• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 971-3492-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

مقدسی عنوان کرد:

رفع مشکلات تولید و آلودگی هوا اولویت پیگیری در سال 97
سفر وزیر راه به استان مرکزی

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، اجرای کامل مصوبات سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان مرکزی، برطرف کردن مشکلات تولید و رفع آلودگی هوا را از اولویت های مهم سال 97 برشمرد.

سید مهدی مقدسی درخصوص اولویت هایی که باید در سال 1397 در حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب پیگیری شود، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، بر لزوم اجرایی شدن مصوبات سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان مرکزی تاکید کرد و گفت: مصوبات سفر هیئت دولت به استان در بخش های مختلفی اجرایی شده اما در برخی از بخش ها هنوز اقدامی جهت اجرا صورت نگرفته است که خواستار عملیاتی شدن آن با پیگیری معاون اول رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه هستیم.

وی در خصوص مشکلاتی که در حوزه منابع آبی و کاهش نزولات آسمانی در استان مرکزی وجود دارد، گفت: اجرای شیوه های جدید و نوین آبیاری و مدیریت در مصرف منابع آبی از اولویت هایی است که باید در سال 97 پیگیری شود. خوشبختانه اعتبارات لازم در بودجه سال جاری نیز در نظر گرفته شده است و سازمان جهادکشاورزی وظیفه توجیه کشاورزان و اختصاص منابع اعتباری لازم برای اجرای این طرح ها در راستای مدیریت منابع آبی را دارد.

این نماینده مردم در خانه ملت خواستار مشارکت فرمانداران، بخشداران و دهیاران برای آگاه سازی بیشتر مردم بویژه کشاورزان در خصوص مدیریت منابع آبی شد و گفت: خوشبختانه بالغ بر 85 درصد منابع مالی تجهیز مزارع و باغات به سیست م های نوین آبیاری از سوی دولت و تنها 15 درصد توسط کشاورزان تامین می شود.

وی به پیگیری مشکلات کشاورزان به عنوان اولویت دیگر در سال جاری اشاره کرد و گفت: در خصوص بیمه کشاورزان تصمیمات خوبی از سوی قوه مقننه اتخاذ شده است، همچنین موضوع بخشودگی جرایم و دیرکرد تسهیلات اعتباری حوزه کشاورزی به میزان کمتر از 100 میلیون تومان نیز از دیگر مصوبات مجلس بوده است، اما برای حمایت از کشاورزی نیازمند اتخاذ سیاست هایی برای رونق کشاورزی با توجه به محدودیت منابع آبی و هزینه بالای تولید هستیم.

وی در خصوص مشکلاتی که در حوزه جاده ها و محورهای مواصلاتی وجود دارد، گفت: جاده خنداب و آهنگران به کمیجان و برخی از محورهای حوزه انتخابیه با مشکل جدی مواجه هستند و در برخی محورها به دلیل قرار داشتن نقطه حادثه خیز شاهد بروز تصادفات متعدد هستیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در ادامه گفت: مشکلات محورهای مواصلاتی در نشستی با وزیر راه و شهرسازی، استاندار  و مدیرکل راه و شهرسازی استان مطرح شد و در سفر مقام عالی وزارت راه و شهرسازی به استان که بزودی انجام خواهد شد، با جمع بندی و بررسی مشکلات جاده ای استان تصمیمات لازم اتخاذ می شود.

وی در ادامه گفت: احداث خط سریع السیر قم - اراک خوشبختانه در لایحه بودجه سال جاری منظور شده است و با فراهم کردن مقدمات کار و پیگیری های لازم، امسال عملیاتی خواهد شد.

وی دو خطه کردن راه آهن اراک را از جمله اولویت هایی دانست که در سال جاری پیگیری خواهد شد و افزود: هم اکنون کار مطالعاتی دو خطه کردن راه آهن اراک در دستور کار قرار دارد و با پیگیری های صورت گرفته تا شهرستان درود ادامه خواهد داشت.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب به اولویت های پیگیری خود در حوزه بیمارستانی و بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: تلاش شده است در بودجه سال 97 توجه جدی به مراکز درمانی و بیمارستانی بویژه بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) به عنوان بزرگترین بیمارستان استان مرکزی شود، بر این اساس از وزیر بهداشت درخواست مساعدت بعمل آمده است تا از منابع اعتباری موجود نیز تخصیص لازم صورت گیرد.

وی به کاهش آلودگی هوای استان به عنوان اولویت مهم دیگر در سال جاری دانست و به برخی اقداماتی که در این خصوص صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: بحث آلودگی هوای شهر اراک اصلی ترین دغدغه مسئولان و مردم است که در خصوص نیروگاه اقداماتی صورت گرفته است که آلودگی کمتری داشته باشد و در شرکت آلومینیوم اراک نیز شاهد تغییر خطوط برای کاهش آلایندگی هستیم ولی در تالاب میقان اقدامات مناسب زیرساختی و موثر نظیر کاشت بوته صورت نگرفته است که با جذب اعتبارات لازم پیگیر اصلاح وضعیت موجود در تالاب خواهیم بود.

مقدسی به موضوعاتی که در حوزه مدیریت شهری مطرح است اشاره کرد و گفت: شورای شهر به عنوان پارلمان محلی در تعامل با شهرداری اقداماتی صورت داده است که برخی از موضوعات در سطح کلان کشور توسط نمایندگان مجلس پیگیری شده است. انتظار می رود که مجموعه مدیریت شهری با تصمیمات کارشناسی و پرهیز از آزمون و خطا با توجه به محدودیت منابع با نیازسنجی دقیق موضوعات شهری به دنبال ایجاد و تقویت رفاه نسبی و رضایتمندی شهروندان باشند.

وی به مشکلات صنایع استان بویژه صنایع اراک اشاره کرد و برطرف کردن مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی را از دیگر اولویت هایی برشمرد که همچون گذشته پیگیری آنها ادامه خواهد داشت و گفت: موضوع تعیین تکلیف شرکت هپکو و برطرف کردن مشکلات این شرکت برای حضوری موثر در چرخه تولید از اولویت های مهمی است که پیگیری خواهیم کرد.

مقدسی ادامه داد: حل بحران کارخانجات و مشکلاتی که صنایع با آن مواجه هستند از مهمترین اولویت هاست و وظیفه دولت است که مشکلات صنعت و تولید کشور را برطرف کند و نمایندگان نیز از ابزار قانونی برای برطرف کردن مشکلات استفاده کرده و خواهند کرد.

وی تقویت سرمایه گذاری خارجی را از مهمترین برنامه های سال جاری دانست و افزود: با حضور سرمایه گذاران خارجی درخصوص طرح هایی نظیر احداث نیروگاه های خورشیدی و تولید برق اقداماتی صورت گرفته است و در حوزه های دیگر نیز به همین منوال متقاضی سرمایه گذاری وجود دارد و ضمن حمایت از سرمایه گذاران به دنبال جذب سرمایه گذاران جدید برای توسعه اقتصادی استان خواهیم بود.

این نماینده مردم در خانه ملت به حضور سرمایه گذاران در حوزه شهری نیز اشاره کرد و گفت: شهرداری اراک به دلیل محدودیت منابع مالی برای اجرای پروژه های بزرگ لازم است تا با واگذاری به بخش خصوصی نظیر پروژه 58 متری، پروژه گردو و ... فضای مساعد عملیاتی کردن را فراهم و اگر امکان عملیاتی کردن و اجرایی شدن پروژه ای وجود ندارد صادقانه به شهروندان اعلام کند.

وی تصریح کرد: شهرداری اراک با بودجه 500 میلیارد تومانی امکان و توان اجرای پروژه های بزرگ را نخواهد داشت چرا که اولا این میزان اعتبار کافی نیست و ثانیا این اعتبار به طور کامل تخصیص نمی یابد از این رو نیازمند حضور سرمایه گذار داخلی و خارجی برای عملیاتی شدن طرح های بزرگ در اراک هستیم .

 


انتهای پیام