• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1087-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

استفاده از ظرفيت مدارس غيردولتي راهكار رفع نيازهاي آموزش و پرورش

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: استفاده از ظرفيت مدارس غيردولتي راهكار رفع نيازهاي فضايي و نيروي انساني آموزش و پرورش است.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، شهريار فولادوند در جلسه شوراي آموزش و پرورش استان مركزي بيان كرد: سال تحصيلي ٩٨-٩٧ سال بخصوصي براي وزارت آموزش و برورش است چراكه اولين سالي است كه پس از اجراي نظام جديد آموزشي (٣-٣-٦) همه پايه هاي تحصيلي تكميل مي شود .

وي با اشاره به استقرار پايه دوازدهم در نظام جديد آموزشي گفت: نيروي انساني قابل توجهي براي تدريس در اين يك پايه و پشتيباني مدارس نياز است .

فولادوند با بيان اينكه در اين نظام جديد هنرستان ها سه ساله شده اند و با افزايش يك پايه نيازمند مربي، امكانات، تجهيزات و فضا هستيم كه در اين راستا امكان تساهل وجود ندارد، اظهار كرد: آموزش و پرورش در ٤ سال آينده با بازنشسته شدن ٣٦٥ هزار نفر از پرسنل خود مواجه است و كمتر از ١٠٠ هزار نفر به جاي اين تعداد بازنشسته وارد سیستم خواهد شد كه اگر تدبير نشود چالش جدي در این حوزه بروز خواهد كرد.

وي راهكار رفع نيازهاي فضايي و نيروي انساني را استفاده از ظرفيت مدارس غيردولتي عنوان كرد و گفت: مدارس غيردولتي در كشور داراي يك نقيصه هستند و آن اینست که اكثرا در فضاهاي مسكوني استقرار يافته اند و بايد براي ادامه حيات آنها اين نقيصه رفع شود .

وي افزود در حال حاضر ٢١٨ مدرسه غيردولتي در استان مركزي با سه هزار و ٥٠٠ نيرو فعال است و ١٠ درصد دانش آموزان در اين مدارس مشغول به تحصيل هستند. از مسئولان می خواهیم كه در قالب مصوبه اي طي ٥ سال آينده سالانه ٢٠ درصد نسبت به ارتقاي شاخص هاي سرانه فضاي باز اقدام شود .

مديركل آموزش و پرورش استان مركزي با اشاره به وضعيت كمبود نيرو در مجموعه آموزشي استان مركزي بيان كرد: سال گذشته در استان مركزي با وجود همه حداقل ها ٦٨ هزار ساعت (سه هزار نفر) حق التدريس پرداخت شد. تمركز اين كمبودها خاصه در شهر ساوه فضا را مستعد آسيب هاي اجتماعي مي كند و متاسفانه با توجه به بافت صنعتي شهر ساوه با وجود ايجاد رديف استخدامي، جذبی صورت نگرفت .

وي اضافه كرد: اين كمبود باعث شده است كه از نيروهاي بازنشسته تا جاي ممكن و قانوني استفاده شود و حتي در صورت نياز از نيروهاي بازنشسته قم استفاده شود كه مسلما تاخير در پرداخت ها فضا را مستعد تنش مي كند .

فولادوند با بيان اينكه بيش از ٩٥ درصد مدارس ساوه دوشيفته است گفت: شرايط اراك به مانند ساوه حاد نيست، اما بايد به سرعت تدبير شود .

مديركل آموزش و برورش استان مركزي در خصوص اعزام تيم رباتيك دبيرستان علامه حلي اراك به مسابقات كانادا عنوان كرد: هزينه اعزام اين تيم قطعا چيزي بيش از ٢٠٠ ميليون تومان بود که تامين اين رقم ممكن نشد .


انتهای پیام