• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-9684-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

مدیر مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی:

میزان ارجاع بیماران نابارور به خارج از استان صفر است/تک فرزندی پرستیژ اجتماعی تلقی می‌شود

مدیر مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی با بیان اینکه این مرکز هرگونه خدمات تخصصی در حوزه درمان ناباروی را به بیماران ارائه می‌دهد، گفت: خوشبختانه با سطح خدماتی که در این مرکز ارائه شود میزان ارجاع بیماران نابارور به خارج از استان صفر است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی اصغر غفاری زاده در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات حوزه جمعیت که برخی کشورها از جمله کشورمان با آن مواجه هستند کاهش چشمگیر نرخ باروری است، افزود: در بحث جمعیت شاخصی تحت عنوان نرخ باروری مطرح است که اگر از حد جایگزین کمتر شود، نرخ جمعیت کشور رو به منفی شدن خواهد گذاشت .

وی ادامه داد: برای پیشگیری از منفی شدن نرخ جمعیت باید این نرخ حداقل 2.1 باشد، یعنی اگر نرخ باروری‌مان این رقم باشد، جمیعت‌مان نه افزایش نه کاهش پیدا خواهد کرد. متاسفانه از بعد از سال‌های 60 الی 62 که بیشترین میزان باروری را داشتیم تاکنون با کاهش شدید در این نرخ روبرو بوده‌ایم و در سال 78 این نرخ به نرخ پایه 2.1 رسید .

مدیر مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی استان تصریح کرد: متاسفانه از سال 80 به بعد با کاهش شدید موالید روبرو بوده‌ایم. کاهش جمعیت یک بحران جدی است که شاید هم اکنون به آن توجه نمی‌شود ولی در آینده نزدیک کشور ما جزو کشورهایی است که مجبور به واردات نیروی کار خواهد شد. طی نقشه‌ای که توسط سازمان بهداشت جهانی در سال 2017 مبنی بر کاهش نرخ باروری تهیه شده است کشور ما متاسفانه جز و کشورهای با کمترین نرخ باروری است ولی نکته‌ای که باید به آن توجه داشت اینست که کشور ما تنها کشور در خاورمیانه است که کاهش نرخ باروری در آن شدید است .

وی گفت: استان مرکزی متاسفانه در ساختار کشوری جزو 4 الی 5 استان دارای کمترین میزان نرخ باروری است، از نظر پزشکی زمانی که سن افراد 5 سال اختلاف پیدا می‌کند میزان قدرت باروری به شدت کاهش پیدا می‌کند. متاسفانه به سمتی پیش می‌رویم که بحث تک فرزندی به عنوان پرستیژ اجتماعی تلقی می‌شود .

مدیر مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی استان گفت: استان مرکزی جزو استان‌های آلوده از نظر زیست محیطی است که همین امر باعث شده ناباروری افزایش پیدا کند، بر اساسی گزارشی که سازمان بهداشت جهانی ارائه کرده است درصد نرخ باروری بین 10 الی 15 درصد است ولی در کشور ما براساس تنها ارزیابی علمی که توسط پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی در سال 89 انجام شد این مقدار 20.9 درصد اعلام شد که البته پیش بینی ما هم اکنون بیش از این مقدار است .  

غفار زاده با اشاره به تاریخچه تاسیس مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی، گفت: فعالیت‌های زیادی در این مرکز انجام می‌شود. خوشبختانه زوجین نابارور در هر سطح درمانی باشند نیاز به خارج از استان ندارند در واقع میزان ارجاع بیماران نابارور به خارج از استان صفر است. بر اساس رتبه‌بندی که وزارت بهداشت و درمان از مراکز درمان ناباروری کشور انجام داد مرکز ما رتبه سوم را داراست، البته این رتبه بر عکس است یعنی رتبه سوم بهترین جایگاه رتبه است .

وی گفت: تا پایان سال 96 از روش لقاح آزمایش های میکرو اینجکشن 215 مورد باردای داشتیم که اولین فرزند به دنیا آمده 306 ماه عمر دارد از روش آی یو اس 184 مورد بارداری داشتیم که در مجموع 400 نفر که در شرایط ناباروی شدید در این مرکز تحت درمان بودند دارای فرزند شدند .


 


انتهای پیام