• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3991-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

استاندار عنوان کرد:

وضعیت امیدوارکننده استان مرکزی برای تحقق صادرات 1.5 میلیارد دلاری

استاندار مرکزی دستیابی استان به صادرات یک و نیم میلیارد دلاری تا پایان سال را امری ممکن دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان گفت: اگر مسائل مربوط به تحریم ها و فعالیت هایی که برای محدود سازی ایران در بازار بین المللی  در حال انجام است، تاثیر زیادی در صادرات ما نگذارد، امسال سال خوبی برای صادرات استان پیش‌بینی می‌شود که نشان دهنده اثرات فعالیت کمیته مشترک اقتصادی در استان است.

وی افزود: علیرغم این که آهنگ رشد ما از دو ماهه‌ی اول سال جاری به بعد و ظرف بیست روز گذشته کمتر شده، اما به نظر من رسیدن به حدود 220 میلیون دلار صادرات از ابتدای سال با توجه به شرایط کشور آمار بدی نبوده است.

وی با بیان اینکه ما در ارتباط‌‌مان با کشورهای هدف حتما باید سفیر آن کشور را به استان دعوت کنیم، گفت: یک سری محدودیت ها و موانع در بحث صادرات پیش روی ماست که امیدوارم دوستان ما در کمیته‌ مشترک اقتصادی استان این موضوعات را مد نظر قرار دهند.

استاندار استان مرکزی در خصوص صادرات به امارات نیز گفت: با توجه به اینکه کشور امارات در محور شرارت در بحث محدودیت ایران در بازار بین المللی و تحریم ها قرار دارد، هر چقدر بتواند سعی می‌کند صادراتش را به ایران کاهش دهد. شرکت‌های ایرانی در امارات به شدت تحت فشار هستند و بسیاری از این شرکت‌ها یا درحال عوض کردن ملیت خود به صورت ظاهری هستند یا اینکه از امارات به کشور برمی‌گردند. ما می‌توانیم از طریق برخی از کشورها مثل عمان و ترکیه که در امارات شرایط خوبی دارند، وارد بازارهای این کشور شویم.

وی بر لزوم حساسیت در محاسبات مسئولان در مورد کشور امارات تاکید کرد و گفت: زیاد روی این کشور حساب نکنید چرا که ممکن است ما را در پیش بینی‌های مان عقب بیندازد.

رییس کارگروه توسعه صادرات استان مرکزی در خصوص عضویت نماینده‌ای از سازمان میراث فرهنگی در کمیته مشترک اقتصادی استان نیز گفت: اینکه یک نفر از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم عضو این کمیته مشترک باشد. قطعا ما در حوزه گردشگری در استان حرف های بسیار زیادی داریم که عضویت یک نفر از این سازمان در این کمیته مشترک می تواند خیلی در این مقوله موثر باشد.

آقازاده در خصوص منابع اظهار کرد: الان زمان مناسبی برای تمرکز روی منابع نیست اما به طور کلی مشکل منابع نداریم. منابع متعدد و گوناگونی در این زمینه وجود دارد، هر اندازه منابع داریم اگر در این مسیرها مصرف شود کاملا بجا و توجیه پذیر است. حتی می توانیم از حامیان مالی هم استفاده کنیم . همه تلاشی که ما می‌کنیم یک هدف را دنبال می‌کند و آن افزایش صادرات استان است. اگر صادرات استان را افزایش بدهیم یعنی همه بخش های مربوط به صنعت، فروش، مسیر مربوط به گمرک و موضوعات مربوط به ارز خوب عمل کرده اند.

وی با اشاره به هدف گذاری صادرات استان در سال 97 افزود: اگر ما بتوانیم ماهی 100 میلیون دلار در شش ماه اول درآمد ارزی داشته باشیم، می‌توان به رسیدن به یک و نیم میلیارد دلار در پایان سال امیداور بود چرا که در شش ماه دوم معمولا حجم صادرات ما بیشتر است و خودش را نشان می‌دهد. یعنی اگر ما به طور متوسط در شش ماه اول به 600 میلیون دلار صادرات برسیم تقریبا می‌توان امیدوار بود که به رقم یک و نیم میلیارد دلار در پایان سال خواهیم رسید؛ البته به شرطی که در شرایط استاندارد و عادی باشیم. اگر شرایط عوض شود و شدت تحریم‌ها علیه ایران زیاد شود باید بر حسب آن فشارها برنامه‌ریزی کنیم و محسابات‌مان را نیز تغییر دهیم. 

استاندار استان مرکزی در پایان در خصوص کشور های هدف صادرات استان هم گفت: در رابطه با کشورهای هدف، کشورهای همسایه خودمان اهداف خوبی هستند برای مثال کشور پاکستان با دویست میلیون نفر جمعیت بازار بسیار خوبی برای صادرات استان و کشور است. کشورهای عضو GIS و آسیای میانه هم اهداف مناسبی هستند. به هر حال ممکن است به هر دلیلی نتوانیم با کشورهای اروپایی ارتباط برقرار کنیم.


انتهای پیام