• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-6192-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

در دیدار مجمع نمایندگان استان مرکزی با وزیر نیرو عنوان شد:

لزوم تسریع در طرح های آبرسانی استان مرکزی و پیش بینی تامین آب پایدار و انرژی مطمئن در درازمدت

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: تسریع در طرح‌های آبرسانی به شهرهای مختلف استان مرکزی و پیش بینی اتخاذ تدابیر لازم برای تامین آب پایدار و انرژی مطمئن در دراز مدت محوری‌ترین مباحث مطرح شده مجمع نمایندگان با وزیر نیرو بود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی اکبر کریمی در خصوص جزئیات دیدار مجمع نمایندگان استان با وزیر نیرو، با تاکید بر ضرورت پیش بینی تدابیر لازم برای آب مورد نیاز استان در بلند مدت اظهار کرد: با توجه به افزایش مصرف و عدم تکاپوی ذخایر آبی موجود در استان و وضعیت نیمه خشکی که این منطقه به لحاظ اقلیمی از آن برخوردار است لذا ضرورت برنامه‌ریزی برای تامین منابع آبی پایدار در بلند مدت در حوزه آب شرب و صنعت و کشاورزی دو چندان است.

وی لزوم تسریع در اجرای پروژه‌های آب رسانی در استان را از دیگر محورهای نشست مجمع نمایندگان استان با مقام عالی وزارت نیرو بیان کرد و گفت: مهمترین پروژه استان در حال حاضر تکمیل رینگ شبکه آب رسانی به شهر اراک از سد کمال صالح است که موجب می‌شود بخش عمده ای از نیاز آبی کلانشهر اراک که از منابع آبی سد کمال صالح برخوردار نبوده و از طریق چاههای آب تامین می‌شود از آب مناسب این سد بهره‌مند شوند که با نظر مساعد وزیر نیرو برای تامین اعتبارات مورد نیاز همراه بود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در ادامه پروژه آب رسانی از سدکوچری به ساوه را از دیگر مطالبات مجمع نمایندگان استان از وزیر نیرو بیان کرد و گفت: در اجرای این خط انتقال مشکلاتی وجود دارد که موجب کندی در عملیات اجرایی این پروژه شده است و دکتر اردکانیان قول مساعد برای پیگیری و فعال شدن اجرای این خط انتقال داد تا مردم شهرستان ساوه نیز بتوانند از آب مطمئن سد کوچری در بلند مدت برخوردار شوند.

وی پروژه آبرسانی از چشمه‌های هفتیان به شهرستان تفرش و روستاهای منطقه را به عنوان موضوع دیگر این نشست یاد کرد و گفت: این پروژه هم با مشکلاتی در نحوه اجرا روبروست که قرار شد پیگیری لازم برای تسریع در اجرای آن صورت گیرد.

کریمی به موضوع خصوصی سازی نیروگاه شازند اشاره کرد و گفت: درخواست مجمع نمایندگان استان این است که این نیروگاه از فهرست خصوصی سازی خارج شود و در عین حال طرح توسعه آن اجرا شود.

وی اظهار کرد: قرار شد پروژه 1800 مگاواتی در حال احداث در ساوه و زرندیه پیگیری و به سرانجام برسد تا نیاز به طرح توسعه جدیدی نباشد و در غیر این صورت طرح توسعه نیروگاه شازند به اجرا گذاشته شود تا بتوان آینده انرژی استان برای بلند مدت تضمین شود.

این نماینده مردم در خانه ملت در خصوص استفاده از پساب‌ فاضلاب نیز گفت: در شهر اراک از پساب موجود استفاده مفیدی بعمل نمی‌آید و قرار بر این شد که با تسریع در اجرای پروژه، این پساب در اختیار صنایع قرار گیرد و آب شرب مناسبی که توسط صنایع مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد به چرخه مصرف شرب شهری اراک برگردد.

وی گفت: با عنایت به برداشت بی‌رویه از منابع زیرزمینی در پتروشیمی و پالایشگاه شازند و اعلام آمادگی برای بهره برداری از پساب فاضلاب مقرر شد هماهنگی لازم برای اجرایی شدن این موضوع به طور خاص مورد بررسی قرار گیرد.

کریمی ادامه داد: برخورداری شهر جدید امیرکبیر از آب شرب مناسب از دیگر محورهای این نشست بود که مقرر شد که این موضوع نیز به صورت خاص تعیین تکلیف شود و هم منبع آبی آن تعیین و هم منابع مالی آن تامین شود.

وی به تقویت آبرسانی روستایی و ساماندهی چاه ها و حل مشکلات مربوط به بروکراسی اداری مجموعه‌های وابسته به وزارت نیرو در خصوص ساماندهی چاههای آب نیز اشاره کرد و گفت: مشکلات این حوزه نیز مطرح شد و در حوزه برق رسانی و واگذاری انشعابات برق در روستاها و هزینه‌هایی که به مردم تحمیل می‌شود نیز بحث و بررسی شد و قرار بر این شد تسهیلات لازم در نظر گرفته شود.

 


انتهای پیام