• چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9512-3687-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ایزدی عنوان کرد:

جهت گیری های نادرست محصول تعریف اشتباه کارآفرینی در ایران

رئیس شورای مرکزی کانون کارآفرینی کشور گفت: متاسفانه این تعریف اشتباه از کارآفرینی در کشور باعث شده که بسیاری جهت‌گیری‌ها به درستی صورت نگیرد و در نهایت نتیجه مطلوب در حوزه‌های کارآفرینی را شاهد نباشیم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مجید ایزدی در مراسم "تجلیل از کارگران و کارفرمایان و کارآفرینان برتر" با بیان اینکه بین کارفرما و کارآفرین تفاوت وجود دارد، گفت: گاهی اوقات برخی تصور می‌کنند کارآفرین کسی است که می‌تواند برای دیگران ایجاد شغل کند در صورتی که اینگونه نیست.

ایزدی با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: کار و فعالیت عملیاتی بسیار ارزشمند است. در حال حاضر کشور ما به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم شده است که بخش دولتی با 80درصدامکانات دارای خروجی 20درصد است و در مقابل بخش خصوصی با 20درصد امکانات دارای 80درصد خروجی است.

وی ادامه داد: سالیانه در استان مرکزی نزدیک به دو هزار و 800 میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌‌شود که عمدتا در بخش صنعت است چراکه بخش‌هایی به نام کشاورزی، توریسم و گردشگری آنطور که باید در استان تولید ثروت نمی‌کنند.  

به گزارش ایسنا، رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: می‌توان به جرات گفت که جامعه کارفرمایی ما کارگران هستند و هیچ تفاوتی بین کارگر و کارفرما وجود ندارد.

پور وفایی افزود: مراسم انتخاب کارگران و کارآفرینان نمونه در سطح استان و کشور به صورت ملی برگزار می‌شود و خوشبختانه در چندسال گذشته استان مرکزی هرساله در این زمینه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و هرسال یک نمونه در سطح کشوری را شاهد بوده‌ایم که جای بسی افتخار و سربلندی برای صنعت استان دارد.

وی ادامه داد: استان مرکزی بیش از 300هزار نیروی بیمه شده اصلی دارد که این نیروها با تعداد خانواده‌هایشان بیش از نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند. به واسطه این موضوع استان ما صنعتی و دومین استان صنعت مادر است و به نوعی پایتخت صنعتی کشور محسوب می‌شود.

پوروفایی اظهار کرد: این ظرفیت و پتانسیل در نیروهای خلاق استان وجود دارد تا بتوانیم با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها به اهداف خود در تولید ملی و سودآوری برسیم. در حوزه مربوطه می‌توان مشکلات حاکم در جامعه امروز را در دو حوزه صنعت و تولید دسته بندی کرد.

وی افزود: نداشتن نقدینگی در سرمایه در گردش، نبود امکانات و تکنولوژی به روز و عدم ارائه آموزش‌های حین کار از جمله مشکلات داخلی صنعت استان است که باعث شد واحدهای تولیدی دچار چالش شوند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی گفت: مسائل بیرون سازمانی را نیز می‌توان به دو دسته تقسیم کرد که شامل مشکلات داخل کشور و بیرون از کشور است. مشکلات داخلی با مشکلات سیستم بانکی، مالیاتی و واردات و قاچاق کالا مرتبط است.

وی ادامه داد: متاسفانه واردات و قاچاق کالا بیشترین آسیب را به تولید ما وارد می‌کند. به جرات می‌توان گرفت علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری و دولت مبنی بر جلوگیری از واردات و قاچاق کالا، یک معما در این زمینه وجود دارد و این واردات با حجم عظیم، تولید و صنعت کشور را به نابودی می‌کشاند.

پوروفایی اظهار کرد: اگر قادر نباشیم ظرفیت تولید را افزایش دهیم، قیمت تمام شده بالا می‌رود و توان رقابت با کالاهای وارداتی و حتی داخلی را نخواهیم داشت. علیرغم اینکه عزم جدی برای جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق کالا وجود دارد بازهم شاهد واردات بی رویه هستیم از این رو حفظ و استمرار تولید باید بیشتر مورد تاکید قرار گیرد.

وی اظهار کرد: فشارها و تحریم‌های ناعادلانه حاکم در کشور صنعت و تولید را دچار چالش جدی کرده است، قطعا در این زمینه پیگیری‌ها و راهکارهایی در دست اجرا توسط دولت است که امید است به نتیجه برسد. متاسفانه بیشترین آسیب در این چالش‌ها گریبانگیر کارگران می‌شود البته مشکلات کارفرمایان را نیز می‌بینیم، اما تکلیف کارگران چیست؟ آیا این زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که کارگر ایرانی برای گرفتن حق خود به خیابان‌ها بیاید؟ این پسندیده نیست و آنرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه استاندار مرکزی تلاش‌های مجدانه‌ای جهت حل مشکلات صنایع مبذول داشته است، افزود:‌ مشکلات صنایع و اعتراضات آنها با اینکه حجم زیادی داشت، امنیتی قلمداد نشد و صنفی و مطالبات کارگران بود نه مسائل سیاسی، اما در کنار آن برخی سودجویان سیاسی از این اتفاقات در راستای منافع خود سودجویی می‌کنند.

پوروفایی گفت: هرچند که کارگران این فرصت را برای آنها ایجاد نکرده و نخواهند کرد و با تمام مشکلات کارگران شاهد حضور گسترده کارگران در راهپیمایی 22 بهمن بودیم. این مهم وظیفه مسئولان استانی و کشوری را سنگین‌تر می‌کند تا بتوانند خدمات استانی و کشور را شامل حال کارگران کنند.

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی گفت: دو موضوع مهم معیشت و امنیت شغلی کارگران است. در کشور ما با 812 هزار توامان کف حقوق چگونه می‌توان زندگی کرد چه برسد به اینکه اصلا حقوقی دریافت نکرد.

وی تصریح کرد: در خصوص افزایش دستمزدهای امسال در سطح استان‌های کشور با بررسی‌های کارشناسی که انجام شده و نتیجه نهایی آن توسط گروه کارفرمایی، کارگری و دولت در شورای اسلامی کار قرار گرفته میزان نرخ سبد معیشت خانوار دو میلیون و 490 هزار تومان ارزیابی شده است.

پوروفایی گفت: ابتدا باید زیرساخت‌ها فراهم و مسئله امنیت شغلی کارگران حل شود سپس انتظار بهره‌وری  از کارگری که امنیت شغلی ندارد را داشت. بیش از 90درصد کارگران ما نیروی قراردادی هستند و امنیت شغلی ندارد.

وی با اشاره به مسائل تولید و صنعت گفت: کارگر و کارفرما در کنار هم هستند، اما می‌طلبد با کمک دولت و نمایندگان مجلس تدابیری اندیشیده شود تا معضلات و مشکلات به حداقل ممکن برسد.

پوروفایی در خصوص واگذاری‌های اصل 44 قانون اساسی بیان کرد: اینکه قانونی را تصویب و به اجرا بگذاریم و نظارت و بررسی روی آن انجام نشود نتیجه آن واحدهای فعال با ظرفیت کم امروز هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه واگذاری‌ها رهاسازی بوده است و هیچ کنترل و نظارتی صورت نگرفته است. ما از همان ابتدا ایراد گرفتیم و عنوان کردیم که واحدها با قیمت پایین واگذار شده‌اند.  

پوروفایی گفت: در واگذاری‌ها سیاست‌ها برای شکوفایی واحدها 100درصد نتیجه معکوس داد چراکه نظارت‌های کافی انجام نشد فقط واحد را از بدنه دولت جدا و رفع تکلیف کردند. تبعات آنرا امروز شاهد هستیم و اکثر واحدهای واگذار شده به بخش خصوصی دچار چالش هستند تا جاییکه به جای افزایش نیروی انسانی و تولید و اشتغال شاهد معکوس شدن این روند هستیم.

وی تاکید کرد: نیاز است جهت حل مشکلات در واگذاری‌ها، کمیته ویژه در استان برای پیگیری این مسائل تشکیل شود و حتی در واگذاری‌های اخیر که قرار است انجام شود مدیریت صورت گیرد.

پوروفایی اظهار کرد: با زحمات استاندار و مدیریت مشکل هپکو با 80درصد ضریب اطمینان رو به حل شدن است، اما در واگذاری شرکت‌ جدید باید نظارت کامل شود و اهلیت مالک جدید دیده شود.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: