• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-5692-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

معاون استاندار عنوان کرد:

لزوم تدوین برش شهرستانی پروژه توسعه اجتماعی کشور در استان مرکزی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با بیان اینکه باید در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها شاخص ها به جای آمار لحاظ شود، گفت: در ذیل پروژه توسعه اجتماعی کشور، برش شهرستانی آن برای استان تدوین شود .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، فتح الله حقیقی در کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی با اشاره به آغاز پروژه توسعه اجتماعی کشور، گفت: قرار است این پروژه استان به استان انجام شود که خوشبختانه اجرای این پروژه از استان مرکزی کلید خورده است. پیشنهاد می‌شود برش شهرستانی این پروژه تدوین و کارکرد و وظایف دستگاه‌ها به درستی در آن مشخص شود تا معلوم شود چه اقدامات فوق العاده ای در سطح هر شهرستان در راستای توسعه اجتماعی صورت گیرد .

وی با اشاره به اهمیت افزایش تعداد مراکز مشاوره و کلینیک‌های خانواده در استان، گفت: آنچه باید در تاسیس کلینیک‌های خانواده به آن توجه شود موثر بودن اقدامات این مراکز در رفع مسائل اجتماعی است. تاسیس کلینیک سلامت توسط جهاد دانشگاهی اقدام موثری است ولی پیشنهاد می‌شود قبل از تاسیس این کلینیک بار دیگر دفتر اراک انجمن جامعه شناسی ایران، انجمن روانشناسی، دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی و جهاد دانشگاهی طرح تاسیس این کلینیک را مورد بررسی قرار داده و نواقص آن را رفع کنند .

حقیقی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر  NGO ها در تصمیم سازی و بیان نظرات برای مشارکت اجتماعی هزینه دریافت می‌کنند، گفت: متاسفانه در کشور ما با وجود اینکه NGO ها هزینه ای در قبال این کار دریافت نمی‌کنند در تصمیم سازی ها بکار گرفته نمی شوند و از نظرات آنها استفاده‌ای نمی شود به عنوان مثال دفتر انجمن جامعه شناسی و انجمن روانشناسی در قالب NGO تاسیس شده است ولی هنوز از نظرات و ظرفیت های آنان در استان استفاده نمی شود .

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم اقدام اجتماعی انجام شود باید اثر بخشی آن برای رفع مشکلات در جامعه بررسی شود، گفت: برای هر اقدام اجتماعی موثر نیازمند شاخص‌هایی هستیم و دیگر ارائه آمار در این حوزه ها جوابگو نیست. امروز باید بر اساس شاخص مطمئن حرف زد و بر اساس آن سیاست‌گذاری و اولویت بندی اقدامات صورت گیرد که  خوشبختانه در شورای راهبردی جمعیت استان این امر صورت گرفته است .

به گزارش ایسنا، یزدان خسروی، مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی نیز در این جلسه با بیان اینکه پایش و بررسی مستمر آمار تحولات جمعیت استان، نرخ رشد، نرخ موالید، نرخ ازدواج، نرخ طلاق، مرگ و میر و غیره یکی از وظایف شورای راهبردی جمعیت استان است، گفت: تعیین اولویت‌های برنامه ای در زمینه تحقق سیاست‌های جمعیتی در استان جهت تصویب و ابلاغ به دستگاه ها و نهادهای ذیربط یکی از وظایف مهم این شوراست .

وی با اشاره به اینکه روند تغییرات جمعیت در کشور از سال 55 تاکنون مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: از سال 55 تا 95 کشور با کاهش شدید نرخ رشد جمعیت مواجه بوده ایم به طوری که رشد سالانه جمعیت کشور در سال 95 به 1.2 درصد و در استان مرکزی به 2.7 درصد کاهش پیدا کرده است .

خسروی ادامه داد: در سال 1365 نرخ رشد جمعیتی کشور 3.24 بوده که هم اکنون 22 درصد کاهش پیدا کرده است. ثبت موالید در سال 96 در کشور بالغ بر یک میلیون و 508 هزار و 448 نفر بوده که نسبت به سال نود و پنج 2.2 کاهش داشته است و نرخ ولادت نسبت به سهم جمعیت در کل کشور 18.8 ولادت به ازای هر هزار نفر است .

وی با اشاره به اینکه استان‌های سیستان و بلوچستان با دارا بودن 34.8 در هزار نفر جمعیت، خوزستان 24.5 در هزار نفر جمعیت، و خراسان رضوی 23 در هزار نفر جمعیت به عنوان استان‌های دارای بیشترین میزان ثبت نرخ ولادت به نسبت سهم جمعیت در کشور شناخته می‌شوند، گفت: استان‌های گیلان با نرخ ولادت 11.5در هزار نفر، مازندران با نرخ ولادت 13.2 در هزار و مرکزی با نرخ ولادت 14.8 در هزار نفر استان‌های دارای کمترین میزان ثبت نرخ ولادت به نسبت سهم جمعیت در کشور شناخته می‌شود که استان مرکزی در رتبه 29 کشور از لحاظ این نرخ قرار دارد.

مدیر کل ثبت احوال استان مرکزی با اشاره به اینکه از سال 90 تا 94 شاهد افزایش ولادت در کشور بوده‌ایم، گفت: متاسفانه از سال 94 تا کنون آمار ولادت با کاهش روبرو بوده است بطوریکه در سال 96 کشور با 5.2 درصد کاهش آمار ولادت مواجه شد. نرخ ثبت ولادت کشور در نیمه اول سال گذشته 18.8 گزارش شده است، این نرخ در استان مرکزی 14.8 بوده است.

خسروی ادامه داد: از سال 92 تا 96 شاهد کاهش باروری مادران در مقطع سنی 18 تا 25 سال بوده و بر عکس شاهد افزایش باروری مادران 30 تا 34 و 35 تا 39 سال هستیم.

به گزارش ایسنا، زهرا فرجی، مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استان مرکزی نیز گفت: طی تحقیقی که در کشور درخصوص میزان تمایل به فرزندآوری زنان و مردان صورت گرفت، میزان تمایل مردان استان مرکزی در رتبه آخر و میزان تمایل زنان در رتبه 26 استان‌های کشور قرار داشت که براین اساس نیازمند مطالعاتی درخصوص عدم تمایل مردان و زنان استان به فرزندآوری هستیم.

به گزارش ایسنا، دکتر عباس طاهر احمدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه در کشور در خیلی از مسائل دچار افراط و تفریط هستیم، گفت: در حوزه تغییرات جمعیت هم متاسفانه این قضیه صدق می‌کند. قبل از انقلاب نرخ باروری در کشور 3.3 بود که این نرخ بیکباره بعد از انقلاب به 6.3 درصد رسید به طوری که طی تحقیقاتی که صورت گرفت ولی هم اکنون با کاهش شدید این رقم مواجه هستیم.

وی ادامه داد: کاهش نرخ باروری در کشور عواقب ناگواری را به همراه دارد که مهمترین آنها پیری جمعیت، کمبود نیروی انسانی کارآمد و به هم خوردن توازن قومیت‌هاست. هم اکنون شاهد هستیم در بعضی قومیت ها نرخ باروری چندین برابر استان مرکزی است که این آمار برای آینده یک مشکل جدی تلقی می‌شود.

به گزارش ایسنا، مریم توسکی عضو هیات اندیشه ورز استان نیز با بیان اینکه مطالعات علمی بر روی نرخ امید به زندگی قومیت‌ها در کشور صورت گرفته است، گفت: اگر در قومیتی شاهد افزایش نرخ باروری هستیم بدین خاطر است که نرخ امید به زندگی آن قومیت 50 سال است و به همین خاطر است که در این قومیت فرزند بیشتری به دنیا می آید و نمی‌توان نرخ بالای باروری قومیت‌ها را به عنوان تهدید تلقی کرد.


انتهای پیام