• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-8284-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

سد كمال صالح با كاهش ٢٧ درصدي ورودي مواجه است

مديرعامل شركت آب منطقه اي استان مركزي گفت: سد كمال صالح كه سال گذشته در بهار سرريز داشت امسال با كاهش ٢٧ درصدي در ورودي مواجه است .

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، عزت الله آمره اي در كارگروه كاهش آلودگي هوای اراك که با حضور رييس سازمان محيط زيست برگزار شد، به تشريح وضعيت منابع آبي استان پرداخت و گفت: در استان مركزي در فصل زراعي جاري تا اسفندماه تنها ٩٠ ميليمتر بارش دريافت شد و به واسطه آن استان مركزي در بين ٥ استان كم بارش و بحراني كشور قرار گرفت .

وي افزود: خوشبختانه در بهار سال جاري شاهد بارش هايي مناسب بوديم به طوري كه در ارديبهشت ماه ١٤٠ ميليمتر بارش در استان دريافت شد و مجموع بارش هاي استان مركزي به ٢٢٩ ميليمتر رسيد و از مجموعه ٥ استان بحراني كشور خارج شديم .

آمره اي با بيان اينكه همچنان ٢٥ درصد عقب افتادگي در حوزه بارش ها در استان مركزي وجود دارد، ميزان روان آب ها در سال زراعي جاري را ٤١ ميليون مترمكعب دانست كه اين رقم در سال زراعي گذشته ١١٧ ميليون مترمكعب گزارش شده است .

وي با اشاره به منابع آبي استان مركزي و ٢ سد موجود بيان كرد: سد ساوه با مسئوليت تامين آب شرب شهرستان با وجود كاهش بارش ها امسال افزايش حجم آب داشته است، اما سد كمال صالح كه سال گذشته در بهار سرريز داشت امسال با كاهش ٢٧ درصدي در ورودي مواجه است .

مديرعامل شركت آب منطقه اي استان مركزي افزود: ١٥٠ ميليون مترمكعب آب شرب در استان تامين مي شود و عليرغم كاهش بارش ها وضعيت پايدار در تامين آب شرب حاكم است . در حال حاضر ٥٠ درصد آب شرب استان از طريق آب هاي سطحي و ٥٠ درصد بواسطه آب هاي زيرزميني تامين مي شود .

وي تعداد چاه هاي استان را ١٠ هزار حلقه عنوان كرد كه از اين تعداد ٢ هزار و ٦٠٠ حلقه معادل ٢٠ درصد غيرمجاز است و گفت: هزار و ٦٠٠ حلقه چاه استان مركزي مربوط به قبل از سال ٨٥ و هزار حلقه مربوط به بعد از سال ٨٥ است و بايد مسدود شود .

آمره اي با اشاره به نجات رودخانه قره جاي و احياي آن پس از هشت سال خشكي و اجراي طرح مديريت يكيارچه منابع آب حوضه آبريز قره چاي افزود: بواسطه اين طرح اطلاع رساني لازم و فرهنگ سازي مناسب انجام شد، برنامه عملياتي پروژه تهيه و تدوين شد و لايروبي، اصلاح و پاكسازي مسير رودخانه، بستن سردهنه هاي انهار و جاري كردن آب در روخانه منتهي به جاري شدن آب در رودخانه قره چاي شد .

مديرعامل شركت آب منطقه اي استان مركزي اثربخشي اين طرح ها را بهبود وضعيت دشت كميجان و شازند و ميزان آب ورودي سد ساوه دانست و خواستار استانداردسازي شير آلات و نصب كنتورهاي حجمي شد .


انتهای پیام