در 16 مرداد 59 پا به عرصه وجود گذاشت.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد عمومی غیر دولتی است که زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می کند، گفت: این نهاد هویت مستقلی دارد و به صورت هیات امنایی اداره می شود . براساس وظایفی که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای جهاد دانشگاهی تعریف کرده بود مقرر شد که این نهاد به عنوان پل ارتباطی دانشگاه، جامعه، صنعت و خدمات فعالیت کند و در همین راستا 4 حوزه فعالیت تحقیقات و پژوهش، فرهنگی و رسانه، آموزش و توانمندسازی دانش آموختگان دانشگاه‌ها جهت توسعه کارآفرینی برای این نهاد تعریف شد .

37 سال سدشکنی و ابتکار

نظامدوست از قدم های مثبتی که جهاد دانشگاهی طی 37 فعالیت سدشکنانه خود توانسته در این چهار حوزه بردارد سخن گفت و افزود: در حوزه پژوهش و تحقیقات توسعه ای و کاربردی فعالیت های مهمی توسط این نهاد به انجام رسیده و جهاد دانشگاهی با برخورداری از سه پژوهشگاه، 17 پژوهشکده، 4 پارک علم و فناوری و 20 مرکز رشد و ده ها مرکز علمی پژوهشی و خدمات تخصصی توانسته در حوزه های فنی مهندسی، علوم پایه، پزشکی، علوم انسانی و کشاورزی قدم های بلند و مثبتی را در راستای رفع نیازهای کشور بردارد .

وی افزود: جهاد دانشگاهی در زمان جنگ توانست نقاط کور تحقیقات و نیازهای تحقیقاتی دفاع مقدس را شناسایی و باز کند و در حوزه دفاع و صنایع دفاعی قدم های بلند و مثبتی بردارد . د ر حوزه سیستم های الکتریکی، صنایع ریلی، سلول درمانی، باروری و ناباروری، صنایع نفت و گاز، بیماری های سرطان پستان، آسیب های اجتماعی و نظرسنجی و ... نیز دستاوردهای بسیاری توسط این نهاد کسب شده و توانایی انجام تحقیقات کاربردی بیشتر و متنوع تری در این حوزه ها همچنان در این نهاد وجود دارد .

جهاد دانشگاهی را نهادی دارای هویت فرهنگی می دانیم

نظامدوست در ادامه با تاکید بر توجه ویژه جهاد دانشگاهی به حوزه فرهنگ و باور این نهاد به اهمیت آن، گفت: ما بر حوزه فرهنگی تاکید داریم چراکه جهاد دانشگاهی را نهادی دارای هویت فرهنگی می دانیم و این هویت را در کاملترین و رساترین بیان می توانیم در فرموده رهبری جویا باشیم که "جهاددانشگاهی در اساس یک دستگاه معنوی، فرهنگی و اخلاقی است" و واقعا هم این نهاد از ابتدا اصل کار خود را بر فعالیت های فرهنگی گذاشته است.

وی با بیان اینکه این نهاد در حوزه فرهنگی اقدامات بسیاری را به انجام رسانده است که از جمله آنها ایجاد سازمان انتشارات است افزود: این سازمان در طول دوران حیات خود صدها کتاب دانشگاهی و غیر دانشگاهی را به چاپ رسانده و به جامعه عرضه کرده است.

نظامدوست سازمان دانشجویان ایران را از دیگر حوزه های فعال معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی عنوان کرد و با بیان اینکه این سازمان طی سال های اخیر در راستای برگزاری کرسی های آزاداندیشی که از تاکیدات مقام معظم رهبری است، مسابقات مناظره دانشجویی را برنامه ریزی و اجرا کرده است، گفت: این مسابقات به عنوان یکی از ابتکارات جهاد دانشگاهی در فضای دانشگاهی کشور بسیار مورد اقبال دانشجویان قرار گرفت. این مسابقات ملی از سطح دانشگاه ها آغاز می شود و به مسابقات سراسری ختم می شود.

وی از سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور به عنوان تنها سازمان فعال در این زمینه در کشور نام برد و افزود: یکی از اقدامات نوآورانه این نهاد در حوزه فرهنگی راه اندازی خبرگزاری ایکنا به عنوان یک خبرگزاری تخصصی در حوزه قرآن کریم است.   

نظامدوست با بیان اینکه برگزاری جشنواره ها و مراسم مختلف به مناسبت های مختلف از فعالیت های فرهنگی جهاد دانشگاهی است، راه اندازی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران را یک کار تخصصی و نو توسط جهاد دانشگاهی عنوان کرد و گفت: یکی از شاخص ترین اقدامات انجام شده توسط این مرکز  نظرسنجی های انجام شده در خصوص انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بود که نتایج حاصل از آن در سراسر کشور نزدیک به واقعیت بود .

ایسنا ابتکار موثر جهاددانشگاهی است

وی با اشاره به راه اندازی خبرگزاری ایسنا به عنوان اولین خبرگزاری غیر دولتی ایران توسط جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: ایسنا یکی از خبرگزاری‌های موثر در کشور و مناطق مختلف خبری است که راه اندازی آن یکی از ابتکارات موفق جهاد دانشگاهی در سطح کشور بود و پس از آن خبرگزاری های متعددی با الگوبرداری از ایسنا در کشور راه اندازی شد.

نظامدوست در ادامه به اقدامات این نهاد در حوزه آموزش اشاره کرد و افزود: جهاد دانشگاهی با 37 سال فعالیت و تجارت علمی و عملی و برخورداری از شبکه آموزشی وسیع در کل کشور در حال حاضر دارای 142 مرکز آموزش کوتاه مدت است که توانسته اند فعالیت های موثری را در راستای آموزش های تخصصی مورد نیاز جامعه انجام دهند . آموزش ها در بخش آموزش های تخصصی مقطع دار و در زمینه آموزش های عالی در مقاطع کاردانی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود و نزدیک به 80 هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی جهاد دانشگاهی تحصیل می کنند.

وی با تاکید براینکه این نهاد پیگیر ارائه آموزش های تخصصی مورد نیاز جامعه و سازمان های مختلف است، افزود: برخی دوره های تخصصی جهاد دانشگاهی در راستای مهارت افزایی و آموزش فارغ التحصیلان دانشگاه هاست که این قشر را برای حضور در مراکز کار و توسعه کارآفرینی اموزش می دهد.

نظامدوست با بیان اینکه جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در ۲۰ آبان ۵۹ تاسیس شد، به فعالیت واحد استان مرکزی در حوزه های مختلف اشاره کرد و افزود: از جمله این اقدامات تاسیس مرکز تحقیقاتی درمانی باروری و ناباروری است که به رفع یکی از نیازهای مهم استان و استان های همجوار کمک شایانی کرده است.

وی افتتاح فاز یک و دو مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، فعالیت سه گروه پژوهشی اقتصاد توسعه، توسعه اجتماعی و توسعه کالبد شهری و ایجاد زمینه های لازم برای تاسیس پژوهشکده توسعه پایدار را از دیگر اقدامات این نهاد عنوان کرد و افزود: مراکز علمی کاربردی این نهاد در شهرستان های اراک، ساوه و نیمور فعال هستند و مرکز افکارسنجی این نهاد فعالیت‌های بارز و موثری را در سال های اخیر به انجام رسانده است . راه اندازی مرکز رشد واحدهای فناور محلات و نیم‌ور نیز از اقدامات جدید جهاد دانشگاهی استان در سال های اخیر است.

نمره 18 برای جهاددانشگاهی/اعتماد رهبری سرمایه این نهاد انقلابی است

نظامدوست در خصوص نمره ای که جهاد دانشگاهی می تواند در عمر 37 ساله خود از فعالیت های متنوعی که به انجام رسانده کسب کند، گفت: رصد اقدامات و فعالیت های این نهاد در عمر 37 ساله اش نشانگر تنگناهایی است که در راستای اجرایی کردن ایده های نو و ابتکارات خود با آنها روبرو بوده است.

وی با بیان اینکه این نهاد همواره در حوزه های مختلف با تکیه بر سرمایه های خود که نیروهای انقلابی و متخصص هستند و با بهره گیری از حداقل ها و با نیت کمک به جامعه و انقلاب فعالیت کرده است افزود: بسیاری از اقدامات جهاد دانشگاهی در زمان خود برای کشور ناشناخته بوده و حتی گاه از نگاه مسئولان غیرضروری می نمود، در این شرایط آگاه ساختن مسئولان به ضرورت سرمایه گذاری در چنین عرصه هایی در راستای کسب مجوز ورود به این فعالیت ها انرژی زیادی از جهاد دانشگاهی گرفت. این نهاد برای شروع اقداماتی همچون سلول درمانی و درمان ناباروری با مشکلات بسیاری مواجه بود و موانع بسیاری را پشت سر گذاشت، این مشکلات در استان ها نیز گریبانگیر جهاد دانشگاهی بود، در واقع مقاومت جامعه و بویژه مسئولان در مقابل ابتکارات و ورود به عرصه های ناشناخته در دوره های مختلف، زحمات بسیاری را به جهادگران در مسیر اجرای ایده هایشان تحمیل کرده است.

نظامدوست با تاکید بر اینکه تمامی اقدامات جهاد دانشگاهی در حوزه های فنی مهندسی، پزشکی و علوم انسانی اقداماتی جدید و ابتکاری است افزود: مقام معظم رهبری در حوزه علوم انسانی ماموریت هایی را به جهاد دانشگاهی واگذار کرده اند که نشانگر اعتماد ایشان به توانمندی های این نهاد انقلابی است.

وی به پشتیبانی مقام معظم رهبری از جهاد دانشگاهی برای ورود به عرصه های جدیدی همچون راه اندازی رویان اشاره و آنرا از نشانه های دیگر این اعتماد عنوان کرد و گفت: اشراف ایشان به ضرورت ایجاد چنین مراکز علمی و باوری که ایشان به جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی که از توانایی ورود به چنین عرصه ای برخوردار است، داشته و دارند زمینه ساز حمایت ایشان از جهادگران برای انجام چنین اقداماتی بوده و هست.

نظامدوست جهاد دانشگاهی را در عرصه فرهنگی نهادی سدشکن دانست که در زمانی که بسیاری از اقدامات فرهنگی در سال های اولیه پیروزی انقلاب تعریف شده نبوده و با موانعی همراه بود، نسبت به اجرای آنها اقدام کرد. اقدامات این نهاد در حوزه هایی همچون تئاتر بعدها به وزارت ارشاد وارد شد، حتی برخی مدیران جهاد دانشگاهی با ورود به ارشاد برخی بخش های فرهنگی و هنری را راه اندازی کردند.

وی اجرای ایده های نو توسط جهاد دانشگاهی در دانشگاه ها را مورد تاکید قرار داد و افزود: در زمانی که اقدامات فرهنگی در دانشگاه ها به تکرار کشیده شده بود و از جذابیت های لازم برای دانشجویان برخوردار نبود، این نهاد نسبت به برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی در راستای اجرای طرح کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها اقدام کرد تا باز هم زمینه ساز ابداعی دیگر در دانشگاه و واردکننده هوای تازه به دانشگاه ها باشد که این اقدام با استقبال قابل توجه دانشجویان روبرو شد.

نظامدوست با اشاره به اقدامات ابتکاری این نهاد در حوزه توانمندسازی فارغ التحصیلان دانشگاه برای حضور در بازار کار و کارآفرینی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در راستای رفع بسیاری از نیازهای روز جامعه گام های بزرگی برداشته و نمونه مهم و حیاتی آن خدمات بسیار مهم و قابل توجهی است که این نهاد در دوران دفاع مقدس در حوزه صنایع دفاعی به کشور عرضه کرد.

وی افزود: با توجه به تمامی آنچه به عنوان خدمات جهاد دانشگاهی آنهم با گذر از سختی های فراوان و تنگناها و موانع بسیار و با بهره گیری از امکانات و تجهیزات اندک و تکیه بر ظرفیت های سرشار علمی، فرهنگی، پژوهشی و آموزشی این نهاد به انجام رسیده است، می توان به این نهاد انقلابی نمره ای بالاتر از 18 داد.

بهره برداری تنها 50 درصدی از توانمندی های جهاد دانشگاهی

نظامدوست با بیان اینکه در مقابل، از اینهمه توانمندی و ظرفیت این نهاد آنچنان که باید بهره برداری نشده است و آنچه جهاد دانشگاهی به انجام رسانده حاصل گذر از موانع فراوانی است که در مقابل این نهاد قرار داشته است، می توان اینگونه نتیجه گرفت که از این ظرفیت سرشار آنچنان که باید بهره برده نشده و به بیانی دیگر، متولیان امر در حوزه بهره برداری از جهاد دانشگاهی تنها به میزان 50 درصد موفق عمل کرده اند.

وی در ادامه راز ماندگاری جهاد دانشگاهی را خلاقیت و نوآوری این نهاد دانست و با بیان اینکه این نهاد همواره و در عرصه ها و شرایط مختلف کشور حرفی برای گفتن و برنامه های نو و ابتکاری برای اجرا داشته است، افزود: نوآوری های جهاد دانشگاهی در تاریخ انقلاب ثبت شده و اقدامات مشابهی که توسط دیگر سازمان ها و نهادها با الگوبرداری از اقدامات این نهاد به انجام رسیده نمی تواند جایگاه جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد خلاق و مبدع را به خطر بیندازد .

از کپی برداری اقدامات فرهنگی در جامعه ما گریزی نیست

نظامدوست با بیان اینکه از کپی برداری اقدامات فرهنگی در جامعه ما گریزی نیست اظهار کرد: در حال حاضر این امکان در جامعه ما وجود ندارد که بتوانیم فعالیت های فرهنگی ابداعی خودمان را به صورت انحصاری دنبال کنیم که از جمله این فعالیت ها راه اندازی خبرگزاری ایسنا به عنوان اولین خبرگزاری عمومی غیردولتی کشور یا ایکنا به عنوان اولین خبرگزاری تخصصی بین المللی قرآن است و در واقع کپی برداری از این ابداعات در جامعه گریزناپذیر است.  

وی با تاکید بر لزوم افزایش شناخت اقشار مختلف جامعه از فعالیت ها و اقدامات و خدمات جهاد دانشگاهی اظهار کرد: معرفی این نهاد به اقشار مختلف جامعه در دستور کار مدیران این نهاد در سطح کشور و استان ها قرار دارد تا همگان بتوانند از توانمندی های این نهاد برخوردار شوند، در واقع جهاد دانشگاهی فعالیت ها را به سمتی می برد که به عموم مردم خدمات ارائه بدهد، البته تعامل این نهاد با سازمان ها نسبت به گذشته بیشتر شده و در حال حاضر این شناخت تقریبا در تمامی سازمان ها وجود دارد.

نظامدوست در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه توانمندی های جهاد دانشگاهی باید توسط مسئولان رصد شده و براساس آن ماموریت هایی برای این نهاد انقلابی تعریف شود افزود: اگر دولت یا مجلس یا هر دوی اینها بتوانند وظایف مشخص تر و قانونمندتری را که دارای ردیف های بودجه مشخص باشد برای کلیت این نهاد تعریف کنند، جهاد دانشگاهی می تواند در راستای امور مشخص و تخصصی مورد نیاز کشور تلاش کرده و گام های بیشتری بردارد.

وی به ماموریت هایی که در حوزه برنامه ششم توسعه کشور در بخش های صنایع ریلی و آب شیرین کن ها به جهاد دانشگاهی واگذار شده است اشاره کرد و افزود: جهاد دانشگاهی در این دو زمینه دارای تجربیات بسیاری است و می تواند اقدامات قابل توجهی را برای کمک به رفع مشکلات در این زمینه به انجام برساند، البته اگر در کلیت دولت و مجلس بتوانند ماموریت های گسترده تری را برای جهاد دانشگاهی مشخص کنند گام های بزرگ تری را می توان توسط این نهاد در مسیر رشد و توسعه کشور برداشت .

آمادگی جهاد دانشگاهی برای کمک به کاهش آسیب های اجتماعی

نظامدوست به توانمندی های پژوهشی جهاد دانشگاهی در عرصه های مختلف اشاره کرد و افزود: ما در تمامی زمینه ها جهت کمک به رفع مشکلات فرهنگی اجتماعی اعلام آمادگی کرده ایم. کاهش آسیب های اجتماعی در حال حاضر به دغدغه مسئولان تبدیل شده و کاهش 5 آسیب از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته و اقدامات در این حوزه توسط ایشان رصد و پیگیری می شود.

وی به همکاری های پژوهشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی در حوزه اجتماعی با دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی و ستاد مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و افزود: جهاد دانشگاهی استان مرکزی از آمادگی لازم جهت انجام فعالیت های پژوهشی در راستای کمک به کاهش آسیب های اجتماعی در سطوح استان، منطقه و کشور برخوردار است بویژه اینکه این نهاد به عنوان یک نهاد فرهنگی در حوزه فرهنگ نیز می تواند مثمر ثمر واقع شود.

کار فرهنگی هم باید مبنای پژوهشی داشته باشد

نظامدوست در خصوص توجه ویژه این نهاد به امر پژوهش و نگرانی که در خصوص کمرنگ شدن دیگر حوزه ها از جمله حوزه فرهنگ در نگاه این نهاد وجود دارد گفت: جهاد دانشگاهی هیچگاه دست از کار فرهنگی برنداشته است. دلیل توجه ویژه این نهاد به امر پژوهش ورود دیرهنگام جهاد دانشگاهی استان به این عرصه و لزوم جبران مافات در این بخش است، از سویی کار پژوهشی این نهاد از پیشینه و زمینه فرهنگی برخوردار است و اگر بخواهیم کار ریشه ای و مبنایی انجام دهیم کار فرهنگی را نیز باید با مبنای پژوهشی به انجام برسانیم .

وی با بیان اینکه اقدامات فرهنگی جهاد دانشگاهی براساس دغدغه این نهاد در حوزه فرهنگی و بدون چشمداشت و توجه به محدودیت های منابع مالی انجام شده و می شود افزود: میزان توجه متولیان حوزه فرهنگی به این توانمندی و دغدغه مندی جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی باید مشخص شود، در این حوزه میزان توجه متولیان این بخش به جلب مشارکت جهاد دانشگاهی و رویکرد آنها در این حوزه باید ارزیابی و نحوه و میزان حمایت آنها از این نهاد در این عرصه مشخص شود.

نظامدوست بر لزوم ارزیابی میزان بهره برداری متولیان فرهنگی از زیرساخت ها و بخش های مختلف فرهنگی جهاد دانشگاهی اعم از موثرترین خبرگزاری‌های کشور که در زیرمجموعه این نهاد مشغول به فعالیت هستند، معتبرترین مرکز افکارسنجی کشور، معتبرترین سازمان انتشارات کشور و سازمان های فعال اثرگذاری همچون سازمان دانشجویان و سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان تاکید کرد و افزود: رویکرد مسئولان فرهنگی کشور در حوزه جلب مشارکت جهاد دانشگاهی جهت کمک به بهبود شاخص های فرهنگی و اجتماعی نیز باید مشخص شود.

جهاد دانشگاهی نهاد پیشرو در تولید ثروت از علم

وی در خصوص عملکرد جهاد دانشگاهی در حوزه تولید ثروت از علم گفت: بررسی عملکرد این نهاد در حوزه های متنوع نشان می دهد که جهاد دانشگاهی در مقایسه با دیگر مراکز علمی که به مبحث تولید ثروت از علم وارد شده اند موفق تر عمل کرده است و این مهم در عملکرد این نهاد در حوزه های صنایع الکترونیکی، سلول درمانی، دکل نفتی، باروری و فرستنده‌ها و ... قابل مشاهده است.

رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اشاره به راه اندازی سازمان تجاری سازی فناوری در این نهاد، گفت: تجاری سازی فناوری مقوله ای بسیار مهم در مسیر کارآفرینی و ایجاد اشتغال و ثروت است که جهاد دانشگاهی هوشمندانه به آن ورود پیدا کرده است تا در نهایت آنچه مد نظر اقتصاد مقاومتی است محقق شده و به بار بنشیند.      

 


انتهای پیام