• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4091-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

استاندار عنوان کرد:

مصرف انرژی در ادارات استان مرکزی زیر ذره بین ستاد اقتصاد مقاومتی

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه ادارات استان در سال جدید باید 20 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشند، گفت: در ستاد اقتصاد مقاومتی استان، مصرف انرژی ادارات مورد ارزیابی قرار می گیرد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در هفتاد و ششمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با اشاره به اینکه در پایان تیر ماه هر سال، اسناد مالی دولت باید به خزانه ارسال شود، گفت: در دو سال اخیر با توجه به اینکه بودجه و اعتبارات دیر ابلاغ شد، مجلس این مهلت را تا پایان شهریورماه تمدید کرد، ولی امسال شورای نگهبان به این تمدید مهلت ایراد گرفته است، لذا از آیت الله دری نجف آبادی به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلح نظام خواستار ارائه این مصوبه مجلس برای تایید در مجمع هستیم .

وی با بیان اینکه ادارات استان باید بیش از گذشته به صرفه جویی در مصرف انرژی اهتمام ورزند، گفت: در پایان سال 96 قرار شد، ادارات استان 20 درصد نسبت به سال گذشته از لحاظ مصرف انرژی صرفه جویی داشته باشند . در جلسه بعدی ستاد اقتصاد مقاومتی مصرف انرژی ادارات استان مورد ارزیابی قرار می گیرد .

استاندار مرکزی با بیان اینکه ممکن است امسال در ساعت پیک مصرف، 5 هزار مگاوات برق کم بیاوریم، گفت: که برای رفع این مشکل هم مردم و هم ادارات باید صرفه جویی های لازم را به عمل آورند .

آقازاده تصریح کرد: حضور مدیران کل استان ها در شهرستان ها توسط استانداری رصد می شود، زیرا مدیران موظف هستند برای بررسی و رفع مشکلات مردم و دستگاه خودشان، حداقل هفته ای یک بار در شهرستان های استان حضور داشته باشند .

وی گفت: بر اساس آخرین دستور رییس جمهور، میز خدمت از یکم تیرماه در تمامی ادارات اجباری می شود و یکی از کانون های مهم برای مراجعه ارباب رجوع در هر اداره خواهد بود. خوشبختانه در اکثر ادرات استان از 5 ماه پیش میز خدمت راه افتاده است ولی اداراتی که هنوز این میز را در اداره خود فعال نکرده اند، موظف هستند تا پایان خردادماه نسبت به انجام این کار اهتمام ورزند .

آقازاده تاکید کرد: تمامی دستگاه های استان باید تلاش کنند که میز خدمت دستگاه‌شان اولین و آخرین مکان پاسخگویی به ارباب رجوع باشد و علاوه بر آن این میز در بهترین جای اداره قرار گرفته و از افراد حرفه ای با برخورد خوب در این بخش استفاده شود. میز خدمت باید حداقل پاسخگوی 90 درصد سوالات ارباب رجوع باشد .

به گزارش ایسنا، رقیه یادگاری در ادامه این جلسه با بیان اینکه 29 جلسه شورای راهبردی اقتصاد مقاومتی استان در سال گذشته برگزار شده است، گفت: ذیل جلسه شورای راهبردی اقتصاد مقاومتی استان دو کارگروه شهرستانی و تسهیل فعالیت می کنند که در سال گذشته 137 جلسه کارگروه شهرستانی و 138 جلسه ستاد تسهیل در استان برگزار شد .

وی با اشاره به اینکه 29 کارگروه ستاد تسهیل در 12 شهرستان استان در جهت رفع موانع تولید فعال شد، گفت: این ستاد در سال گذشته 301 مصوبه داشته که 111 مصوبه آن در دبیرخانه ستاد اجرایی و مشکلات آنها برطرف شده است و درخصوص مابقی آنها از آنجاکه در حوزه تصمیم گیری استان نبوده است با وزارتخانه ها مکاتبات لازم برای رفع مشکلات صورت گرفته است .

یادگاری با بیان اینکه یکی از اولویت های مهم ستاد اقتصاد مقاومتی استان توسعه اقتصادی روستاهاست، گفت: به منظور جلوگیری از مهاجرت روستاها و توسعه روستاها، طرح توسعه 227 روستای استان تدوین شده است .

رئیس دفتر سازمان برنامه ریزی و بودجه استان با اشاره به اینکه استان مرکزی در سال گذشته پایین ترین نرخ بیکاری را در کشور داشته است، گفت: این نرخ در استان 7.5 درصد  است، در صورتیکه نرخ بیکاری در کشور 12.6 درصد بوده است .

یادگاری با اشاره به اینکه سال گذشته 230 میلیون دلار جذب سرمایه گذاری در استان صورت گرفته است، گفت: علاوه بر آن 650 میلیون دلار سرمایه گذاری در نقاط مختلف استان جلب شده است .

وی با اشاره به اینکه از لحاظ پایش فضای کار، رتبه سوم را در کشور دارا هستیم، گفت: طبق اعلام اداره کل گمرکات استان سال گذشته استان مرکزی یک میلیارد دلار صادرات داشته است .

رئیس دفتر سازمان برنامه ریزی و بودجه استان در پایان بیان کرد: ارزش افزوده استان برای کشور در سال 90 کمتر از 2.3 درصد بوده و هم اکنون به 3 درصد رسیده است. همچنین از سال 90 تا کنون حدود 25 درصد در صنعت استان رشد داشته ایم .


انتهای پیام