• دوشنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-14284-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

آژیر قرمز بحران مالی در شهرداری ساوه بصدا درآمد

شهردار ساوه گفت: کسری بودجه در شهرداری جدی است و آژیر قرمز بحران مالی بصدا در آمده است.

سید مهدی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، از کسری بودجه 30 میلیارد تومانی شهرداری خبر داد و گفت: طی سه ماه گذشته با ارائه  گزارش  ها و تشریح وضعیت  موجود در خصوص پیامدها و آسیب‌های جدی ساختار درآمدی شهرداری با اجرای  قانون برنامه ششم توسعه (تجمیع مالیات بر ارزش افزوده) و کاهش بیش از 90 میلیارد تومانی بودجه شهرداری در سال 96 همواره عمق فاجعه را اعلام کرده‌ایم.

وی ادامه داد: با وجود تحمل این شرایط سخت در ماههای پایانی سال امیدوار به دریافت مبالغ بیشتری از محل ارزش افزوده نسبت به دیگر ماههای گذشته سالجاری بودیم اما متاسفانه در هفته گذشته عوارض دی ماه سال 96 تنها به مبلغ دو میلیارد و 600 میلیون تومان به حساب شهرداری واریز شد.

حسینی تصریح کرد: این در حالی است که میزان دریافتی شهرداری ساوه در دی ماه گذشته بیش از 11 و نیم میلیارد تومان بوده است که بر این اساس عملا شهرداری با یک بحران در پرداخت مطالبات پایان سال کارگران، کارکنان و پیمانکاران و سایر امورات جاری شهرداری مواجه خواهد شد.

وی اظهار کرد: با چنین شرایطی  با چالش اساسی در مدیریت و پرداخت مطالبات فوق که بیش از 30 میلیارد تومان است مواجه هستیم و این در شرایطی است که نزدیک به فرا رسیدن سال نو و ایام نوروز هستیم و شهر می‌بایست آماده پذیرش مسافران و میهمانان نوروزی باشد و چهره شهر را برای شهروندان با نشاط و پرطراوت کنیم.

شهردار ساوه گفت: متاسفانه با این بحران ما با کسری 30 میلیارد تومانی مواجه شدیم و تنها راه خروج از این وضعیت سخت و دشوار هماهنگی و حمایت همه جانبه مجموعه مدیریت شهرستان و استان به ویژه فرماندار، نماینده، اعضای شورای اسلامی شهر و استاندار برای نجات شهرداری از پرتگاه مالی است.

وی گفت: همچنین از شهروندانی که توان پرداخت بدهی خود به شهرداری را دارند تقاضا داریم تا در این شرایط نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کرده و شهرداری را یاری کنند.

حسینی گفت: طی سه ماه گذشته با تمام توان در کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی تلاش کردیم بطوری که در این مدت توانستیم حدود 6 میلیارد تومان نسبت به مدت مشابه سال قبل هزینه‌ها را کاهش دهیم اما از این بیشتر امکان‌پذیر نیست چون میزان تاب آوری مجموعه در حوزه پرسنل و نیروی انسانی بیش از این نیست.

وی با بیان اینکه هم اکنون نجات شهرداری از پرتگاه مالی نیازمند تزریق منابع به مجموعه است، افزود: به هر حال آنچه واقعیت است در اجرای قانون ششم توسعه بیش از 70 درصد درآمد شهرداری از محل ارزش افزوده کاهش یافت که جبران آن صرفا توسط خود شهرداری در این مدت کوتاه امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: اجرای یکباره این قانون و قطع درآمد شهرداری ساوه حتی فرصت منابع جایگزین را به شهرداری نداده است. لذا امروز نیازمند حمایت حداکثری از محل منابع قانونی پیش بینی شده و سایر ظرفیت‌های موجود مانند شهر صنعتی کاوه، وزارت کشور و سایر موارد هستیم.


انتهای پیام