• سه شنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 959-487-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

پزشک‌سالاری/2/

پرستاران از پزشک سالاری می گویند
یک مسئول: بسیاری از ادعاها علیه پزشکان به سبب ناآگاهی است

پرستاری از مشاغل بسیار شریف و مقدس و در عین حال بسیار سخت با ساعات کار طولانی است و هر فردی با هر دین و مسلکی در برابر این شغل خداپسندانه سر تعظیم فرو می‌آورد. این شغل در میان سایر مشاغل نیز با ویژگی اخلاقی بودن و بشردوستانه بودن معروف است و افزون بر اینکه با امور روزمره افراد سروکار دارد، بر سلامت جامعه و ساختن جامعه‌ای با نشاط و به دور از بیماری و خمودگی نقش بسزایی ایفا می‌کند. 

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، اعتراض پرستاران به وضعیت درآمدی و رفاهی و فشار کاری و بالا و ... را بارها دیده و شنیده‌ایم، اما اینبار پرستاران به شرایط خود در مقایسه با پزشکان معترضند و تصمیم گرفته‌اند با ایجاد کمپین این اعتراض را پیگیری کنند.

در ادامه گزارشی که هفته گذشته توسط ایسنا در خصوص گلایه‌های دانشجویان غیرپزشکی نسبت به بروز پدیده پزشک‌سالاری در جامعه و به دنبال ایجاد کمپینی در این رابطه توسط این دانشجویان، تهیه شد، اینبار کمپین پرستارانی که مدعی برخورداری از دردی مشترک با دانشجویان هستند، زمینه ساز تهیه گزارش دیگری توسط این خبرگزاری شد، تا از این طریق زمینه بیان مشکلات و پاسخگویی مشئولان فراهم شود.. 

البته کمپینی هم با حضور جمعی از پیراپزشکان، دانشجویان و پرستاران شاغل در بیمارستان‌های مختلف در اعتراض به شرایط موجودشان تشکیل شده است. این افراد با تشکیل گروه‌های تلگرامی و کمپین "مبارزه با پزشک‌سالاری" بیانیه‌ای را صادر کرده و امضاکنندگان بیانیه و نامه‌های اعتراضی خواهان حل مشکلات حوزه بهداشت و درمان جامعه و برقراری عدالت همه جانبه بین کارکنان پزشک و غیر پزشک هستند. 

این افراد معتقدند که وزارت بهداشت باید برای تغییر قوانین فعلی اقدام کند تا جایگاه آنان به درستی دیده شود،  انتخاب مسئولان رده‌های مختلف در حوزه بهداشت و درمان بر اساس شایسته سالاری صورت گیرد و نه پزشک‌سالاری و برخورداری از مدرک پزشکی به برخورداری از توانایی‌های مدیریتی، صلاحیت اخلاقی و شایستگی‌های فردی مشروط شود. 

پرستاران و پیراپزشکان همچنین معتقدند در کمیسیون بهداشت مجلس کارگروهی متشکل از حقوقدانان برجسته و نمایندگان تمامی رشته‌های بهداشتی درمانی برای بازنگری قوانین حاکم بر وزارت بهداشت تشکیل و ضمن اصلاح قوانین مکتوب فعلی در همه زمینه‌ها قوانین نانوشته‌ای از جمله عدم لزوم رعایت ساعات حضور و غیاب، برخورداری از پارکینگ اختصاصی، مجتمع های مسکونی و … برای پزشکان برچیده شود . 

در بخشی از این بیانیه آمده است: "با توجه به دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با خوی اشرافی‌گری لازم است به سرعت قوانین پرداخت‌های متعدد به پزشکان و درصد‌های تعریف شده کارانه‌های پزشکی، امتیازاتی مانند حق همترازی، ماندگاری پزشکان، مقیمی و … که همگی توسط خود پزشکان مصوب و با نظارت خود آنها اجرایی شده است، بازنگری و اصلاح شود تا دغدغه مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی برای کاهش هزینه‌های درمان جامعه کاهش یافته و اختلاف شدید طبقاتی در حوزه بهداشت و درمان تعدیل، منطقی و عادلانه شود. به این ترتیب نگاه انسانی به بیماران جایگزین نگاه تجاری خواهد شد. در این راه الگوبرداری از کشورهای مختلف در خصوص میزان و سقف درآمد پزشکان می‌تواند راهگشا باشد." 

این قشر از جامعه پزشکی کشور از رییس جمهور و مجلس شورای اسلامی خواسته است که پرداخت مبتنی بر عملکرد به نحوی اصلاح شود تا دستمزد ناشی از عملکرد تکنسین‌ها، کاردان‌ها و کارشناسان بسیاری از حوزه‌های خدمات بهداشتی درمانی در مراکز بهداشتی بیمارستان‌ها، خانه‌های بهداشت و … که بدون حضور پزشک انجام می‌شود به خود آنها پرداخت شود و سهم بالای پزشکان در این میان حذف شود..              

آنها همچنین خواهان تشکیل سازمانی ضابطه‌مند برای استخدام و بکارگیری نیروهای کارآمد در مراکز بهداشتی درمانی با توجه به نیاز شدید مراکز درمانی به نیروی کار هستند . 

اختلاف پرداختی بین غیرپزشکان با پزشکان فاجعه‌آمیز است 

به گزارش ایسنا؛ یک پرستار با بیش از 10 سال سابقه کار در یکی از بیماستان‌های اراک در اینباره گفت: ما نهایت احترام را برای پزشکان و همه ارکان حوزه بزرگ و حیاتی بهداشت و درمان قائل هستیم؛ اما می‌گوییم ما هم می‌توانیم وزیر باشیم، مدیر باشیم و باری از دوش دردمندان و بیماران برداریم. 

وی افزود: اولین عامل که باید مورد توجه قرار گیرد، اختلاف پرداختی بین پرستاران و کارکنان با پزشکان است که فاجعه‌آمیز است. با بررسی آمارها می‌توان شاهد بود که اختلاف دریافتی پرستاران با پزشکان در سایر کشورها دو تا سه برابر است در حالیکه این رقم در ایران چندین برابر است. 

این پرستار با بیان اینکه با اجرای طرح تحول سلامت کارانه‌ها 187درصد افزایش یافت، افزود: افزایش ناعادلانه درآمد پزشکان باعث تشدید بسیار بیشتر پزشک‌سالاری و نگاه از بالا به پایین پزشکان نسبت به سایر کارکنان شد. یک رزیدنت پزشکی ترم اول گفتار و رفتاری محترمانه دارد و وقتی پا به ترم‌های بالاتر می‌گذارد، دچار غرور و تکبر شده و دیگر سایر کارکنان را به حساب نمی‌آورد به طوریکه حتی تن صدای او نیز تغییر می‌کند، چراکه تازه متوجه می‌شود وارد چه سیستمی شده و طبیعتا تحت تاثیر جریان موجود قرار می‌گیرد. 

وی تصریح کرد: دانشجویان پزشکی در ابتدا با هدف پزشکی و خدمت به مردم و یادگیری وارد دانشگاه می‌شوند، اما کم کم وارد بخش تجاری پزشکی شده و در ترم‌های بعد دنبال این هستند که کدام بیماران را بیشتر ببینند و کدام را نبینند.

وی در خصوص میزان درآمد پرستاران بیان کرد: درآمد پرستاران به نسبت نوع همکاری و قرارداد باهم متفاوت است و میزان آن بین یک میلیون تومان تا یک میلیون و 500 هزار تومان و سه میلیون تومان برای افراد با سابقه بالا متغیر است. اگر فیش حقوقی پرستار را با فیش حقوقی پزشک مقایسه کنید شاید تفاوت کمی در درآمد را شاهد باشید، اما اغلب درآمد پزشکان در قالب کارانه است که در طرح تحول سلامت درصد آن افزایش زیادی داشته و تقریبا سه و نیم برابر شده است. این سیستم و احتلاف طبقاتی در هیچ ارگانی دیده نمی‌شود و باید حل شود. 

قانون 10 ساله‌ای که اجرایی نشد 

این پرستار در خصوص قانون تعرفه‌گذاری پرستاری گفت: این قانون 10 سال پیش در مجلس به تصویب رسید، اما هربار به بهانه‌های مختلف همچون قابل اجرایی نبودن و نبود بودجه اجرا نشد. 

وی افزود: در این قانون به ازای هر پروسیجر و خدمات درمانی در پرونده بیمار، مشخص می‌شود که پرستار چه اقداماتی را برای چند بیمار انجام داده است. در این صورت هم پرستار رغبت بیشتری پیدا می‌کند که برای سلامتی بیمار تلاش بیشتری انجام دهد و هم کیفیت خدمات درمانی بهتر می‌شود؛ گرچه پرستاران دلسوز بوده و برای رضایت خدا تلاش می‌کنند، اما وقتی پرستار می‌داند که کارش ثبت شده و در قبال آن مبلغی هرچند ناچیز دریافت می‌کند تمایل و انگیزه وی برای کار بیشتر افزایش می‌یابد. 

این پرستار افزود: به مشکلات پرستاران در قانون تعرفه‌گذاری پرستاری توجه شده است، اما به دلیل مسائل مختلف و بیشتر به دلیل نبود بودجه از اجرایی کردن آن خودداری کرده‌اند در صورتیکه بودجه‌ای که قرار است تعیین شود را خود بیمارستان می‌تواند تامین کند و چندان بودجه خاصی نیاز نیست. 

این پرستار معترض اظهار کرد: با هدفمند شدن یارانه‌ها، بخشی از درآمد آن و ارزش افزوده و ... روانه بخش سلامت شد، اما این درآمدها تبدیل به کارانه پزشکان و موجب بی‌انگیزگی پرستاران شد چراکه پزشک بیمار را ویزیت کرده و بقیه مراحل درمانی زیرنظر پرستار است، این پرستار است که بیمار را مانیتورینگ کرده و از وضعیت بیمار آگاه است. 

وی ادامه داد: اگر قانون تعرفه‌گذاری پرستاری اجرایی شود بسیاری از مشکلات این قشر از جامعه پزشکی مرتفع شده و در نهایت بسیاری از بیماران در دریافت خدمات درمانی بهره‌مندتر می‌شوند. 

همه مشکلات از چشم پرستار دیده می‌شود 

این پرستار در خصوص تاثیر فشار کاری و وضعیت موجود در سیستم بیمارستان بر رفتار پرستار و کم‌حوصله شدن او بیان کرد: فشار کاری به میزان 100درصد بر خلقیات پرستار تاثیر منفی برجای می‌گذارد. به ازای هر چهار بیمار باید یک پرستار در بیمارستان وجود داشته باشد، اما در ایران اینگونه نیست و شاید برای20 بیمار یک پرستار درنظر گرفته می‌شود. حجم کاری بالا و انجام وظایفی که در مسئولیت پرستار نیست، از طرفی توقعات بسیار بالای همراهان بیمار از پرستار، موجب فرسودگی شدید پرستار می‌شود، این در حالی است که پرستاری جزو مشاغلی است که از نظر احترام، درآمد، رفاه و... در سایر کشورها از جایگاه بالایی برخوردار است. 

یا پزشک یا هیچکس 

وی با بیان اینکه در حال حاضر سیستم بهداشت و درمان شبیه حالت "یا پزشک یا هیچ" شده است، گفت: پرستار حق پارک خودرو در پارکینگ بیمارستان را نیز ندارد در حالیکه پزشک حتی از زمان انترن بودن حق پارکینگ دارد، اما پرستار با سابقه کاری بالا اجازه ندارد وسیله نقلیه خود را در پارکینگ پارک کند. در مجموع هیچکس بجز پزشک از امکانات و رفاهیات حوزه بهداشت و درمان برخوردار نیست. 

پرستار با بیان اینکه عموما فقط نکات مثبت این حوزه به اطلاع مردم می‌رسد، افزود: در نظرسنجی‌های حوزه  بهداشت و درمان یک گزینه "ناراضی" هم دیده نمی‌شود و با شرایط جدید حتی رزیدنت پزشکی فکر می‌کند که خدا شده‌ است. رزیدنت انتظار دارد پرستار 50 ساله به او سلام داده و تا کمر برای او خم شود. وقتی پرستار، اتاق عمل، هوشبری و ... راضی نباشند، بیشتر از همه مردم متحمل آسیب می‌شوند. 

فیش حقوقی یک راه فرار است 

یکی دیگر از معترضان نسبت به سیستم کنونی علوم پزشکی نیز گفت: اختلاف درآمد بین پزشک و پرستار بسیار بالاست در حالیکه براساس نظر سازمان جهانی بهداشت اختلاف درآمد پزشک متخصص با پیراپزشک حداکثر پنج برابر است. به عنوان مثال در یک اتاق عمل اراک سقف حقوق کسی در ماه سه میلیون تومان است، اما سرباز پزشک ده‌ها برابر دریافت می‌کند. 

وی افزود: اینکه گفته می‌شود "بیایید فیش حقوقی ما را ببینید" یک راه فرار است. رقمی که در فیش حقوقی‌ها درج شده درست بوده و موظفی پزشک است، اما این پزشک سهم بالایی از درآمدهای جانبی و کارانه بیمارستان دارد که این مهم باعث بی‌عدالتی شده است. اغلب دلخوری غیرپزشکان بر سر این اختلاف حقوق است که همین باعث پزشک سالاری شده است. 

پزشکان جوانی نکرده‌اند/ پرستاران بلافاصله وارد بازار کار می‌شوند 

به گزارش ایسنا، دکتر "حسین سرمدیان" معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در پاسخ به این مسائل گفت: معمولا و از گذشته تا کنون هر فردی که در پایه‌های مختلف تحصیلی بیشترین تلاش و بهترین نتیجه‌ها را حاصل کرده به سمت پزشکی رفته است. 

وی با اشاره به تفاوت‌های طی طریق پرستاران و پزشکان و علت تفاوت دریافتی‌ها افزود: فرض کنیم که یک نفر همه مراحل تحصیلش را بدون هیچ وقفه‌ای همچون ماندن در پشت کنکورها پشت سر گذاشته و تمام مقاطع تحصیلی را بدون دردسر طی کرده باشد، این فرد از 18 سالگی وارد دانشگاه می‌شود، او با سپری کردن دوران سربازی، سال‌های طرح و اخذ تخصص و فوق تخصص بدون وقفه توانسته در سن چهل سالگی فوق تخصصش را اخذ کند و می‌تواند مطبش را راه‌اندازی کند، اما پرستاری که به تازگی فارغ‌التحصیل شده و تنها 22 سال سن دارد، می‌تواند بلافاصله وارد بازار کار شود. 

سرمدیان با بیان اینکه یک پزشک، جوانی نکرده و تمام وقت و زندگی خود را در راه پزشک شدن اختصاص داده است، تصریح کرد: پزشک در 40 سالگی می‌تواند مطب بزند و کم کم در بین بیماران شناخته شود، به این نکته نیز باید توجه کرد که اگر او خوش اخلاق نباشد بیمار به او مراجعه نمی‌کند. باید سال‌های پشت آزمون "ارتقا سالیانه" را نیز به مجموع این سال‌ها اضافه کرد و اگر پزشک در این آزمون‌ها نمره حدنصاب را کسب نکند، یک سال عقب می‌افتد. 

وی ادامه داد: درآمد پزشک تا 40 سالگی بسیار بد و ناچیز است. زمانی که دانشجو است ممکن است به او کمک خرج داده شود و ممکن است هم داده نشود، زمانیکه وارد طرح پزشکی عمومی می‌شود ماهانه حدود یک میلیون و نیم حقوق دارد. زمان طرح تخصص حدود دو میلیون یا حداکثر دو میلیون و نیم حقوق خالص در یک شیفت کاری دریافت می‌کند که البته آن هم در شرایط سختی است. 

سرمدیان گفت: در حاضر به دلیل کمبود نیروی پرستار، حتی به پرستار 21 ساله نیز می‌گوییم در بیمارستان مشغول به کار شود و حقوق دریافت کند، بنابراین پزشکان در مقایسه با پرستاران اصلا دوران جوانی نداشته‌اند. یک پرستار حدودا بین یک میلیون و نیم تا دو میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، حدود 800هزار تومان الی یک میلیون تومان اضافه کاری اوست که با احتساب کارانه، درآمد آنها به حدود چهارمیلیون تومان می‌رسد. 

این پزشک ادامه داد: با توجه به موارد مذکور انتظار نمی‌رود که یک پرستار 22 ساله حقوقی برابر حقوق پزشک چهل ساله دریافت کند این درحالی است که پزشکان 18 سال بیشتر تحصیل کرده‌اند. 

کارانه پرستاران به 24.7درصد افزایش یافته است 

وی در ادامه با بیان اینکه پرستاران برای زایمان و امثال آن کارانه دریافت می‌کنند، تصریح کرد: در حال حاضر پرستاران براساس قانون "مبتنی بر عملکرد" برای تمامی کارها همچون پانسمان، سوند و ... که در بیمارستان انجام می‌دهند یک‌به‌یک حق‌الزحمه می‌گیرند و به حساب پرستار واریز می‌شود. این مهم از ابتدای طرح تحول سلامت در سال 93 اجرایی شده است. 

سرمدیان با بیان اینکه طرح قاصدک در تمام بیمارستان‌ها انجام می‌شود، گفت: این طرح به صورت آزمایشی در بیمارستان آیت‌الله خوانساری اراک به عنوان یکی از 10 بیمارستان پایلوت کشور انجام شده است.  

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار کرد: پیش از این، پرستاران 17 الی 18درصد کارانه دریافت می‌کردند، اما امروز  این رقم به 24.7درصد افزایش یافته است، به جز اینکه 1700 خدمت اضافه شده که دستمزد همه آنها را دریافت می‌کنند. خدمات سوانح و سوختگی نیز دارای ضریب بالاتری بوده و شش دهم بیشتر از فردی است که در کلینیک مشغول به کار است. 

سرمدیان گفت: پانسمان و سوند و ...جزو خدمات پرستاری محسوب می‌شود و هیچ پرستاری پروسیجر اعم از ‌ال‌پی، گرفتن مایه مفصل و ... انجام نمی‌دهد و مجاز به اینکار نیست. در واقع انجام هر پروسیجری که مرگ‌ومیر در آن باشد مربوط به پزشک است و پانسمان و رگ‌گیری و دارو دادن و ... که ریسک ندارند، شامل پروسیجر نیستند. 

متخصصان اغلب در سنین بالای 30 سال ازدواج می‌کنند 

وی درخصوص اختلاف دریافتی‌های پرستاران و پزشکان که بعد از طرح تحول سلامت شدت گرفت، با بیان اینکه پرستاران این رقم را به صورت درصد حساب نمی‌کنند بلکه عددی حساب می‌کنند، گفت: در طرح تحول سلامت چهار دهم به پزشکان و هفت دهم به پرستاران علی‌الحساب پرداخت شد، قبل از طرح قاصدک نهایتا گفته شد با 1700 خدمتی که اضافه شده، در طرح تحول سلامت 40 درصد به درآمد پزشک و 70 درصد به درآمد پرستار افزوده می‌شود. به عنوان مثال اگر پزشک سه میلیون تومان دریافت می‌کرد با این طرح حقوق او به چهار میلیون و 200 هزار تومان افزایش می‌یافت.

سرمدیان ادامه داد: پرستاران بر این باورند که حقوق پزشکان افزایش یافته در صورتی که عدد بالارفته و حقوق‌ها هرسال معمولا به صورت درصد بیان می‌شود و آنها حقوق پزشکان را از حقوق پرستاران تفریق کرده و می‌گویند قبلا اختلاف‌ها تا این حد نبوده است. 

معاون درمان علوم پزشکی اراک تاکید کرد: پزشک در 40 سالگی و پرستار حداکثر در 22 سالگی مشغول به کار می‌شود و این عامل باعث ازدواج دیرهنگام پزشکان می‌شود. متخصصان اغلب در سنین بالای 30 سال ازدواج می‌کنند. زنان متخصص حتی زمان بارداریشان را متناسب با شغل خود تنظیم می‌کنند و زمان طرح تخصص آنها که بین 34 تا 36 سالگی است تنها زمان مناسب بارداری آنهاست که می‌توانند چند ماه در خانه بمانند، در غیر اینصورت در هیچکدام از دوره‌های پنج ساله مذکور شرایط لازم را نخواهند داشت. 

مدیران بخش پرستاری، خود پرستار هستند 

سرمدیان در ادامه در خصوص انتخاب مدیران و روسا که گفته می‌شود " روسا حتی در بخش پرستاری از میان پزشکان انتخاب می‌شوند و مدیران در بخش‌‌های مختلف پزشک هستند"، با رد این موضوع گفت: مدیران بخش پرستاری خود پرستار هستند که به آنها مترون گفته می‌شود و مسئولانِ زیربخش‌های دیگر را آنها انتخاب می‌کنند، همچنین یک دفتر ویژه پرستاران در معاونت درمان وجود دارد که مدیران پیشنهادی را به رئیس بیمارستان و معاونت‌ها معرفی می‌کنند و بعد از اعمال نظرات، فرد مورد نظر به تایید رئیس بیمارستان می‌رسد. 

در بیمارستان‌های جدید جای پارک اتومبیل برای همه پرسنل دیده شده 

معاون درمان علوم پزشکی اراک درخصوص حق پارک خودروی پرسنل غیرپزشک در محوطه پارکینگ بیمارستان نیز بیان کرد: اولا جای پارک اصلا نداریم. دوم اینکه پزشک مدت کوتاهی به یک بیمارستان مراجعه می‌کند سپس به مراکز دیگر جهت ویزیت بیماران دیگر می‌رود. پرسنل و پرستاران که گاهی تعداد آنها به 850 نفر می‌رسد از صبح تا پایان شیفت کاری در یک بیمارستان ساکن هستندِ، آیا می‌توان به یکی از آنها گفت پارک کند و به دیگری اجازه پارک نداد؟ به دلیل کمبود فضا ناچارا فقط مسئولان پرستاری می‌توانند پارک کنند، اما در بیمارستان‌های جدید جای پارک برای همه پرسنل دیده شده است که شامل دو طبقه و هر طبقه 2500 متر مربع مساحت است.

وی با بیان اینکه یک پرستار حداقل از هفت و نیم صبح و در شیفت بعدازظهر تا هشت و نیم شب در بیمارستان است، افزود: در حال حاضر بیمارستان ولیعصر(عج) اراک دارای تقریبا 25 جای پارک با 850 پرسنل است که می‌خواهند به مدت طولانی در آنجا بمانند، قطعا برای مدیریت بهتر این رفت‌وآمدها ناچارا چنین سیاست‌هایی دیده شده است، اما به دلیل این نیست که پزشکان برترند بلکه پزشکان از بیمارستانی به بیمارستان دیگر برای ویزیت در رفت و آمدند و اگر هم مورد اورژانسی باشد اصلا فرصت پیدا کردن محل پارک در خارج از بیمارستان را هم ندارند، لازم به ذکر است در هیچ نقطه‌ای از دنیا شرایط برای پارک خودروی تمام پرسنل وجود ندارد. 

اساتید بالینی حقوق آموزشی دریافت نمی‌کنند 

سرمدیان در رابطه با این ادعا که اساتید پزشک زمان کمی را برای آموزش که از وظایف آنهاست و برای آن حقوق دریافت می‌کنند، اختصاص می‌دهند، گفت: اساتید پزشک حتی یک ریال هم بابت آموزش دریافت نمی‌کنند، اما اساتید غیرپزشک تا ریال آخر را دریافت می‌کنند. 

وی افزود: دو گروه در دانشگاه امر تدریس را بر عهده دارند؛ یک گروه اساتید علوم پایه است که حقوق کامل می‌گیرند و گروه دوم اساتید بالینی‌ هستند که طبق برنامه آموزش مثلا به ازای دو ساعت کار عملی در اتاق عمل یک ساعت درس محسوب می‌شود. به عنوان مثال در یک سال، ضعیف‌ترین گروه بالینی را بررسی کردیم، آنها 29 واحد آموزشی برعهده داشتند، اما موظفی آنها 14 واحد بود یعنی 15 واحد اضافه ارائه می کردند که برای این مقدار اضافه حتی یک ریال هم نمی‌گیرند.

وی اضافه کرد: پزشکان استاد برای آموزش این 15 واحد، حداقل به اندازه اساتید علوم پایه‌ وقت می‌گذارند. لازم به ذکر است که اساتید علوم پایه 14 واحد موظفی دارند، تعداد بسیار زیادی هم حق‌التدریسی می‌گیرند، اما در بالینی هیچکس حق‌التدریسی هم ندارد. 

سرمدیان تصریح کرد: همین که پزشک دائم آنکال و گوش به زنگ است و از اینکه ممکن است هرلحظه کسی تماس بگیرد موجب استرس او می‌شود، بر سلامتی او تاثیر می‌گذارد. پزشک حق ندارد در ایام آنکال از شهر خارج شود و رقم بسیار ناچیزی برای آنکال و داخل شهر بودن دریافت می‌کند. از این رقم ناچیز 20درصد مالیات محسوب می‌شود و باقیمانده آن یک سال بعد و حتی 16 ماه بعد به پزشک پرداخت می‌شود. 

وی در ادامه بیان کرد: چرا باید حق ویزیت بخش دولتی با بخش خصوصی فرق داشته باشد، اختلاف این مبلغ را دولت به پزشک می‌پردازد. همه ما مالیات می‌دهیم، اما بخش خصوصی مبلغ را ماهانه دریافت می‌کند و بخش دولتی ماه‌ها بعد دریافت می‌کند.

بسیاری از ادعاها علیه پزشکان به سبب ناآگاهی است 

سرمدیان با بیان اینکه بسیاری از ادعاها علیه پزشکان به سبب ناآگاهی است، گفت: مهم‌ترین موضوع همان اختلاف زمان پزشک و پرستار در اشتغال و استخدام شدن است. پزشک در 70 سالگی بازنشسته می شود و سختی کار او بسیار است، اما پرستار در 42 سالگی بازنشست می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان از لحاظ حقوقی همه را با هم مقایسه کرد و یکسان دانست، افزود: یک نفر ممکن است تنها متخصص یک رشته خاص در شهر یا استان باشد که این مهم بر افزایش درآمد آن فرد تاثیر می‌گذارد. اگر تعداد متخصصان بیشتر باشد بیماران تقسیم می‌شوند. 

چرا متخصصان می‌روند؟ 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک در رابطه با این پرسش که برخی متخصصان، طرح خود را در استان می‌گذرانند و بعد از اخذ تخصص استان را ترک می‌کنند نیز گفت: دولت می‌گوید امسال حق جذب مثلا 10 متخصص را دارید و از همه ایران در آزمون شرکت می‌کنند، اما ما تنها مجاز هستیم تعداد اعلام شده را جذب کنیم. 

وی اظهار کرد: 9 دانشگاه تیپ یک در کشور وجود دارد، دانشگاه علوم پزشکی اراک تیپ دو است. قطعا دانشگاه‌های تیپ یک نیروی بیشتری را می‌توانند جذب کنند، همچنین هر متخصص یا فوق تخصصی را هم نمی‌توان جذب کرد، یعنی علاوه بر اینکه فرد باید سال به سال قبول شود، امتحانات بورد تخصصی را نیز باید با موفقیت بگذراند تا عضو هیات علمی شود. با توجه به زیاد بودن تعداد دانشگاه‌های تیپ دو نیروی متخصص بورد کم می‌شود. 

سرمدیان در پایان گفت: نگه داشتن متخصص به همین راحتی نیست. او باید در دانشکده دارای دانشجو و کار بوده و در بخش بالینی نیز باید کار برای او وجود داشته باشد.

نظر وزیر بهداشت در خصوص سرانجام قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری

به گزارش ایسنا؛ به نظر می رسد یکی از راهکارهای برآورده شدن مطالبات پرستاران اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است، هرچند به گفته وزیر بهداشت بودجه‌ای برای اجرای این قانون در زمان تصویب آن دیده نشده است!

سید حسن قاضی‌زاده هاشمی اخیرا در جریان بازدید از نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سوالی درباره تعرفه‌های پرستاری گفت: از آنجا که مجلس قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را در سال‌های گذشته تصویب کرده، پرستاران نیز انتظار اجرای آن قانون را دارند. شاید مهمترین برنامه‌های مجلس به برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه‌ای کشور مربوط باشد. البته خدا به خیر کند تا برنامه ششم توسعه به سرنوشت برنامه‌های قبلی دچار نشود و آمال و آرزوها در قالب این برنامه دیده نشوند تا این برنامه، برنامه‌ای عملیاتی باشد چرا که مجموعه دولت 210 هزار میلیارد بودجه دارد و طبیعی است که بیشتر از این مقدار نمی‌تواند هزینه کند.

هاشمی در این باره ادامه داد: اکنون نیز مدعی هستند که تنها 30 درصد از برنامه پنجم توسعه اجرایی شده است و از جمله قانون‌هایی که اجرایی نشده، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است چرا که زمان تصویب آن، اعتبارش دیده نشد. وزارت بهداشت آرزویش آن است که وضعیت معیشتی همه اقشار از جمله گروه‌های مختلف پزشکی ارتقاء یابد اما قانونی که پول اجرای آن دیده نشده طبیعتا با مشکل مواجه می‌شود.

براساس این گزارش، شاید با اجرایی کردن کامل طرح تعرفه‌گذاری پرستاری باری از دوش پرستاران برداشته شود، کم‌توجهی به این مهم بیش از این جایز نیست چراکه در هر جامعه‌ای برخورداری از سلامت حق مسلم هر شهروندی است و بخشی از این مهم حاصل نمی‌شود جز با کاهش و رفع مشکلات پرستاران و پرسنل بیمارستان‌ها. 

به نظر می رسد برای برقراری هرچه بیشتر عدالت بین پرستاران و پزشکان نیاز است که قوانین بازنگری و اصلاح شوند یا حداقل بودجه نظر جهت اجرای این قانون نیز در نظر گرفته شود تا زمینه اجرای آن فراهم شود و دغدغه مسئولان کشور برای کاهش هزینه‌های درمان جامعه کاهش یافته و برخی اختلافات طبقاتی در حوزه بهداشت و درمان که گفته می شود ناشی از برخی کمبودهاست را شاهد نباشیم. 

گزارش از راضیه قربانی، ایسنا، منطقه مرکزی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: