• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-3091-5
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی
  • چاپ

استان مرکزی با آمار تکان‌دهنده در حوزه بیکاری پنهان مواجه نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع گفت: استان مرکزی با آمار تکان‌دهنده در حوزه بیکاری پنهان مواجه نیست.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، سعید فرخی در كارگروه توسعه صادرات غيرنفتي استان مركزي با حضور مشاور معاون اول ریاست‌جمهوری بیان کرد: نرخ بیکاری استان مرکزی در آخرین آمار اعلام شده 6.9 درصد است که این امر با شرایط فعلی همسو و همخوان است.

وی تصریح کرد: سال گذشته از سه هزار واحد صنعتی 78 واحد تولیدی با موضوع حقوق معوق مواجه بود و در مجموع 300 ماه معوقات و عدم پرداختی وجود داشت، این شرایط نشان از وجود آمار تکان‌دهنده در بحث بیکاری پنهان در استان مرکزی نیست.

فرخی با بیان اینکه وضعیت استان مرکزی متاثر از وضعیت کشور است، گفت: خوشبختانه همکاری و هماهنگی و انسجام مناسبی در بخش دولتی و غیردولتی استان مرکزی حاکم است و بسیاری از مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی با این انسجام رفع می‌شود، همچنین کمیته مقابله با تحریم‌ها و پدافند اقتصادی فعال و در سرلوحه کار استان قرار گرفته است.

معاون استاندار مرکزی تاکید کرد: بخش عمده‌ای از اعتبارات پژوهشی استان مرکزی به پژوهش در حوزه اقتصادی اختصاص یافته است و خوشبختانه شرایط در استان مطلوب است و امید داریم که این سفر و حضور مشاور معاون اول ریاست جمهوری در اراک آغازی بر شکل گیری تعاملات بهتر و بیشتر و رفع موانع صادراتی باشد و هدفگذاری یک میلیارد و 200 میلیون دلاری صادرات در استان مرکزی به تحقق برسد.

صادرات 189 میلیون دلاری استان مرکزی به عراق

به گزارش ايسنا؛ رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي با اشاره به صادرات ٣٣ ميليارد دلاري كشور در ٩ ماهه نخست سال جاري گفت: از كل صادرات صورت گرفته در كشور، ٧ ميليارد دلار معادل ٢١ درصد تنها به كشور عراق انجام گرفته است .

محمدرضا حاجي‌پور ميزان صادرات استان در بازه زماني مذكور را ٧٥٠ ميليون دلار دانست و افزود: از صادرات صورت گرفته در استان مركزي ١٨٩ ميليون دلار برابر با ٢٦درصد از صادرات به عراق انجام گرفته است كه اين امر نشان از ظرفيت بالاي استان در امر صادرات و تنوع اقلام صادراتي است .

وی با اشاره به صادرات انواع مواد غذایی، قطعات خودرو، مصالح ساختمانی و ... به عراق گفت: یکی از موضوعات مدنظر کشور ایجاد میزهای صادراتی در سازمان توسعه تجارت است، در حال حاضر 6 میز صادراتی در استان مرکزی فعال است که زمینه حضور استان را در کشورهای دیگر و توسعه صادرات را رقم می‌زند و تلاش می‌شود تا با برنامه‌ریزی مسنجم، هدفگذاری یک میلیارد و 200 میلیون دلاری صادرات استان در سال 97 به انجام برسد.


انتهای پیام