• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3191-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

معاون اقتصادی استاندار مرکزی:

در قبال همه صنایع استان نگران هستیم
اثرات مثبت و منفی نوسانات ارزی رصد و تحلیل می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه در قبال همه صنایع استان نگران هستیم، گفت: با توجه به نوسانات ارز و تاثیر بر وضعیت صنایع، اثرات مثبت و منفی نوسانات مستمرا رصد و تحلیل می‌شود.

سعید فرخی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، عنوان کرد: اگر بخواهیم وضعیت اقتصادی استان را در مقایسه با سایر استان‌های کشورکنیم شاخص‌ها نشانگر وضعیت نسبتا خوبی است.

وی با اشاره به توسعه اقتصادی استان درسال گذشته افزود: استان مرکزی در سال گذشته به عنوان یک شاخص اقتصادی پایین‌ترین نرخ بیکاری کشور را داشت، 32 درصد افزایش صادرات غیرنفتی حاصل شد که بیانگر حرکت خوب استان به سمت صادرات است، همچنین از حدود 2900 واحد صنعتی و تولیدی در استان حدود 87 واحد به عنوان یک واحد تولیدی و صنعت مشکل‌دار گزارش شد.

فرخی صنعت مشکل‌دار به معنای صنعتی که امکان پرداخت حقوق ندارد، دانست و گفت: با بررسی صورت گرفته میزان معوقات حقوق کارگری در این 87 واحد صنعتی برابر با 300 ماه بوده است که در مقایسه با کل صنایع استان برابر با یک درصد عدم تحقق حقوق در صنایع استان مرکزی است.

وی با اشاره به نرخ سرمایه‌گذاری به عنوان یک عامل و شاخص توسعه اقتصادی بیان کرد: با وجود اینکه در بحث سرمایه‌گذاری در استان پراکنش مناسبی صورت نگرفته است، اما این شاخص روند مثبتی در سال گذشته داشته است و در کنار آن نیز رتبه کسب و کار استان رشد قابل قبولی را نشان می‌دهد با قرار گرفتن در جایگاه سوم استان جز 5 استان برتر کشور هستیم و این امر نشان از وضعیت خوب استان نسبت به دیگر استان‌هاست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی تصریح کرد: با وجود این شاخص‌های مثبت که حاکی از توسعه اقتصادی استان است، اما قطعا از تمام ظرفیت و پتانسیل استان استفاده نشده است چراکه استان مرکزی به مانند دیگر استان‌های کشور تابعی از وضعیت کشور است و نمی‌توان محیط کسب و کار و اقتصادی را به دور از فضای اقتصادی کشور متصور بود و قطعا مشکلات در سطح کشور بر استان‌ها نیز تاثیرگذار است.

وی با تاکید بر اینکه در قبال همه صنایع استان نگران هستیم، اظهار کرد: در بازاری که تلاطم وجود دارد و با نگاهی به افزایش نرخ دلار باید نسبت به همه صنایع نگران بود و از وضعیت تحلیل درست داشت، بر همین اساس سعی بر رصد مداوم بازار و آینده صنایع است چراکه باید تاثیرات مثبت و منفی نوسانات ارز، نوع اثرگذاری در صنایع و ... را تحت نظر داشت.

فرخی اظهار کرد: تحلیل‌ وضعیت صنایع و اثرگذاری ارز بر اقتصاد و صنعت بحث کلان کشور است و تنها امیدواری ما تثبیت قیمت ارز و بازگشت به قیمت اصلی است و با توجه به تدابیری دولتی و سامانه نیما(نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی) با عبور از التهابات کنونی بازار ارز شرایط بهبود خواهد یافت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه در حال حاضر اتفاقات بازار ارز تنها اقتصادی نیست بلکه به مباحث سیاسی، سردرگمی و عملکرد جامعه باز می‌گردد، گفت: متاسفانه جامعه بالافاصله با افزایش قیمت ارز به دنبال خرید دلار است و بدونمتوجه آسیب این اقدام به اقتصاد جامعه به التهاب بازار ارز دامن می‌زنند در حالی که باید در ثبات بازار نقش خود را ایفا کند و به نظام و دولت اعتماد و اطمینان داشته باشند.


انتهای پیام