• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-9784-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

247 دانش فنی به بخش خصوصی واگذار شد
جایگاه ایران به عنوان قطب تولید واکسن جهان را بازیابیم

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 247 دانش فنی به بخش خصوصی واگذار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، اسکندر زند در مراسم انعقاد سه قرارداد مشارکت در تولید کیت‌های تشخیص بیماری‌های یون و بروسلوز در گاو و گوسفند در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اراک با اشاره به اینکه موسسه فعالیت خود را در قالب تحقیق و تولید آغاز کرد، افزود: در سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی برای اولین بار این کیت‌ها در کشور ساخته می‌شود و بر این اساس همکاری بخش خصوصی با موسسه شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه پس از موسسات تحقیقات وزارت علوم و بهداشت بزرگترین شبکه تحقیقاتی کشور در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: یکی از اهداف و تلاش‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی واگذاری دانش‌های فنی به بخش خصوصی است که در این راستا تاکنون 244 دانش فنی واگذار شده است.

زند اضافه کرد: امروز با انعقاد این قرارداد و واگذاری 3 دانش فنی تعداد واگذاری‌ها به 247 دانش فنی می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه سهم موسسه سرم‌سازی رازی در این واگذاری‌ها باید بیشتر شود، گفت: موسسه باید بیشتر در حوزه واگذاری دانش فنی به بخش خصوصی وارد شود و خود در جهت تولید دانش تلاش داشته باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: حدود 200 دانش فنی در موسسه رازی وجود دارد که واگذاری این تعداد دانش‌فنی می‌تواند 200 شرکت دانش بنیان را فعال کند تا علاوه بر رونق‌بخشی به تولیدات داخلی، زمینه صادرات منطقه‌ای و تبدیل شدن مجدد به قطب تولید واکسن فراهم شود و ظرفیت تحقق این اهداف وجود دارد.

وی با اشاره به تجربه موفق همکاری با بخش خصوصی که در سال 1395 منجر به خودکفایی در تولید واکسن تب برفکی و جلوگیری از واردات شد، بیان کرد: هدف اصلی ما در مجموعه‌های تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی واگذاری دانش فنی به بخش خصوصی، شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد رقابت بین‌بخشی و سبک شدن بار دولت است.

زند با بیان اینکه تاکنون واگذاری دانش فنی در حوزه بذر، نهال، واکسن، سرم، ماشین‌آلات، صنایع غذایی، عوامل بیولوژیک در بخش گیاه پزشکی، کودهای بیولوژیک و ... به بخش خصوصی انجام گرفته است، اظهار کرد: 92 دانش فنی در حوزه ارقام زراعی و باغی واگذار شده است و با این اقدام زمینه شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان، اشغالزایی و تصدی‌گری جدی‌تر نسبت به بخش دولتی فراهم می‌شود و به نظر می‌رسد واگذاری دانش‌های فنی تحرک بیشتری در طرح‌ها ایجاد کند.

وی عنوان کرد: حدود 200 دانش فنی در موسسه سرم‌سازی رازی و 200 مورد در موسسه تحقیقاتی زراعی و باغی وجود دارد، دولت سال‌ها به عنوان متولی تحقیقات، دانش‌های فنی زیادی را تولید کرده است و خود متولی ترویج در جامعه است و امروز زمان واگذاری آن‌ها رسیده است تا بتوان تولید دانش فنی جدید را توسعه بخشیم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: امروز برخی از تولیدات دارای بازار صادراتی خوبی است که نشان می‌دهد با صادرات می‌توان تحول بزرگی در تولید واکسن‌های دامی، طیور، انسانی و سرم در کشور داشته باشیم و علاوه بر رفع نیاز داخلی و کمک به اشتغال، در توسعه دانش فنی در منطقه نیز نقش فعال خود را بازیابیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم سه قرارداد مشارکت در تولید کیت‌های تشخیص بیماری های یون و بروسلوز در گاو و گوسفند در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اراک به امضا رسید .

بیماری تب مالت یا بروسلوز به عنوان یکی از مهمترین بیماری‌های مشترک انسان و دام محسوب می‌شود که باکتری بروسلا که ایجادکننده بیماری است طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌کند.

این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا، همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می‌گیرد.


انتهای پیام