• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-5292-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

لزوم تقویت علمی تجهیزاتی سازمان محیط زیست
شازند در معرض فاجعه زيست محيطي است

نماينده مردم شازند در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه تغييرات اقليم و سوء مديريت ها بحران محيط  زيست را ايجاد كرده است، افزود: سازمان محيط زيست كشور با وجود مسئوليت هاي سنگين از كمترين امكانات و ابزارها بهره مند است و امروز بايد از نظر علمي و تجهيزاتي تقويت شود .

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، علي ابراهيمي در كارگروه كاهش آلودگي هوای اراك که با حضور رييس سازمان محيط زيست برگزار شد، با بيان اينكه اين كمبودها باعث اتخاذ تصميمات ايراد دار و غيركارشناسي مي شود و مخاطرات را بيشتر كرده است، گفت: زماني كه پاي درآمد پيش مي آيد محيط زيست استان مركزي عملكردي انفعالي داشته و عقب نشيني كرده است و در كاهش آلايندگي هاي شهر اراك و برخورد با عوامل و علل بروز آلودگي اقدامي موفق نداشته است .

وي تصريح كرد: بحث موضوعاتی همچون كارخانه املاح ايران، تالاب ميقان اراك، بحث ورود پساب فاضلاب به تالاب و شركت آلومينيوم همواره به دليل مشكلات زيست محيطي در استان مطرح بوده است، اما علاج قطعي براي چالش های ایجاد شده اتخاذ نشده و كار به مماشات كشيده شده است .

وي با تاكيد براينكه اگر شركت آلومينيوم و املاح ارزشمند هستند نگاهي به بيماري هاي صعب العلاج نيز داشته باشيد چراكه حق مردم نيست كه اين مماشات ادامه يابد، بيان كرد: شازند نيز درگير مشكلات بسياري است به شكلي كه در معرض فاجعه زيست محيطي است. درخصوص شرايط آلودگي آب، خاك و هوا و ميزان برداشت از آب هاي زيرزميني شازند اگر تدبير نشود فاجعه دور از انتظار نيست .

نماينده مردم شازند در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: وضعيت برداشت آب به وزير نيرو سابق و فعلي منعكس شده است. برداشت هاي عميقي از دشت كزاز در حال انجام است كه بحران‌آفرين خواهد بود، اما متاسفانه با مديران و مسئولان خاطي پس از كنار رفتن از مسئوليت ها برخورد نمي شود و این یک مشکل در کشور است .

وي با اشاره به فعاليت یک معدن در شازند كه در سطح وسيعي آب برداشت مي كند و آسيب جدي به سطح سفره هاي آب زيرزميني وارد كرده است، بر توجه به بحث سهم عوارض آلايندگي اراك، خنداب و شازند تاكيد كرد و گفت: محيط زيست استان مدرك معتبري در اختيار ندارد كه آلودگی هوای اراك ناشی از فعالیت صنايع شازند است. مكاتبات بسياري در اين راستا انجام داده ام كه به دريافت پاسخ منتهي نشد .

ابراهيمي تصريح كرد: حقوق مردم شازند تضييع شده است. تناقض رفتاري محيط زيست استان قابل پذيرش نيست. نبايد بدون مدرك و سند اظهار نظر کرد، بايد موضوع اين عوارض و تاثیرپذیری آلودگي هوای اراك از صنايع شازند تعيين تكليف شود. هرچند با توجه به عدم توجه به اين موضوع، در این خصوص طرح شكايت خواهيم کرد چراكه ادامه اين شرايط غيرقابل تحمل و منجر به اجحاف در حق مردم شازند مي شود .

به گزارش ايسنا؛ در اين جلسه فعالان محيط زيست مشكلات زيست محيطي و راهكارها و نقدهاي خود را بيان كردند .


انتهای پیام