• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2287-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

رئيس پارك:

گردش مالي شركت هاي مستقر در پارك علم و فناوري استان مركزي به ٦٠٠ ميليارد تومان رسید

رئيس پارك علم و فناوري استان مركزي گفت: گردش مالي شركت هاي مستقر در پارك در سال گذشته ١٢٣ ميليارد تومان بوده که اين رقم در سال جاري به ٦٠٠ ميليارد تومان افزايش يافته است.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، دكتر محمد رفيعي در آيين افتتاح و آغاز بهره برداري از فاز اول پروژه هاي جامع پارك علم و فناوري استان مركزي که با حضور معاون پژوهشي و فناوري وزير علوم برگزار شد، اظهار كرد: استان مركزي بواسطه حضور ٩٠ هزار دانشجو، سه هزار عضو رسمي هيئت علمي و ٦ هزار استاد حق التدريس يك استان دانشگاهي به شمار مي رود.

وي تصريح كرد: ٤٣ درصد از دانشجويان استان در دانشگاه آزاد اسلامي، ٢٤ درصد در دانشگاه دولتي، ١٨ درصد دانشگاه پيام نور، ١٠ درصد علمي كاربردي و ٥ درصد غيرانتفاعي در حال تحصيل هستند كه ٤٦ درصد از دانشجويان در رشته علوم انساني تحصيل مي كنند.

رفيعي با بيان اينكه پارك علم و فناوري استان مركزي خود را در امر حركت و ايجاد اكوسيستم نوآوري و پيوند بين صنعت و دانشگاه متولي مي داند افزود: پارك در تلاش است كه در بحث دانشگاه نسل سوم به عنوان متولي اصلي مطرح باشد تا نقش هاي كليدي براي دانشگاه تعريف كند.

وي با اشاره به اينكه شركت هاي مستقر پارك علم و فناوري استان مركزي در حوزه صنايع شيميايي و ساخت و توليد ماشين آلات صنعتي و صنايع ريلي فعاليت دارند، گفت: بيش از ٨٠ درصد خدمات صنايع ريلي توسط تعدادي از شركت هاي مستقر در پارك راهبري مي شون د و اين خدمات ٢ هزار و ٢٠٠ شغل مستقيم به همراه داشته است.

رئيس پارك علم و فناوري استان مركزي بخشي از فعاليت هاي شركت هاي مستقر در پارك را در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات جهت افزايش سرمايه گذاري در اين مفاهيم دانست كه فعاليت دفتر تسهيلگري فاوا در اين راستا انجام شده است و افزود: فعاليت اولين مركز رشد تخصصي ICT در استان در دستور كار قرار دارد.

وي با اشاره به فعاليت هاي شركت ها در حوزه آلومينيوم، بايوتكنولوژي و نانو اظهار كرد: پراكندگي بالاي فعاليت شركت ها در پارك علم و فناوري استان مركزي به دليل دانشگاهي بودن و رشته هاي مختلف تحصيلي است.

رفيعي تصريح كرد: پارك علم و فناوري استان مركزي در حال حاضر داراي يك مركز رشد است كه ايجاد مركز رشد نوآوري و مركز رشد تسهيلگري توانمندي در امور فناوري اطلاعات نيز در حال پيگيري است.

وي با بيان اينكه پذيرش شركت ها در پارك در سال ٩٦ افزايش يافته است، گفت: ٧1 شركت دانش بنيان در استان مركزي فعال است كه از اين تعداد 45 شركت در پارك استقرار دارند و با افتتاح اين سايت امروز رسما ١٦٥ شركت در اين مجموعه آغاز به كار مي كنند.

رفيعي گردش مالي شركت هاي مستقر در پارك در سال ٩٥ را ١٢٣ ميليارد تومان عنوان كرد كه اين رقم در سال جاري به ٦٠٠ ميليارد تومان افزايش يافت، تصريح كرد: صادرات اين شركت ها در سال ٩٥ بالغ بر ٤٣٧ هزار دلار بوده است كه امسال به يك ميليون و ٢٥٨ هزار دلار رشد يافت.

وي اظهار كرد: طبق بيش بيني ها تا سال ١٣٩٩ تعداد شركت هاي دانش بنيان كشور بايد به ٦٠ هزار شركت افزايش يابد ولی در حال حاضر امروز سه هزار و ٣٦١ شركت فعاليت دارند كه هزار و ٦٥ شركت زيرمجموعه وزارت علوم است.

رئيس بارك علم و فناوري استان مركزي توسعه ديپلماسي علمي با توجه به پتانسيل هاي استان و شركت ها و توسعه ارتباطات بين المللي با مفاهيم ارزآوري و ثروت آفريني، ايجاد مركز رشد علوم انساني، ايجاد مركز نوآوري و راه اندازي مراكز رشد در شهرستان ها و توسعه مركز رشد جامع واحدهاي فناور و تجهيز و توسعه سايت را از برنامه هاي در دستوركار پارك براي آينده عنوان كرد.


انتهای پیام