• سه شنبه ۲۴ اسفند ماه، ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9512-3185-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

"پانزده سال آینده" در اراک به روی صحنه رفت

این نمایش در تایید مرد نیست!

"اجرای نمایش "پانزده سال آینده" به کارگردانی سعید زارع و بازی مهدی محمدی در اراک آغاز شد.

سعید زارع  کارگردان نمایش" پانزده سال آینده" در حاشیه اولین روز اجرای این نمایش در  گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این نمایش برخلاف کارهای گذشته من از نظر شیوه اجرایی، تکنیک و نوع ژانر در حوزه تئاتر مستند قرار می‌گیرد و این بار سعی کردم مباحث آسیب‌های اجتماعی را در قالب تئاتر مستند به اجرا بگذارم.

وی افزود: در نتیجه به سوژه‌های اورژانسی که امروز جامعه ما بخصوص جامعه ایرانی با آن دست و پنجه نرم می‌کند گرایش پیدا کردم.

زارع با بیان اینکه در این نمایش از آسیب‌های اجتماعی گفته می‌شود که مردم امروزه با آن ارتباط مستقیم دارند، اما به راحتی از کنار این آسیب‌ها می گذریم، گفت: آنقدر ساده از کنار این آسیب‌ها می‌گذریم که رفتارمان به یک فرهنگ تبدیل شده است، فرهنگ بی تفاوتی!

کارگردان این نمایش در خصوص انتخاب متن این نمایش از مهدی کوشکی عنوان کرد: یک دوستی قدیمی با مهدی کوشکی داریم و از سویی با هم همشهری هستیم. در سال 91 هم نمایشنامه‌ای را با عنوان "باد شیشه‌ها را می‌لرزاند" را از وی کار کردم که این نمایش از نظر محتوایی به این کار نزدیک بود.

وی ادامه داد: تمایلات کوشکی بیشتر به این فضا، تئاترهای مستند و مسائل اجتماعی است که بسیاری از مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند.

زارع گفت: در "پانزده سال آینده" به شدت به متن کوشکی وفادار بودم و برخلاف متن "باد شیشه‌ها را می‌لرزاند" که چندین بار بازنویسی‌اش کردم، این متن آنقدر کامل و شفاف بود که نیاز به بازنگری نداشته باشد.

وی تصریح کرد: چون خودم تمایلات نویسندگی و دراماتوژی دارم به راحتی با هر متنی کنار نمی‌آیم، اما این متن دقیقا مطابق با آن چیزی بود که مد نظر من بود و بیشتر ذهنم را بر روی طراحی صحنه و شیوه اجرای کار معطوف کردم.

کارگردان این نمایش گفت: در طراحی کار به خاطر نوع فضای تئاتر مستندی که وجود دارد، بیشتر سعی کردم از یک فضای مینی‌مالیستی استفاده و به تمایلات اکسپرسیونیستی رجوع کنم چون در این نمایش مسائل از منظر  بعد اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد و طبیعتا فضای اکسپرسیونیستی تمایلات این شکلی دارند.

زارع با اشاره به استفاده از یک دکور مینی‌مال، موجز، مختصر و مفهومی، عنوان کرد: سعی کردیم بازخورد درونی متن را در قالب یک طراحی چند معنایی تعریف کنیم.

این نویسنده و کارگردان تئاتر در خصوص انتخاب این متن گفت: یکی از دلایلی که این متن را انتخاب کردم در دفاع از زنان است؛ کاراکتر مردی که این نقش را بازی می‌کند کاملا منفی و دیوانه است. آدمی که چندین سال خدمت کرده و بازنشسته شده است و پسرش با فردی رابطه نامشروع داشته و آن زن را به قتل رسانده و حالا این مرد تردید دارد که برود پسرش را معرفی کند یا نه!

وی اضافه کرد: این نمایش در تایید مرد نیست و قضاوت هم نمی‌کنیم، این کاراکتر را رندانه انتخاب کردم چرا که آدم به شدت منفی است و وقتی در نمایش از آدم‌هایی مثل خفاش شب و ... امثال این افراد از زبان این کاراکتر حرف به میان می‌آید می خواهد بگوید که جامعه امروز ما پر شده از این آدم‌ها و این نوع آدم ها دارند بر جامعه غالب می شوند که بسیار خطرناک هستند.

کارگردان این نمایش گفت: من به عنوان کارگردان، این کاراکتر را آدم مضری برای جامعه می‌دانم و در نمایش نیز بر این نکته تاکید می‌شود که افکار عوامانه بر افکار خواص و روشنفکر جامعه غالب شده است.

زارع ادامه داد: این کاراکتر بیانگر این موضوع است که تفکر این افراد برای جامعه مضر است و این افراد به خاطر نوع نگرش سنتی و منسوخ شده، جامعه را بخصوص جامعه زنان را تهدید می‌کنند.

کارگردان این نمایش در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن اشاره به عدم حضورش در اراک به مدت چهار سال عنوان کرد: بعد از اجرای نمایش "باد شیشه‌ها را می‌لرزاند" در سال  91 در اراک، تا امروز نمایشی را در این شهر به روی صحنه نبردم و به دلیل اقامت در تهران دو کار نمایشی را در تهران به روی صحنه بردم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بروز برخی بی‌مهری‌ها، عدم وجود امکانات، عدم حمایت، دغدغه‌های شخصی و هزار و یک اما و اگر باعث می‌شود که یک هنرمند از زادگاه خود دور شود.

زارع ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نه چندان دور آنقدر شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور خوب شود که به نفع مردم، فرهنگ و هنر این ملت تمام شود.

کارکردان این نمایش توصیه کرد که مردم به سالن‌های تئاتر و به دیدن این نمایش بیایند، چراکه قطعا اتفاق خاصی برای مخاطب رخ می‌دهد و با سوژه‌ای مواجه می‌شود که به آن نیاز دارد.

وی با بیان اینکه این نمایش محصول گروه تئاتر "کاتارسیس" و گروه "تن‌ها" است، عنوان کرد: اولین گروه هستیم که این اثر نمایشی را اجرا کردیم و تاکنون این کار در هیچ جای کشور اجرا نشده است. برای اولین بار است که به همراه مهدی محمدی سرپرست گروه "تن‌ها" تلاش کردیم محصولی آکادمیک تولید کنیم که بر اساس نیازسنجی جامعه شکل گرفته باشد.

زارع با بیان اینکه من دوست دارم در همه جای ایران نمایش به روی صنحه ببرم، خاطرنشان کرد: نمایش "پانزده سال آینده" به مدت هفت شب در اراک اجرا و پس از ایام نوروز در تهران در محل اداره تئاتر یا تماشاخانه مستقل تهران و چند استان دیگر اجرا می‌شود.

نمایش "پانزده سال آینده" به کارگردانی سعید زارع و با بازی مهدی محمدی از 22 لغایت 28 اسفندماه 95 ساعت 18 عصر در
محل فرهنگسرای آیینه اراک به روی صحنه است

گفتنی است، نمایش پانزده سال آینده هر روز میزبان اساتید و هنرمندان پیشکسوت استان مرکزی است که قبل از اجرای نمایش به اختصار مطالبی را در راستای هنر تیاتر ارایه می کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: