• چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9511-2787-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

رئیس هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران عنوان کرد:

امکان تولید 40 هزار مگاوات برق کشور توسط نیروگاه های بادی/کره زمین در معرض ششمین انقراض

رئیس هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران گفت: عواملی همچون ظرفیت، نیروی متخصص، فناوری و اقتصاد از شرایطی هستند که برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر باید مورد توجه قرار گیرند و تمامی این عوامل در کشور ما فراهم هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر هاشم اورعی در هفتمین همایش استانی توسعه انرژی بادی ایران در دانشگاه اراک گفت: در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر تغییرات اقلیمی در نتیجه فعالیت‌های صنعتی و انتشار آلاینده‌ها شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه براساس اظهارات دانشمندان میزان ذرات کربن موجود در اتمسفر افزایش یافته است، افزود: دو درجه افزایش در درجه حرارت کره زمین ما را به چندین میلیون سال قبل برمی‌گرداند و این اتفاق عواقب قابل تاملی در حیات و اکوسیستم زمین خواهد داشت.

اورعی ادامه داد: امروز با بی‌توجهی به امر کاهش دی‌اکسید کربن در اتمسفر، همچنین افزایش چشمگیر استفاده از سوخت‌های فسیلی میزان دی‌اکسید کربن هوا بسیار بیشتر از پیش بینی‌های قبلی شده و در چنین شرایطی انتظار می‌رود تا سال 2100 میلادی افزایش حرارت کره زمین به مرز چهار و نیم درجه سانتیگراد برسد. این درجه حرارت را میلیون‌ها سال است که کره زمین به خود ندیده است.  

وی تصریح کرد: نکته‌ای که باعث نگرانی عمیق از افزایش حرارت کره زمین می‌شود این است که این اتفاق منجر به تغییرات آبی و هیدرولوژیکی در جهان خواهد شد و الگو را به هم می‌ریزد.

استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: طبیعتا اکوسیستم زمین قابلیت تطبیق یافتن با تغییراتی به این سرعت را ندارد و در نتیجه تحت فشار و استرس زیاد قرار می‌گیرد. دینامیک و ناپایداری زیاد در حدی است که دانشمندان معتقدند کره زمین در معرض ششمین خطر انقراض و نابودی حیات در 450 میلیون سال اخیر قرار گرفته است.

رئیس هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران افزود: دانشمندان علوم جانوری معتقدند که ممکن است فقط تا پایان قرن حاضر نسل نیمی از جانداران کره زمین منقرض شود و این کره خاکی خالی میلیون‌ها سال در همان وضعیت بماند.

وی با اشاره به اینکه قطعا جهان امروز اجازه ادامه بحران تغییرات اقلیمی را نمی‌دهد، اظهار کرد: اخیرا در مراکش اقدامات گسترده‌ای در راستای تعیین حداکثر مجاز آلایندگی، تدوین روش‌های اجرایی و اعمال جریمه‌های سنگین برای کشورهای خاطی در حال انجام است.

اورعی ادامه داد: کشوری همچون چین تا سال‌های اخیر توجه چندانی به این مهم نداشته ولی در حال حاضر برای تداوم توسعه و هماهنگی با مقررات بین‌المللی در 13مین برنامه پنج ساله توسعه خود، 370 میلیارد دلار در مسیر توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری خواهد کرد و در پایان این برنامه 50 درصد از کل انرژی الکتریکی مصرفی خود را از طریق منابع تجدیدپذیر تهیه خواهد کرد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: نقش این مهم را در کشور خود می‌توانیم برای مثال با عملکرد سازمان محیط زیست بسنجیم البته نه تنها محیط زیست بلکه همه ما مسئول بوده و در معرض خطرات هستیم.

اورعی گفت: این روزها به دلیل آلودگی هوا، تعطیلی مدارس و ادارات در بسیاری شهرها امری عادی شده است. وقتی به مسئله آلودگی بی‌توجه باشیم مردم از زندگی ساقط می‌شوند.

وی با اشاره به علت بی‌تفاوتی به مسئله مهم آلودگی هوا گفت: با جمع منابع نفتی و گازی رتبه دوم را در دنیا کسب می‌کنیم. از لحاظ معدن و نیروهای بادی و خورشیدی نیز بسیار غنی و دارای ظرفیت های بسیاری هستیم اما قدرش را نمی‌دانیم.

اورعی با بیان اینکه استفاده از انرژی بادی برای تامین انرژی الکتریکی چشمگیر است، افزود: تا حدود 6 ماه گذشته کشور دانمارک 43درصد از کل انرژی الکتریکی مصرفی خود را فقط از طریق نیروگاه بادی تامین می‌کرد و هم‌اکنون در حال افزایش این رقم به 50 درصد است و تا آخر 2018 و 2020 این میزان را به 60 درصد می‌رساند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: برنامه انرژی بسیاری از کشورهای جهان تقریبا تا سال 2025 این است که 100درصد انرژی الکتریکی خود را از طریق منابع تجدید پذیر تامین کنند. این یعنی قطع وابستگی به منابع فسیلی که عین واقعیت است.

وی با اشاره به شرایط استفاده از انرژی بادی افزود: عواملی همچون ظرفیت، نیروی متخصص، فناوری و اقتصاد از فاکتورهایی هستند که برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر باید مورد توجه قرار گیرند. اغلب این عوامل در کشور ما فراهم هستند.

اورعی اظهار کرد: ایران از ظرفیت قابل توجهی برای استفاده از منابع بادی جهت تامین انرژی برخوردار است، بخش قابل توجهی از کشور نه تنها دارای سرعت مناسب باد است بلکه تغییرات و میزان باد و جهت باد مناسبی نیز دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران خاطرنشان کرد: برآوردها نشان می‌دهد با لحاظ کردن مسائل اقتصادی می‌توانیم 40 هزار مگاوات از انرژی برق کشور را توسط نیروگاه بادی تامین کنیم.

وی تصریح کرد: نیروی انسانی ماهر مورد نیاز این صنعت نیز فراهم و بسیار زیاد است چراکه تنها در رشته‌های مهندسی در سال 250 هزار فارغ‌التحصیل تولید می‌کنیم که عمدتا به صف بیکاران می‌پیوندند. آمارها نشان می‌دهد که در رده سنی 15 تا 29 سال نرخ بیکاری بین پسران بیش از 20درصد و در میان دختران بیش از 40 درصد است.

اورعی اضافه کرد: هدف ما نباید صرفا نیروگاه بادی باشد بلکه باید برخورداری از صنعت انرژی بادی مد نظر باشد که به همراه خود اشتغال ایجاد کرده و نقش بیشتری در تولید ناخالص ملی  و رشد اقتصادی ایفا می‌کند؛ این مهم مزایای زیست محیطی را نیز همراه خود خواهد داشت.

وی بیان کرد: استان مرکزی که دارای صنایع بسیار و قوی است قطعا می‌تواند از لحاظ فناوری، صنعت بادی را نیز جذب و هضم کند.

وی با اشاره به نقش اقتصاد در این انرژی تصریح کرد: عنوان کردن نبود منابع مالی پوششی برای سایر کاستی‌ها و آسانترین راه سلب مسئولیت برای انجام ندادن وظایف است. نه در ایران و نه در جهان با کمبود منابع مالی مواجه نیستیم. قطعا سرمایه‌گذاری برای نیروگاه بادی بیشتر از نیروگاه خورشیدی نیست و باید به این مهم توجه کرد.

وی افزود: یکی از بزرگترین موانع توسعه انرژی بادی کشور سیاست‌های اجرایی بانک مرکزی است، همچنین صندوق توسعه ملی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت اقتصاد و دارایی و ... نیز همه تاثیرگذار هستند و مشکل در عدم هماهنگی این نهادها و دیگر ارگان‌هاست.

اورعی اضافه کرد: مشکل ما نه تنها در صنعت انرژی بادی کشور بلکه در اقتصاد کشور, سطحی نگری، دید کوتاه، فقدان برنامه‌ریزی صحیح و حتی در مواردی عدم صداقت است. یعنی فرهنگ جامعه به عنوان عامل بازدارنده توسعه همه جانبه کشور از جمله توسعه انرژی بادی عمل می‌کند.

وی ادامه داد: با شرایط حاضر قطعا گام اول برای توسعه و پیشرفت کشور شامل قبول کاستی‌ها، مواجهه با واقعیات و صداقت در عمل است.

استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: توسعه کشور در گرو نگاه درازمدت و برنامه‌ریزی مبتنی بر آن، شجاعت، شهامت مدیریتی و صداقت در عمل است، اما در کشور ما بیشترین افق برنامه پنج ساله است که ظاهرا فقط تدوین، تصویب و ابلاغ آن مدنظر است و قرار نیست کسی آنرا اجرایی کند.

وی تصریح کرد: در پایان برنامه‌ ششم توسعه تصویب شده است که پنج هزار مگاوات از انرژی تجدید پذیر در کشور استفاده شود که همین عدد به طور دقیق در برنامه پنج ساله تصویب شده بود ولی چیزی از آن حاصل نشد و کسی نسبت به اجرای آن حتی قدمی کوچک نیز برنداشت.

اورعی تاکید کرد : باید کاستی‌های فرهنگی خود را با شهامت بشناسیم و در راستای رفع نواقص گام برداریم.

به گزارش ایسنا، برگزاری میزگرد تخصصی "ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه صنعت باد در استان مرکزی"، برگزاری کارگاه تخصصی " طراحی و ساخت توربین بادی 30 کیلوواتی دانشگاه اراک"، برگزاری کارگاه تخصصی "ساخت سازه‌های فلزی توربین بادی توسط ماشین سازی اراک" و بازدید از توربین 30 کیلوواتی دانشگاه اراک و سخنرانی تخصصی دکتر بحری بخش‌های دیگر این همایش را تشکیل دادند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: