• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-7684-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

مديركل روابط عمومي استانداري عنوان كرد:

اجرای طرح پاکسازی حاشیه‌ جاده‌های استان مرکزی در 12 نقطه برون شهري

مدیرکل روابط عمومی استانداری مرکزی گفت: طرح پاکسازی حاشیه‌ جاده‌های استان مرکزی همزمان با روز زمین پاک با حضور استاندار، مسئولان و مردم در 12 نقطه برون شهری اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مصطفی عرب در نشست هماهنگی برای اجرای طرح پاکسازی حاشیه جاده‌های استان در راستای کمپین بی زباله، اظهار کرد: در استان مرکزی کمپین بی‌زباله با استقبال مسئولین و مردم شکل گرفت، هدف اصلی آن ارائه یک راهکار ساده توسط هر فرد برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی بود.

وی با بیان اینکه حفظ محیط زیست یک مسئولیت همگانی است و دولت و مردم در حفظ آن نقش بسزایی دارند، افزود: ضمن اینکه موارد قانونی متعددی در راستای حفظ محیط زیست تدوین شده، این امر یکی از دغدغه‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری است. به طور کلی حفظ محیط زیست یکی از مسائل با اهمیت در تمام جوامع بشری محسوب می‌شود و یکی از راهکارهای رسیدن به توسعه پایدار بر همین موضوع استوار است، دولت نیز در این حوزه به صورت جدی ورود کرده و سیاست‌های محیط زیستی مربوطه را به مجموعه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده و ارزیابی‌های زیست محیطی در این حوزه نیز مطرح شده است.

عرب افزود: استاندار مرکزی بر ضرورت انجام یک اقدام عملی در کنار کمپین بی‌زباله تاکید داشت، لذا با همکاری مدیرکل محیط زیست استان مرکزی مقرر شد که طرح پاکسازی حاشیه جاده‌ها به صورت استانی انجام شود. برای اجرای این طرح در اراک، جاده اراک به فرمهین انتخاب شد که در روز دوم اردیبهشت‌ماه همزمان با روز زمین پاک با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد، دستگاه‌های اجرایی و مردم، انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: اجرای این طرح هفته گذشته در جلسه فرمانداران ابلاغ شد که با هماهنگی اداره کل محیط زیست، شهرداری‌ها، دهیاری ها، مجموعه دستگاه‌های اجرایی و NGO ها، انجام خواهد شد، در همین راستا  موضوع رسانه‌ای کردن این طرح مهمترین اقدام است که دو گروه روابط‌ عمومی‌ها و رسانه‌ها در این زمینه می‌توانند ما را همراهی کنند.

عرب ادامه داد: انتظار داریم که روابط‌ عمومی‌ها با تاثیرگذاری که دارند در اجرای این طرح ما را یاری کنند، استفاده از پایه بنر، انتشار پوستر در سایت و ارسال متنی به عنوان پیامک، می‌تواند اقدامات مناسبی در خصوص اطلاع‌رسانی این طرح باشد. همچنین شهرداری بایستی بنرهای بیشتری نسبت به دیگر دستگا‌ه ها به چاپ برساند.

روزانه 350 تن زباله در اراک تولید می‌شود

به گزارش ایسنا، مدیر روابط عمومی شهرداری اراک نیز در این جلسه با بیان اینکه شهرداری همواره از اجرای چنین طرح‌هایی استقبال می‌کند، گفت: در اراک به طور روزانه 350 تن زباله تولید می‌شود که این حجم زباله توسط نیروهای خدماتی شهرداری جمع‌آوری می‌شود. لازم به ذکر است که در اسفند‌ماه سال گذشته تولید زباله به روزی 800 تن رسیده بود که جمع‌آوری آن نیازمند فعالیت گسترده‌ای بود.

شهریار بوالحسنی افزود: طرح پاکسازی حاشیه جاده‌ها فعالیت جالبی است، اما نباید مختص به یک روز باشد، فرهنگ‌سازی و  آموزش در خصوص کاهش تولید زباله توسط مردم می‌تواند کمک بسزایی برای مجموعه شهرداری و محیط زیست باشد.

وی ادامه داد: چند سالی است که در شهر اراک طرح تفکیک زباله از مبدا شروع شده و خوشبختانه در سطح شهر جواب مطلوبی داده و بخش قابل توجهی از زباله‌ها در مبدا تفکیک می‌‌شوند.

بوالحسنی با اشاره به اینکه شهرداری از طرح‌های NGO ها در راستای کاهش تولید زباله حمایت می‌کند، افزود: در اراک استقبال مردم از پارک‌ها در فصل تابستان بیشتر می‌شود، هر روزه در پارک‌ها حجم زیادی زباله ریخته می‌شود که شهرداری مجبور به جمع‌آوری آن است، بایستی در این زمینه فرهنگ‌سازی صورت گیرد تا مردم زباله کمتری در پارک‌ها رها کنند.

وی با بیان اینکه با اطلاع‌رسانی و آموزش‌ انجام شده در حال حاضر حدود 70 درصد مردم زباله‌های خود را ساعت 9 شب بیرون می‌گذارند، گفت: شهرداری 600 تا 700 نیرو جهت جمع‌آوری و نظافت شهر در اختیار دارد که با این میزان نیرو ساعت‌های بسیاری صرف جمع‌آوری زباله می‌شود  و باید در این خصوص نیز فرهنگ‌سازی مناسبی صورت گیرد.

بوالحسنی تصریح کرد: چنانچه با فرهنگ‌سازی سبب شویم که مردم طی یک، دو یا سه ماه 10 تن زباله کمتر تولید کنند، در حقیقت به هدف نهایی خود رسیده‌ایم.

 


انتهای پیام