• چهارشنبه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۵
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 959-593-5
  • خبرنگار : 10119
  • منبع خبر : ----

چشم صدا و سیمای استان به دست باشگاه ها؟
حمایت یا تجارت؟

ورزش استان مرکزی در حال حاضر از نظر تعداد تیم‌های حاضر در لیگ‌های معتبر کشور وضعیت خوبی دارد و باشگاه‌ها با ایجاد یک ساز و کار مناسب توانسته‌اند ورزش استان را در بالاترین جایگاه قرار دهند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، عوامل متعددی برای رسیدن ورزش استان به جایگاه فعلی دخیل بوده است ولی حفظ و ارتقا جایگاه فعلی عزم جدی همگان را می‌طلبد، از مسئولین استان گرفته تا مردم و رسانه ها که هر کدام می‌توانند نقش بسزایی در این خصوص ایفا کنند.

در این میان رسانه ملی با توجه به وظایف ذاتی که در بحث حمایت از ورزش و کمک به ایجاد فضای شور و نشاط  برای جوانان در جامعه دارد می‌تواند از این فضا به خوبی استفاده کند.

پخش مستقیم بازی های والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتبال و فوتسال نمایندگان استان در لیگ‌های برتر و دسته یک توسط رسانه ملی می‌تواند به حفظ و ارتقاء وضعیت موجود ورزش کمک شایانی کند و از سوی دیگر تعداد مخاطبین برنامه‌های شبکه استانی را افزایش دهد ولی متاسفانه تاکنون اقدام جدی در این مورد صورت گرفته است. 

صدا و سیما همواره در برنامه‌های تلویزیونی خود همگان را به حمایت قاطع از ورزش دعوت می‌کند و حمایت از ورزش را یک وظیفه برای همگان می‌داند ولی به نظر می‌رسد خود آنطور که باید و شاید اهتمامی در این خصوص نمی‌ورزد.

 رغبت و حساسیتی از سوی باشگاه‌ها برای پخش مستقیم وجود ندارد 

مدیر کل صدا و سیمای استان مرکزی در این خصوص بیان کرد: باشگاه ها باید نگاه خود را در رابطه با پخش مستقیم عوض کنند چرا که در حال حاضر به نظر می‌رسد رغبت، علاقه و حساسیت ویژه‌ای از طرف باشگاه‌ها بخصوص باشگاه شهرداری اراک در خصوص پخش مستقیم بازی‌ها وجود ندارد.

حمید قربانی‌جم افزود: دغدغه و اولویت اصلی صدا و سیما پخش مستقیم بازی‌هاست آن هم بخاطر مردم، ولی واقعا هیچ تعاملی در این خصوص از طرف متولیان ورزش استان و باشگاه‌ها صورت نگرفته است و بنظر می‌آید این موضوع برای آنها اهمیت ندارد.

وی افزود: به گفته مسئولان ارشد استان بویژه استاندار، صدا و سیمای استان مرکزی بهترین تعامل را با همه دستگاه‌ها دارد و بر همین اساس آمادگی تعامل و برگزاری نشست با مسئولین باشگاه‌ها را داریم چرا که اگر این موضوع برای آن‌ها دغدغه نیست، برای ما دغدغه مهمی است، کما اینکه قبل از این هم بوده و چندین جلسه خودم و قائم مقام سازمان با باشگاه‌ها داشته‌ایم. 

قربانی جم ادامه داد: باشگاه‌ها و متولیان ورزش تا کنون چند نامه در خصوص پخش مستقیم به ما داده‌اند؟ آیا اصلا نامه‌ا‌ی داده‌اند؟ 

مدیر کل صدا و سیمای استان مرکزی با اشاره به بودجه چند میلیاردی باشگاه‌ها تصریح کرد: درخواست ما این است که همگی بنشینیم و موضوع پخش مستقیم را بررسی کنیم، به هر حال باشگاه‌ها هم باید در بحث هزینه‌ها به ما کمک کنند. 

قربانی جم اظهار کرد: در خصوص باشگاه آلومینیوم قراردادی با آنها بستیم و مبلغ اندکی در نظر گرفته شد که برای هر بازی پرداخت کنند، من می‌خواهم شما سوال کنید تاکنون چقدر به ما پرداخت کرده‌اند؟ 

وی ادامه داد: چند بازی آلومینیوم را ما پخش مستقیم رفتیم، آنها اگر اشتباه نکنم فقط هزینه یک بازی را به ما داده‌اند ولی با این وجود ما به هیچ عنوان دنبال مابقی بدهی آنها نرفتیم و گفتیم هر موقع خودشان دارند پرداخت کنند. 

وی در پایان تاکید کرد: اگر تعامل مناسبی از سوی باشگاه صورت پذیرد پخش مستقیم بازی‌ها برای ما هم مهم است و انجام خواهد شد. 

صدا و سیما هم در قبال ورزش مسئولیت دارد و باید آن را انجام دهد 

مدیرعامل باشگاه شهرداری اراک در این رابطه بیان کرد: شهرداری اراک علیرغم همه مشکلات به میدان آمده است و چندین میلیارد به ورزش کمک کرده است ولی چرا فقط شهرداری، چرا بقیه سازمان‌ها به ورزش کمک نمی‌کنند؟ 

رضا عزیزمحمدی افزود: فصل پیش در خصوص پخش مستقیم بازی با صدا و سیما جلساتی داشتیم که آنها برای پخش بازی‌ها طلب مبلغ بالایی را برای هر بازی کردند که واقعا ما توان پرداخت آن را نداشتیم.

وی افزود: فصل گذشته برای هر بازی صحبت از ۱۵ میلیون تومان بوده است و این در حالی است که بنده وقتی که از مسئولین یکی از باشگاه‌ها در مشهد در خصوص پخش مستقیم سوال کردم، آنها گفتند برای هر بازی سه میلیون تومان صدا و سیمای از آنها می‌گیرد. 

عزیز محمدی تاکید کرد: بازی‌های تیم‌های بسکتبال و والیبال در صورت پخش مستقیم پر بیننده‌ترین برنامه خواهد بود که صدا و سیما می‌تواند از تبلیغات آنها نیز  استفاده کند. 

مدیرعامل باشگاه شهرداری اراک در پایان بیان کرد: صدا و سیما هم باید احساس کند در این رابطه وظیفه و مسولیتی دارد، اینکه می گویند باشگاه شهرداری رغبتی به پخش مستقیم بازی ندارد غیر منطقی است مگر چنین چیزی ممکن است. 

برای هر بازی باید نزدیک به ۱۰ میلیون تومان به صدا و سیما باید پرداخت کنیم

مدیرعامل باشگاه آلومینیوم اراک در این خصوص بیان کرد: در اول فصل جلساتی با مسئولین صدا و سیما برگزار کردیم و در آن جلسه مقرر شد که بازی‌هایی که میزبان هستیم پخش مستقیم شود، بر همین اساس قراردادی بسته شد و ما باید بابت هر بازی با احتساب هزینه‌های متفرقه نزدیک به ۱۰ میلیون تومان پرداخت می‌کردیم.

مجید آنجفی اظهار کرد: علاوه بر این مبلغ باید ۵۰ درصد تبلیغات هم به صدا و سیما بدهیم که اصلا با این وضعیت برای ما در این شرایط مالی مقرون به صرفه نیست.

وی ادامه داد: به همین دلیل بعد از چند بازی که پخش مستقیم انجام شد بدلیل اینکه مطالباتی ایجاد نشود که نتوانیم پرداخت کنیم، به طور کلی قضیه پخش مستقیم را منتفی کردیم.

آنجفی اظهار کرد: بخشی از هزینه پخش مستقیم این چند بازی به صدا و سیما پرداخت شده است و مابقی هم پرداخت خواهد شد البته در این مدت نماینده صدا و سیما روزی چندین بار پیگیر مطالبات‌شان می‌شود و این موضوع که صدا و سیما می‌گوید ما برای دریافت هزینه پخش مستقیم از باشگاه آلومینیوم پیگیری نمی‌کنیم صحت ندارد چرا که نماینده آنها هر روز بدنبال آن مبلغ هست.

مدیرعامل باشگاه آلومینیوم اظهار کرد: حق پخش تلویزیونی و حق کپی رایت دو عامل مهم درآمدزایی باشگاه‌های فوتبال هستند که ما از هر دوی آنها محروم هستیم و هیچ درآمدی نداریم بنابراین خواسته ما از مسئولین صدا و سیما همکاری با باشگاه برای رضایت مردم و جوانان است. 

پرداخت پول به صدا و سیما بابت پخش مسابقات ورزشی غیر معمول است

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این خصوص بیان کرد: باشگاه‌های ورزشی مانند کارخانه هستند که یک محصول خاص دارند، محصول باشگاه‌ها مسابقات آن‌هاست و هر کسی که می‌خواهد از مسابقات استفاده کند باید بابت آن هزینه پرداخت کند. 

دکتر محمد خبیری اظهار کرد: اینکه صدا و سیما در قبال پخش مسقیم بازی‌ها از باشگاه طلب پول می‌کند بسیار غیر معقول و غیر منطقی است، چرا که نه تنها نباید پولی بگیرند بلکه باید برای این محصول ورزشی پول نیز به باشگاه ها پرداخت کنند.

وی ادامه داد: این که تیمی برای پخش مستقیم به صدا و سیما پول بدهد فقط در شرایطی است که آن تیم در لیگ‌های پایین و آماتور کشور باشد و احتیاج به مطرح شدن داشته باشد، ولی در لیگ‌های برتر و دسته اول این نکته محلی از اعراب ندارد. 

با توضیحات فوق شاید مهم‌ترین مسائل این است که در اول صدا و سیما نباید هزینه‌ای بابت پخش مستقیم بازی‌ها از باشگاه ها طلب کند و هزینه‌های خود را از فضای تبلیغات زیادی که ورزش برای آنها ایجاد می‌کند تامین کند، از آن سو مسئولین باشگاه‌ها و ورزش استان در یک نشست فوری با مسئولین صدا وسیما که بنا بر گفته مدیرکل صدا و سیمای استان مرکزی( دغدغه پخش مستقیم را دارند) شرایط را برای پخش مستقیم بازی‌ها فراهم کنند.

گزارش از رامین فولادی – ایسنا منطقه مرکزی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: