• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2687-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

برومند عنوان کرد:

ضرورت عضویت در پایگاه‌های اطلاعاتی جهان
بودجه ۱۲۰ میلیاردی برای خرید دانشگاه ها از پایگاه‌های اطلاعاتی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، گفت: کارآمدی پژوهش سبب ارتقا جایگاه پژوهشگران در میان مردم می‌شود، این امر سبب درآمدزایی نیز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مسعود برومند در نشست با هیات رئیسه دانشگاه اراک، اظهار کرد: در اراک انسجام مطلوبی در میان مدیران آموزش عالی وجود دارد، همچنین حضور مسئولان تراز اول در مراسم افتتاح پارک علم و فناوری اراک، حاکی از اهمیت و ارزش توسعه استان است، چنین فضایی برایند مثبتی را ایجاد می‌کند، هرچند مشکلاتی در این راستا وجود دارد که باید برای آنها نیز چاره‌اندیشی کرد.

وی افزود: برخی سیاست‌ها و خط مشی‌های دانشگاه بلند‌مدت نیست و مدام تغییر می‌کند، همین امر نارضایتی بین اساتید و مسئولان ایجاد می‌کند که من نیز این امر را می‌پذیرم، برخی آئین‌نامه‌ها همچنان بر مبنای سیاست‌های نسل دوم دانشگاه‌هاست، که همه با هم باید در جهت تغییر آن کوشا باشیم.

برومند ادامه داد: در حال حاضر روحیه نقد حاکم است، اما ما باید به سمت روحیه طراحی پیش رفته و برای مشکلات موجود راهکار ارائه دهیم تا در شرایط فعلی تغییر ایجاد کنیم، تمام پیشنهاد‌ها در این راستا مورد استقبال قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به سالهای‌پیشین و تمرکز دانشگاه بر توسعه علم، افزود: نتیجه این تمرکز، کسب اعتبار جهانی در توسعه علم توسط دانشگاه‌های کشور است که این مهم بسیار ارزشمند است، ارائه مقالات بین‌المللی باکیفیت و انجام مطلوب کارهای پژوهشی نمونه‌ای از این پیشرفت‌هاست، اما این امر منجر به کسب ثروت ملی نمی‌شود و باید در این راستا پای را فراتر گذاشت.

وی افزود: حدود سه سال است که همه به این نتیجه رسیده‌اند که دانشگاه‌ها باید وارد عرصه توسعه فناوری و تجاری‌سازی شوند، از آن طرف هم دولت‌ها توان سرمایه‌گذاری برای ایجاد اشتغال ندارند، پس راهی جز توسعه کارآفرینی وجود ندارد، کارآفرینی به منزله آنست که دانشجو در زمان تحصیل در دانشگاه به صورت عملی یاد بگیرد که ایده خود را به اجرا درآورد و برای خود و دیگران اشتغالزایی کند.

برومند با اشاره به اینکه مسیر پیش روی دانشگاه‌ها تقویت ارتباط با صنعت است، بیان کرد: چنانچه نتوانیم این مسیر را تقویت کنیم، حتی قادر به پرداخت حقوق پرسنل دانشگاه هم نیستیم، بنابراین بایستی حجم قرارداد‌های صنعتی را ارتقا دهیم تا به درآمد بیشتر دست یابیم و در شرایط کنونی مجبوریم بر این موضوع تاکید کنیم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر شرایط مالی کشور چندان مطلوب نیست، اما امید آن می‌رود که اوضاع مطلوب‌ شود، همیشه اعتقاد دارم که در شرایط سخت می‌توان اقدامات مثبتی انجام داد، شرایط مالی مطلوب تضمینی برای تحقق اتفاقات مثبت نیست، لذا بایستی بیشتر فعالیت کرد تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.

برومند تصریح کرد: در شرایط فعلی رویکرد ما در خصوص آئین‌نامه‌های اجرایی، تفویض بیشتر اختیارات به دانشگاه‌هاست، ایجاد واحد‌های پژوهشی با صلاحدید خود دانشگاه نمونه‌ای از این رویکردهاست، البته باید توجه داشت که در این زمینه تعداد مراکز تحقیقاتی اهمیتی ندارد، بلکه عملکرد آنها مهم است.

وی عنوان کرد: حل مشکلات جامعه باید اساس فعالیت‌های پژوهشی باشد. پژوهش باید برای مردم باشد و چنانچه نتیجه‌ای در زندگی آنها ایجاد نکند، بی ارزش است، کارآمدی پژوهش سبب ارتقا جایگاه پژوهشگران در میان مردم می‌شود که این امر سبب درآمدزایی نیز خواهد شد.

برومند اظهار کرد: در حال حاضر منابعی که ما در اختیار داریم بسیار محدود است و نامتوازن پخش می‌شود، بنابراین باید آنرا هوشمندانه مصرف کرد، درست انجام دادن فعالیت‌ها و خروجی آن، از میزان بودجه مهمتر است، به دنبال کار مطلوب، اختصاص اعتبار نیز حاصل می‌شود.

وی افزود: دولت چندین سال است نتوانسته منابعی برای تجهیز آزمایشگاه ملی اختصاص دهد و هنوز هم این مشکلات به قوه خود باقی است، حتی امکان اخذ وام در این خصوص نیز مهیا نشده، لذا باید در این زمینه راه‌حلی دیگر اندیشید.

برومند بیان کرد: قالب اصلی دانشگاه‌های نسل سوم، پژوهش و فناوری است، در این دانشگاه‌ها، گروه‌های پژوهشی نقش اصلی را ایفا می‌کنند و این تیم‌ها هستند که تمام فعالیت‌ها را انجام می‌دهند، مکانیزم ما نیز در همین جهت است. در دانشگاه‌های مذکور حتی آموزش نیز در خدمت پژوهش است و نیروی انسانی در راستای پژوهش‌های مورد نیاز جامعه آموزش می‌بیند.

وی عنوان کرد: ناهماهنگی بین ما با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شایعه‌ای بیش نیست و تلاش می‌شود که دیگر موازی‌کاری رخ ندهد. با توجه به اینکه  اکوسیستم نوآوری کشور را وزارت علوم ایجاد می‌کند، بنابراین از هر نهادی که فرایند‌ اکوسیستم نوآوری حمایت می‌کند، هوشمندانه بهره می‌بریم.

برومند اظهار کرد: عضویت در پایگاه‌های اطلاعاتی جهان ضروری است، سازمان برنامه و بودجه ۱۲۰ میلیارد تومان در بودجه دانشگاه ها تنها برای خرید از پایگاه‌های اطلاعاتی در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده، بنابراین دانشگاه ها باید مبلغی از بودجه خود را برای پژوهش و خرید از پایگاه‌های اطلاعاتی در نظر بگیرند.

وی اظهار کرد: اختصاص اعتبار برای موضوع پژوهش در دانشگاه‌ها همیشه مغفول واقع شده و بودجه این بخش در بخش های دیگری مصرف می شود و در واقع در این زمینه دیواری کوتاهتر از دیوار پژوهش نیست، در حالی که باید در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شود و ما باید یاد بگیریم منابع را بر اساس برنامه‌ها مدیریت و اولولیت‌بندی کنیم.

 


انتهای پیام