• شنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9512-3887-5
  • خبرنگار : 10140
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تاکید معاون استاندار بر ضرورت تقویت زیرساخت های اشتغال خرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: تاکنون زیرساخت‌های بسیاری همچون آب، برق، گاز و ... در حوزه اشتغال خرد فراهم شده، اما کافی نیستند و باید اقدامات دیگری را در دستور کار قرار دهیم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، عزیز فیلی در مراسم تجليل از بانوان اعضاي شوراهاي اسلامي روستا و بانوان دهيار استان مركزی افزود: کشور به این نتیجه رسیده است که باید روستاها مورد توجه بیشتری قرار گرفته و کار و فعالیت بیشتری در آنها صورت گیرد تا شاهد ماندگاری و تثبیت روستاها باشیم.

وی تصریح کرد: دولت در راستای اشتغال روستایی اعتبارات مناسبی تقدیم روستاهای کشور کرده است که در قالب برنامه ششم توسعه و بودجه سال 96، شاهد اتفاقات مثبتی در روستاها خواهیم بود.

معاون استاندار اضافه کرد: یکی از دلایل مهاجرت روستاییان به شهرها برخورداری فرزندان آنها از امکانات آموزشی، فرهنگی و تفریحی برتر است از این رو برای ماندگاری روستائیان باید تامین امکانات آموزشی عالی همچون مدارس نمونه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در روستاها اقداماتی همچون پیگیری طرح هادی، بازنگری طرح هادی، اشتغال روستایی، بازسازی شبکه‌های آبرسانی و برق رسانی، تسهیل عبور و مرور، مقاوم سازی روستاها و بودجه‌های لازم پیش بینی شده است.

فیلی بیان کرد: در وهله اول بیمه واحد مسکن روستایی را توسط بنیاد برکت آغاز کردیم که در این زمینه استان مرکزی پیشرو است. روستائیان همچنین در برابر حوادث نیز بیمه می‌شوند که این مهم نیز تا سال 96 باید تکمیل شود.

به گزارش ایسنا، مدیرکل امور زنان  و خانواده استانداری مرکزی نیز در این مراسم گفت:12درصد از دهیاران کشور را زنان تشکیل می‌دهند که رقم مذکور در استان مرکزی نیز به همین میزان است.

زهرا فرجی افزود: نگاه دهیاران به مسائل بیشتر در زمینه عمرانی و توجه به زیرساخت‌های موردنیاز است، اما توجه به حوزه‌های فرهنگی نیز توصیه می‌شود و باید به مشکلات زنان روستایی نیز توجه شود.

وی تصریح کرد:‌ زنان روستایی از محروم‌ترین اقشار جامعه هستند و آمار قابل توجهی از زنان و دختران روستایی از تحصیل بازمانده اند یا شاخص‌های فرهنگی تفریحی برای آنها بسیار محدود است. همچنین مهاجرت مردان و پسران به شهرها محدودیت‌هایی در ازدواج و اقتصاد را برای زنان ایجاد کرده که بسیاری از آنها را در آستانه افسردگی قرار داده است. باید دهیاران به این موضوعات نیز توجه کنند.

فرجی با بیان اینکه چند سالی است که اشتغال خرد خانگی و اشتغال پایدار روستایی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: وجود موانع و قوانین دست و پاگیر از جمله مسائلی است که مانع کسب و کار زنان روستایی می شود.

وی ادامه داد: باتوجه به مکانیزه شدن کشاورزی، زنان سهم زیادی در کشاورزی ندارند از این رو باید به مشاغل خرد خانگی در روستاها توجه شود.

وی اظهار کرد: مقرر است با همکاری معاونت امور عمرانی استانداری مرکزی از ابتدای سال 96 توانمندی‌های زنان روستایی در دو روستا از هر شهرستان به عنوان پایلوت مورد ارزیابی قرار گیرد که در صورت موفقیت آمیز بودن آن در سطح کشور اجرایی شود.

به گزارش ایسنا، فائض‌پور مدیرکل دفتر امرو روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مرکزی نیز در این مراسم گفت: 79 نفر از اعضای شورای اسلامی و 114 نفر از دهیاران روستاهای استان مرکزی زن هستند.

سمیه آشتیانی، بخشدار آشتیان نیز بر کنشگری زنان تاکید کرد و گفت: آمار رو به رشد زنان دهیار و شوراهای کشور نشان دهنده افزایش سطح آگاهی و اعتماد اجتماعی به مدیریت زنان است و از سویی نشان دهنده توانمندی‌ها و شایستگی‌های زنان در امور روستاهاست.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: