• یکشنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9511-2685-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

75 شب اجرای تئاتر از ابتدای سال جاری تاکنون در استان مرکزی

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان مرکزی گفت: در سال جاری تعداد اجرای نمایش‌هایی که به صورت مستقیم توسط حوزه هنری یا به صورت مشارکتی تولید شده و در قالب جشنواره‌ها و اجرای عموم به نمایش درآمده است، 75 اجرا بوده است.

خلیل خسروبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در خصوص جدیدترین برنامه‌هایی که در حوزه تئاتر و هنرهای نمایشی استان مرکزی در حال آماده‌سازی است، بیان کرد: برگزاری هفتمین دوره نمایش‌های کوتاه صحنه و نمایشنامه‌خوانی "بیان" مهم‌ترین برنامه حوزه هنری در بخش نمایش است. در حال حاضر این نمایش‌ها در مرحله تمرین هستند و چهارم یا پنجم اسفندماه، مرحله بازبینی آنهاست و 17، 18 و 19 اسفندماه در قالب جشنواره به مرحله اجرا و نمایش عمومی می‌رسد.

وی میزبان برنامه‌های نمایشی را اراک و فرهنگسرای آئینه عنوان کرد و ادامه داد: از شهرستان‌ها آثار نمایشی به این حوزه ارائه می‌شود که در صورت پذیرش این آثار، از عوامل دعوت می‌شود و اسکان و پذیرایی نیز بر عهده حوزه هنری است.

خسروبیگی با اشاره به اینکه حوزه هنری در شهرستان‌های استان مرکزی شعبه یا نمایندگی دیگری ندارد، بیان کرد: طبق اساس‌نامه این نهاد در مورد اجرای همه برنامه‌ها موظف است آن را به صورت استانی به مرحله اجرا درآورد و تاکنون آثار نمایشی از دیگر شهرستان‌ها مانند ساوه، تفرش و کمیجان به استان ارائه شده است. حوزه هنری با گروه‌های نمایشی و دیگر گروه‌های هنری شهرستان‌ها به صورت ارتباط با هنرمندان همکاری دارد.

وی با اشاره به کارگاه آموزشی نمایشنامه‌نویسی که در ماه گذشته، حدود پنج جلسه و با حضور استاد شهرام کرمی برپا شد، گفت: هنرمندان دست به قلم از هر شهرستان دعوت شدند که در این راستا اسکان و پذیرایی این گروه به عهده حوزه هنری بوده است و این افراد توانستند از این کارگاه استفاده کنند.

خسروبیگی عنوان کرد: در مورد برنامه‌های تولیدی براساس اولویت‌های مدنظر کار تولید می‌شود و این برنامه‌ها مورد حمایت حوزه هنری هستند.

وی با اشاره به فعالیت‌های استانی حوزه هنری استان مرکزی با تاکید بر اینکه نبود شعبه حوزه هنری در شهرستان‌ها مانع فعالیت هنرمندان نبوده است، اظهار کرد: آخرین کار مربوط به نمایش "سفر عجیب جادوگر و شهر زباله‌ها" اثر میثم سرآبادانی از شهرستان تفرش محصول حوزه هنری است که در جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان به صحنه رفت.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان گفت:  ایجاد دفتر یا شعبه حوزه هنری در دیگر شهرستان‌ها مستلزم رعایت اصول و مسائل آیین‌نامه‌ای است و اغلب شهرستان‌ها این شرایط را از نظر جمعیت، تعداد نفرات و امکانات سخت‌افزاری ندارند.

وی مزیت حوزه هنری را کوچک بودن ساختار این نهاد دانست و افزود: این موضوع سبب چابک بودن این نهاد شده و این در حالی است که در صورت افزایش ادارات و دفاتر حوزه هنری در دیگر شهرستان‌ها، طولانی شدن پروسه اداری اتفاق می‌افتاد. حوزه هنری با داشتن 12 نفر نیروی انسانی به فعالیت مشغول است و در خیلی از موارد احساس نیاز برای تاسیس دفاتر جدید نیست، انجمن‌ها و واحدهای این مرکز با شهرستان‌های دیگر مرتبط هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: